Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan Libya için operasyon sinyali! Ayasofya gerçeğini açıkladı

Son dakika haber: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunuyor. "Sirte için operasyon hazırlıkları var. Ancak şuanda Hafter'in geri çekilmesi için adımlarımızı masada atıyoruz." diyen Çavuşoğlu, Ayasofya'nın ibadete açılmasına tepki gösteren ülkelere, "Türkiye'nin egemenlik hakkına müdahale edici yapılan yorumları şiddetle reddediyoruz. Buradaki tartışmalar yersiz. " dedi.

GİRİŞ 13.07.2020 14:09 GÜNCELLEME 13.07.2020 14:09
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Son dakika haber: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı programda gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Libya'da Sirte bölgesine yönelik operasyon hazırlıklarının olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, masada Hafter'i geri çekilmeye zorlamazsak bunu sahada yapacaklarını ifade etti. Çavuşoğlu ayrıca, 24 Temmuz'da ibadete açılacak olan Ayasofya için de önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN

"Aklını başına toplasın"

 

Son dakika: Ermenistan haince bir saldırıda bulundu ve 4 tane kardeşimiz şehit oldu. Burada şunu görüyoruz Ermenistan özellikle yeni çatışma alanları oluşturmak istiyor. Siyasi çözüme bugüne kadar Ermenistan yanaşmadı. Bugüne kadar Ermenistan hiçbir çözüme yanaşmadı. Ermenistan'ın yaptığı kabul edilemez, aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir. Biz tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız. Bugün Azerbaycan Dışişleri Bakanı'nı arayacağım, değerlendirme yapacağız. 

AYASOFYA

"Yunanistan'ın söz söylemeye hakkı yok"

Son dakika: Türkiye'nin egemenlik hakkına müdahale edici yapılan yorumları şiddetle reddediyoruz. Buradaki tartışmalar yersiz. UNESCO'nun dünya miras listesi evet doğru ama geçmişte öyle değilmiydi. Burasının dokusun bozulmamasını isteyenlerin tercihlerine saygı duyuyoruz. Burası yıllar önce cami olarak hizmete açıldığında hiç bozuldu mu, bozulmadı. Ecdadımızın bize bıraktığı mirası korumak zorundayız. UNESCO'nun bazı açıklamalarını gördük, hayretle karşıladık.

Ayasofya Camii

İç siyasette 'Atatürk'ün attığı imzayı değiştirdiler' konumuna götürmesinler. Önemli olan Atatürk'ün koyduğu hedeflere Türkiye'yi kim götürüyor budur. 

Başkentinde cami olmayan tek ülke Yunanistan. Batı Trakya Türklerinin yaşadığı zulmü görüyoruz. Yunanistan koronayı bahane ederek ezanları susturdu. Yunanistan'ın bu konuda söz söylemeye hakkı yok. 

LİBYA

Libya'da ateşkes nasıl sağlanacak?

Son dakika: Şu anda bir ateşkes olsa bu Libya hükümetinin işine gelmez. Çünkü endişeleri var. Hafter samimi değil. Zaman kazanmaya çalıştığını düşünüyoruz. Tekrar saldırı hazırlığı içinde olduğu görülüyor. Hafter ve destekçilerinin siyasi bir haritası da yok. Dolayısıyla Libya'nın yol haritasını görmek istiyorum ondan sonra ateşkes olsun tavrı çok haklıdır. Şartlar oluşursa ateşkes imzalayalım diyor Libya hükümeti. Sirte ce Cufra'nın boşaltılması ve Libya hükümetine verilmesi gerekiyor. Biz bunları Rus tarafına da ilettik. Biz Türkiye olarak ateşkesi istiyoruz ve siyasi çözümün tek çözüm olduğuna inanıyoruz. 

SİRTE'YE OPERASYON HAZIRLIKLARIMIZ VAR

Sirte için operasyon hazırlıkları var. Ancak şuanda Hafter'in geri çekilmesi için adımlarımızı masada atıyoruz. Serrac yönetimi bunları şart olarak sunuyor zaten. Buralarda özellikle Trablus'a saldırma girişimi için önemli bölgeler. 

"Doğu Akdeniz politikamız son derece nettir"

Türk milletinin yüzde 100 çıkarına olsa bile bazı meseleleri kabullenemeyen kişiler de var. Doğu Akdeniz politikamız son derece nettir. Biz çok büyük bir oyunu bozduk. Rum kesimin tek taraflı sondajları ve kıta sahanlığı ile ilgili anlaşmalar, Yunanistan'ın Mısır ve İsrail gibi ülkelerle müzakereleri sürdürmesi hepsi Türkiye'yi dışlamaya yönelikti. 

"Bizi dışlama çabalarına karşı cevabımızı sahada ve masada verdik"

Yunanistan sevilla haritası ile Türkiye'yi Ege ve Akdeniz'de Türkiye'yi hapsetmeye çalıştı. Yunanistan'ın Mısır ve İsrail'le bu konuda anlaşma imzalamaması aynı duruma düşme korkusu. Yunanistan bu tür yaklaşımlardan vazgeçsin, hakça paylaşıma yanaşsın. Böylece sorunların yüzde 80'i çözülmüş olur. Bizi dışlama çabalarına karşı cevabımızı sahada ve masada verdik. 

 

 

YORUMLAR 39
 • temel 2 yıl önce Şikayet Et
  libyanin yerine olsam tr gel beni koru araplara komsu olan yerleri sana bes on yil veriyorum orasini sen konrol et der ise o zaman orda libya gelen kim olur ise direk vurma hakkimiz olur zaten gecen gun olay da yine rusyanin parmagi var madem bizi vuruyor ise biz de vurmamiz gerek
  Cevapla
 • sarı 2 yıl önce Şikayet Et
  yaşa reyis Allah yar ve yardımcın olsun inşallah inşallah.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir operasyonda ermenistana olsun
  Cevapla
 • Şeyh Şamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistana asla taviz verilmemeli. İlk tavizde verilen alanlara Fransaya ABD'ye ruhsat verip karşımıza diker. Baksanıza hiçbir zaman kendi adına konuşmuyor. Ya AB adına yada ABD adına konuşuyor. Yunanistan ske ske gelecek zaten masaya gelmezse bu işin sonu savaşta biter. Dayattığı seville haritası bir nevi toprak işgalidir. Vatanımıza saldırıldığında ne cevap alırlarsa aynısını alacaklar. Çünkü orası bizim Mavi Vatanımız. Ayrıca denizdeki yetki alanlarına yapay ada yapma yetkisi de var. Yunanistanın olası bir Mavi Vatanımızı gaspında böyle birşey yapacağı nettir. Megalo İdea diye bir saçmalıkları var. Akdenize yapay bir hava üssü dikerler.
  Cevapla
 • Emin Çiftci 2 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğandan sonra Ya mevlut çavuşoğlu Ya da Hulusi Akar i Cumhurbaşkanı olarak gormek isterim
  Cevapla
 • Burhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Süleyman Soylu da çok iyi bir aday.
  Cevapla
 • abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Hulusi bey, 2 yaş daha büyüktür. yani savunma bakanı olarak görevini çok daha iyi şekilde yapıyor. sayın Çavuşoğlu ise 14 yaş daha küçüktür ve ileride Cumhurbaşkanlığına daha münasiptir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İki ülke Bayraktar TB3'e kanca attı! (3 Şubat 2023 Günün Önemli Gelişmeleri)
Osmaniye'de 4,6 büyüklüğünde deprem