Kadir Mısıroğlu, Ayasofya için bakın ne demişti!

Tarih Araştırmacısı ve Yazarı Kadir Mısıroğlu, Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili olarak "Tahmin ederim çok gecikmeden o da Tayyip Bey’e nasip olur" ifadelerini kullanmıştı.

Kadir Mısıroğlu, Ayasofya için bakın ne demişti!
Kadir Mısıroğlu, Ayasofya için bakın ne demişti!
GİRİŞ 11.07.2020 11:53 GÜNCELLEME 11.07.2020 11:53
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Danıştay'ın kararının ardından akıllara Tarih Araştırmacısı ve Yazarı Kadir Mısıroğlu'nun Ayasofya ile ilgili sözleri geldi.

Mısıroğlu, "Müslümanlar, her fethettikleri yerde bir mâbedi fethin sembolü olmak üzere câmîye dönüştürürler. İslam Hukuku, fethen girilen bir yerde, fethi gerçekleştirenlere bazı haklar tanır. Bu haklardan birisi de bir mâbedin câmiye dönüştürülmesidir. Ayasofya, İstanbul fethinin sembolüdür. Çünkü Fatih, Ayasofya’yı fethin sembolü olmak üzere câmîye dönüştürdü. Bununla beraber fethen İslâm’a râm edilen her şehrin bir câmîsinde, hutbe kılıca dayanarak okunur. Bu âdet başlangıçta Ayasofya’da yapılıyordu. II. Bayezid bu şerefi kendine almak için babasının âdetini bozdu ve bu geleneği Beyazıt Câmîsi’ne taşıdı. Bugün bile Beyazıt Câmîsi’nde hatip, hutbeye kılıçla çıkar. Cuma günü gidip görebilirsiniz. Bunun manası şudur; ‘güç benim elimde olduğu için, burada hakk-ı kelâmım var. Gerçekleri sınırsızca söyleyebiliyorum.

Ayasofya fethin sembolü olmakla birlikte Fatih Hazretleri Ayasofya Vakfiyesi’ni beddua ile bitiriyor. “Kim bu Vakfiye’yi bozarsa Allah’ın ve meleklerin lâneti onun üzerine olsun” diyor. Onu bozanın üzerinde de bu beddua devam ediyor. Şunu da ifade etmeliyim ki Lozan’da, Ayasofya konusuyla ilgili alınmış bir karar yok. Lozan 1923’te, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi ise 1930’da olmuş bir iş." ifadelerini kullanmıştı.

"Tahmin ederim çok gecikmeden o da Tayyip Bey'e nasip olur"

Mısıroğlu, Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili, "Tahmin ederim çok gecikmeden o da Tayyip Bey’e nasip olur. Esas ana kubbenin altında da bir namaz kılınır." demişti.

"Mevsim İslam'a doğru gidiş mevsimidir"

Mısıroğlu, sözlerine şöyle devam etmişti:

"Ayasofya’nın açılması yakın bir gelecekte olacak. Çünkü mevsim İslâm’a doğru gidiş mevsimidir. Bu gidişin bir safhası da Ayasofya olacak. Ayasofya ile ilgili daha bir sürü gelişme olacak ve mevsim, İslam’ın galebesine doğru gidilme mevsimi olacak.

YORUMLAR 52
 • Mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Üstadı bi rahat konușamadı, inșaAllah o dünyada tek yasa kalkarda tam gerçekler anlatılır
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 4 yıl önce Şikayet Et
  Rahmetli hocam muhteşem mükemmel bir Osmanlı torunuydu.. Allah cc ondan ebeden razı olsun, PEYGAMBER SAV EFENDİMİZE KOMŞU EYLESİN İNŞAALLAH AMİM AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN...
  Cevapla
 • Muammer Demirtaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Son Osmanlıydı, kalemi kılıç gibi kullanırdı. Mâlesef onunla birlikte bir devir daha kapandı. Allah cc mekanını cennet eylesin.
  Cevapla
 • ahmet kurşad 4 yıl önce Şikayet Et
  şu zamanın şartlarında, Ayasofya'nın tekrar camiye çevrilirek aslına rücu ettirilmesi, en az Fatih Sultan Mehmet Han HZ.'nin İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya'yı kiliseden camiye çevirmesi kadar kıymetlidir..Ayasofya bir anahtardır ve Allah CC. izni ile ile bu anahtar bir çok kilidi açacaktır.. Allah Üstad'a rahmet etsin..
  Cevapla
 • M.Akçil 4 yıl önce Şikayet Et
  Yiğit İnsan Kadir Mısıroğlu, çok konferanslarından istifade ettik, Allah cc'dan gani gani rahmet diliyorum. Mekanın cennet olsun inşaallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD, BM, Hamas ve Fransa'dan son dakika İsrail duyurusu! Skandal Filistin kararı
TFF'nin yeni başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu!