Bahçeli'den Ayasofya açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP, Danıştay 10. Dairesinin kararından ziyadesiyle memnun, mesut ve mutmaindir. Bugün tarihi bir gün olarak tezahür etmiştir." ifadelerini kullandı.

Bahçeli'den Ayasofya açıklaması
Bahçeli'den Ayasofya açıklaması
GİRİŞ 10.07.2020 19:00 GÜNCELLEME 10.07.2020 19:33
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Bahçeli, Danıştay 10. Dairesinin Ayasofya Camisi ile ilgili verdiği karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ayasofya Camisi'nin Türk milletinin mukaddes bir emaneti, mazisi İstanbul'un fethine kadar dayanan kutlu bir mabedi olduğunu belirtti.

"Fetih sembolümüz olmakla birlikte, 567 yıllık bir geçmişin itibar ve inanç onuru olan Ayasofya'nın 24 Kasım 1934'de müzeye dönüştürülmesini müteakip alev alan tartışmalar bugüne kadar uzanan bir seyir izlemiştir." ifadelerini kullanan Bahçeli, Danıştay 10. Dairesinin muazzam bir karara imza atarak Ayasofya Camisi'ni müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiğini anımsattı.

Devlet Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bunun üzerine yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya Camisi, Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmiş, böylelikle ibadete açılmasının önünde hiçbir mani hal ve engel kalmamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, Danıştay 10. Dairesinin kararından ziyadesiyle memnun, mesut ve mutmaindir. Çünkü Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması konusu uzun yıllardır tavizsiz arzumuzdur."

- "Türk milletinin haklı beklentisi karşılık buldu"

Müslüman Türk milletinin haklı ve meşru beklentisinin karşılık bulduğuna işaret eden Bahçeli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ayasofya'nın kapıları hamdolsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır. Nitekim bugün tarihi bir gün olarak tezahür etmiştir. İnanç haklarımızı, egemenlik kazanımlarımızı tahrip ve taciz etmek maksadıyla kuyruğa giren ülkeler, odaklar ve husumetle beslenen çevreler kaybetmiştir. İrade milletin, karar hukukundur."

Bahçeli, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması sürecinde açık irade beyanıyla tarafını ve samimiyetini gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneğine ve  Danıştay 10. Dairesinin hukuk insanlarına da yürekten teşekkür ettiğini ifade eden Bahçeli, "Ayasofya Camisi'nin Türk-İslam alemine hayırlı ve mübarek olmasını, bu tarihi mabedimizde yapılacak ibadetlerin, kılınacak namazların kabulünü CenabıAllah'tan niyaz ediyorum." açıklamasında bulundu.

YORUMLAR 38
 • Mehmet Sakarya 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok yaşa Reis!
  Cevapla
 • sabri 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamsın Devlet reisim, Açmaz ,açamaz diyenler artık mosmor olmuştur. Ben zaten dışardan havlayanlara zerre kadar kıymet vermiyorum. Onlar önce taa Endilüsten Trakyaya kadar çarşıya ,pavyona ,depoya hatta kiliseye çevirdikleri camilerin hesabını versinler.
  Cevapla
 • Konyalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu süreçte desteklerini esirgemeyen herkesten Allah razı olsun
  Cevapla
 • ŞENTÜRK 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah sana sağlık uzun ömür nasip etsin. Zor zamanda gösterdiğin duruşların karşılığını, ecrini Allah dünya ile beraber Ahirette de versin. Bazı şeyler nasip işi, Allah kimseyi nasipsiz, iflas etmişlerden eylemesin.
  Cevapla
 • Mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam’dan İsrail’e ‘tünel’ sürprizi: Kazdı, çıktı, vurdu!
ABD'li Jeff Flake'ten dikkat çeken Türkiye yorumu! Afrika ve Çin detayı