Ayasofya'da ilk namazı kim kıldıracak? Kurtulmuş açıkladı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ayasofya'da 24 Temmuz'daki cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldıracağını bildirdi.

Ayasofya'da ilk namazı kim kıldıracak? Kurtulmuş açıkladı
Ayasofya'da ilk namazı kim kıldıracak? Kurtulmuş açıkladı
GİRİŞ 15.07.2020 01:01 GÜNCELLEME 15.07.2020 01:01
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış
 

Kurtulmuş, BENGÜTÜRK TV'deki "Özel Röportaj" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Ayasofya'nın ibadete açılmasının" sorulduğu Kurtulmuş, Müslüman Türk milletinin 10 yıllardır beklediği bir şeyin gerçekleştiğini, bunun Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

 

Bu meselenin Türkiye'nin iç işi ile ilgili olduğunu belirten Kurtulmuş, ülkede var olan bir eserin nasıl kullanılacağına ancak Türkiye'deki yetkililerin karar verebileceğini ifade etti.

"Ayasofya'nın ibadet açılmasından rahatsızlık duyan birtakım dış çevrelerin olmasını anlayışla karşılarım da içimizdeki bazı Bizanslıların bu konuda kafaları karıştırmasının anlaşılır olmadığını görüyorum." diyen Kurtulmuş, Ayasofya'nın 83 milyonun ortak meselesi olduğunu, bunun siyasi değil, hukuki bir karar olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Danıştay 10. Dairesi'nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine ilişkin 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Ayasofya, 86 yıl sonra tekrar cami statüsü kazanmıştı.

'İNŞALLAH KIYAMETE KADAR AÇIK KALACAK'

Kurtulmuş, milletin büyük çoğunluğunun talebinin Ayasofya'nın ibadete açılması olduğunu dile getirerek, "Dün de böyleydi, bugün de böyle. İlk Ayasofya'nın müze olduğu zaman da yine milletimizin büyük bir kısmının gönlünde bunu sindirmediğini biliyoruz. Ama nihayetinde vatandaşlarımız o andaki uygulamaya uymak mecburiyetindeydi. Tarihi bir hata düzeltilmiştir ve inşallah kıyamete kadar da Ayasofya ibadete açık olacaktır." şeklinde konuştu.

"Çoklu baro sisteminin getirilmesini ve Ayasofya'nın ibadete açılmasını erken seçim habercisi olarak yorumlayanlar var. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?" sorusuna Kurtulmuş, "Erken seçim yoktur, seçim vaktinde, 2023 yılının haziran ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler birlikte yapılacaktır. 2024'te de yerel seçimler yapılacaktır. Bir erken seçim yoktur. Erken seçim hazırlığı, düşüncesi, aklımızın ucundan geçen ya da gündemimizde masanın kenarına kadar dahi gelen bir erken seçim tartışması söz konusu değildir." yanıtını verdi.

'HER ŞEYİN YAKIŞIK ALAN ŞEKLİ VARDIR'

"Ayasofya'da 24 Temmuz'da cuma namazı kılınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk cuma namazını kıldırması talebi var sosyal medyada. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

"Her şeyin doğru olanı ve yakışık alan şekli vardır. Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri İstanbul'u fethetti, Ayasofya'ya geldi fetih sancağını dikti, namazı da çok iyi şekilde kıldırabilecek bir İslami bilgi birikimi olmasına rağmen, namazı kendisi kıldırmadı, Akşemseddin Hazretleri kıldırdı. Dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet Han'ın bu örneği de bizim için bir örnektir. Cumhurbaşkanımız bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır ve bu ülkede dini kurumumuzun, Diyanet İşleri Başkanlığımızın en üstünde olan zat Diyanet İşleri Başkanımızdır. Ayasofya'daki namazı doğru olan Diyanet İşleri Başkanımızın kıldırmasıdır ve öyle olacak."

Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ne kadar iyi Kur'an-ı Kerim okuduğunu, hitabetinin iyi olduğunu herkesin bildiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR 103
 • Gurbetci 2 hafta önce Şikayet Et
  Eski Türkiye kafasi Bizde yanilmiyorsan 1974 secimlerinde Ecevit bir dozer gönderdi size su getirim dedi ve Kuscu köyünden bir kanal acti takriben 1500 metre tabi millette pek düsünmedi kanal tamam su ve baraj nerde secim oldu her sey unutuldu, Bu baraji Erdogan yapti Elazig Kanatli sulama baraji tam 60 yil her secimden evel bu oyun tekrarlandi, CHP eine kafaylan devam ediyor Su an degisik bir sistem var Baskanlik sistemi chp asla kayiramaz cünkü rant bitti
  Cevapla
 • Ahmedi 2 hafta önce Şikayet Et
  15 Temmuz ruhunu meydanlara yansıtan ve Camii minarelerinde salalar okutan dönemin Diyanet işleri başkanı Mehmet GÖRMEZ in kıldırması daha manidar olacağını düşünüyorum.
  Cevapla
 • Gurbetci 2 hafta önce Şikayet Et
  Bende ayni düsüncedeyim Hocam kilsin
  Cevapla
 • EMEKLİ 2 hafta önce Şikayet Et
  Darısı Bakü Şehitlik Cami'sine olsun.
  Cevapla
 • EMEKLİ 2 hafta önce Şikayet Et
  Mehmet GÖRMEZ HOCA''nın kıldırması uygun olur.
  Cevapla
 • Elazigli 2 hafta önce Şikayet Et
  Bende ayni fikrdeyim Hocam kilsin
  Cevapla
 • Birdost 2 hafta önce Şikayet Et
  İkinci İlk Namazi' ülkenin Cumhurbaşkanı kıldırir tabiki , ama bence isim değişikliği ve de iç ve dış dizayn da şart. Tüm Dış cephe İZNİK ÇİNİ leri ile kaplamalı. İsmi de Mavi Vatan Camii olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlıktan yeni eylem planı: Evde tedavi
Kentte korona tehdidi büyüyor! 11 köy karantinaya alındı