Doğu Perinçek'ten Ayasofya ve Atatürk açıklaması

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Habertürk canlı yayında Eren Eğilmez’in programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin Türkiye’nin egemenlik hakkı ve hukuka uygun olarak aldığı bir karar olduğunu belirten Perinçek, yabancı ülkelerin bu karara saygı duyması gerektiğini vurguladı.

GİRİŞ 13.07.2020 09:31 GÜNCELLEME 13.07.2020 09:53
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Perinçek sosyal medyada yaygınlaşan “Ayasofya kararıyla Atatürk’e ihanet edildi” yönündeki söylemlere karşı çıktı: “Kimin Atatürk’ün mevziisinde olduğu 15 Temmuz, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı’nda görüldü. Şimdi de Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde ABD tehditlerine karşı mücadele edenler bu mevziide. PKK ve FETÖ ile işbirliği yapanlar ise Atatürk’e ihanet eden konumda. Bu nedenle Ayasofya konusunda verilecek bir Atatürk sınavı yok.”

 

 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Eren Eğilmez’in “Gerçek Fikri Ne?” programında gazeteciler Nihal Bengisu Karaca, Sevilay Yılman ve Aytunç Erkin’in sorularını yanıtladı. Programda Ayasofya’nın statüsünün değiştirilerek camiye çevrilmesi kararı konuşuldu. Doğu Perinçek, Danıştay’ın ve hükümetin aldığı karara herkesin saygı duyması gerektiğini belirtti: “Ayasofya, Türkiye’nin hükümranlık alanında olan bir kurum. Türk hukuku burada geçerli ve Ayasofya ilgili statüyü yabancı ülkeler düzenleyemez veya bize dayatamaz. Danıştay’ın kararına herkesin saygı duyması gerekir. Bu kararı savunacağız ve önümüze bakacağız.”

“ATATÜRK’E İHANET EDİLDİ” DİYENLERE YANIT VERDİ

 

Perinçek, özellikle sosyal medyada yürütülen “Ayasofya kararıyla Atatürk’e ihanet edildi” şeklindeki kampanyayı eleştirdi: “Ayasofya’nın camiye çevrilmesi kararında Atatürk’e ihanet aramak yanlış. Atatürk’ün mevziisi Ayasofya değil. Kimin Atatürk’ün mevziisinde olduğu, 15 Temmuz FETÖ mücadelesinde, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı’nda görüldü. Şimdi de Doğu Akdeniz’de Mavi Vatanda, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde ABD’nin tehditlerine karşı yürütülen mücadelede Atatürk mevziisindeyiz. Buralarda savaşan, PKK’yı gömen, FETÖ’yü ezen bir hükümetin Atatürk’e ihanet ettiğini ileri sürmek gerçeğe aykırıdır.”

İKİNCİ İSTİKLAL SAVAŞINDA - ATATÜRK MEVZİİSİNDE OLANLAR

“Zaten hükümet, bu süreci İkinci İstiklal savaşı olarak adlandırıyor. O zaman Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı sahiplenmiş ve bugün de emperyalizme karşı doğru cephede vatan savaşını sürdürmüş oluyorsunuz. 15-16 Temmuz gecesi kümese saklananlar, bugün de PKK ve FETÖ ile işbirliği yapanlar ise Atatürk’e ihanet eden konumda. Bu nedenle Ayasofya konusunda verilecek bir Atatürk sınavı yok. Sosyal medyadaki bu kampanya son derece ikiyüzlüdür.” Öte yandan Perinçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya ile ilgili 1934 yılında alınan karar için “tarihe ihanettir” değerlendirmesinin doğru olmadığını kaydetti.

“KARAR HUKUKA UYGUN”

Danıştay’ın gerekçesini incelediğini belirten Perinçek hukuka aykırılığın söz konusu olmadığı şu sözlerle anlattı: “Hem süreye uygunluk yani usul bakımından hem de esas yönüyle karar hukuka uygun. Devletin mülkiyetinde değil. Vakıf olduğu için bir özel mülkiyet kapsamında. Fatih Sultan Mehmet’in bir amaç için vakfettiği özel bir mülk olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle vakfedenin tasarrufunun, kamu müdahalesiyle kaldırılması zaten mümkün değil. Sonuç olarak Danıştay da kararında “Vakfeden bunu camii olarak vakfetmiştir” diyor ve 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu Kararı iptal ediliyor. Hukuki açıdan karar doğru.”

O UYARILARIN NEDENİ: TÜRKİYE’NİN MENFAATLERİNİ KORUMAK

Perinçek’e karar öncesinde Ayasofya ile ilgili hükümete yaptığı uyarılar da soruldu. Perinçek, söz konusu uyarıları Türkiye’nin menfaatleri gereği, güvenlik politikaları açısından dostlarıyla arasını açmaması ve bu ülkelerden sağlanacak turizm gelirlerinin de kayba uğramaması için yaptığını ifade etti.

 

 

YORUMLAR 30
 • nihat 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahu diyemiyor ,Atatürk zamanında konjöktür onu gerektiriyordu hatalı olsada bir karar alınmıştı. Şimdi ise konjöktür bizden yana ve bu kararın arkasındayız. Üstelik karar hukuken doğru ,özel vakıfa kim karışabilir ki.
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynen doğru! bazen doğru konuşuyor! ......Bazı insanlar Yaşı Genç iken bu Dünyayı ebedi sanıyor hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor... ölüncede her şey bitecek yaptıkları yanın kalacak sanıyor! ama insanoğlu yaşlandıkca Ölümün nefesi adım adım yaklaşınca belli bir Yaşdan sonra Gerçekleri yavaş yavaş görmeye başlıyor! :)
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  500 Yıldır Namaz kılınan İbadet yapılan Ayasofyaya hala Cami yapılamaz diyenler Net olarak İslam düşmanlığı yapar!.Nokta
  Cevapla
 • Karamuk calisi 3 yıl önce Şikayet Et
  mertlik her insana yakışmaz perinçek doğru konuşmuş
  Cevapla
 • Nazlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Neler oluyor bilmiyorum ama doğru yerde durması mutlu etti gerçekten birçoklarından daha asil bir davranış sergiliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere erken seçime gidiyor! Başbakan Sunak tarihi açıkladı!
Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeler açıklandı! Türkiye kaçıncı sırada?