İstanbul Sözleşmesi anketinden ilginç sonuçlar

Argetus Araştırma'nın İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili araştırmasının sonuçlarını Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi köşesine taşıdı. Selvi, İstanbul Sözleşmesi’ni bilmeyenlerin oranına dikkat çekti.

İstanbul Sözleşmesi anketinden ilginç sonuçlar
İstanbul Sözleşmesi anketinden ilginç sonuçlar
GİRİŞ 20.07.2020 20:40 GÜNCELLEME 20.07.2020 20:50
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Abdülkadir Selvi'nin yazısındaki ilgili bölüm şu şekilde;

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİLİNİYOR MU?

 

 

“İstanbul Sözleşmesi’ni hiç duymadım” diyenlerin oranı yüzde 67.9 çıkıyor. “Duydum ama okumadım” diyenler ise yüzde 16.3 ediyor. Böylece İstanbul Sözleşmesi’ni bilmeyenlerin oranı yüzde 84.2’ye çıkıyor. “İstanbul Sözleşmesi’ni duydum” diyenlerin oranı 19.7 olurken, sözleşmeyi okuduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 5.1’e çıkıyor.

KADINA ŞİDDETİ ÖNLÜYOR MU?

 

 

“İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti önlüyor mu” sorusuna verilen cevap, sözleşmenin bilinmediğini ortaya koyan veriler içeriyor. “Şiddeti önlüyor” diyenlerin oranı yüzde 18.9 olurken, “Önlemiyor” diyenlerin oranı yüzde 15.3’le daha az kalıyor. Yüzde 56.4’ü ise bu konuda bir fikrinin bulunmadığını belirtiyor.

KADINA ŞİDDETİ TEŞVİK EDİYOR

İlginç bir sonuç ise araştırmaya katılanların yüzde 13’ü İstanbul Sözleşmesi’nin kadına şiddeti teşvik ettiğini savunuyor. Bunu neye göre söylüyorlar bilemiyorum. Ama yüzde 21.4’ü bu fikre katılmıyor. Muhteşem sonucumuz, yani “Bilmiyorum” ve “Fikrim yok” diyenler yüzde 57.6 ile yine bir numara.

BOŞANMAYI TEŞVİK EDİYOR MU?

Araştırmaya katılanların yüzde 20.6’sı İstanbul Sözleşmesi’nin boşanmayı teşvik ettiği değerlendirmesine katılmıyor. “Boşanmayı teşvik ediyor” diyenlerin oranı yüzde 14.3’te kalırken, yüzde 57.9 oranında ise “Fikrim yok” yanıtı veriliyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AİLEYİ TEHDİT EDİYOR MU?

İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tartışmanın bamteli burası. Sözleşme aile yuvalarını dağıtıyor mu, dağıtmıyor mu?

Araştırmaya katılanların yüzde 13.5’i sözleşmenin aileyi tehdit ettiğini düşünüyor. Yüzde 19.9’u ise bu düşünceye katılmıyor. Toplumun karpuz gibi ortadan ikiye bölündüğünü gösterecek çapta yüksek oranlar değil. Yüzde 57.2 oranında “Fikrim yok” yanıtını veriyor.

EŞCİNSELLİĞİ TEŞVİK EDİYOR MU?

Bıçak gibi keskin bir konu. İstanbul Sözleşmesi’ni savunanların en zayıf, karşı çıkanların ise en güçlü yanını oluşturuyor. İstanbul Sözleşmesi’nin eşcinselliği yaygınlaştırdığı yargısına katılanların oranı yüzde 13.9 olurken, katılmayanların oranı yüzde 20.2’ye ulaşıyor. Görüş bildirenlerin yüzde 58.7’si ise fikrinin olmadığını belirtiyor.

SONSÖZ

Erkekler tarafından katledilen, cinsel istismar başta olmak üzere her türlü kötü muameleye maruz kalan kadınların sorunu günümüzün en ciddi konularının başında geliyor. Diğer tarafta ise yıkılan yuvalar... İstanbul Sözleşmesi ele alındığında uygulamadan kaynaklanan sorunların da masaya yatırılması gerekiyor. Ama görünen bir gerçek var. Tüm kutsal dinlerce sapkınlık olarak tarif edilen eşcinsellik meşrulaştırılıyor, normalleştiriliyor ve yaygınlaştırılıyor...

YORUMLAR 51
 • hasan özçiriş 2 yıl önce Şikayet Et
  şiddet ve tecavüz kadar isbatı kolay olan adli bir mesele var mı? en büyük sıkıntı kadının beyanı esastır hükmü..hz yusuf (a.s) mi bile haşa tacizci yaptınız.. her kim bu sözleşmeyi savunuyorsa ya kendi ya oğlu yada erkek torunu südü bozuk bir kadınla karşılaşırsa sıkıntının ne kadar büyük olduğunu anlayacak. mahkemeler avrupanın karanlık orta çağına döndü..
  Cevapla
 • Veli 2 yıl önce Şikayet Et
  Istanbul sözleşmesi bitmezse gelecegimiz olan genclerimiz en zor tehlikeyle karsi karsiya gelecek maalesef HAYASIZLIK AHLAKSIZLIK Buda bu milletin sonu olur Allah korusun. Istanbul sözleşmesine HAYIR demek her müslümanin birinci Asil görevi olmasi lazim
  Cevapla
 • Mete 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir kere de kendimiz birşeyler yapsak bu kadar mı aciziz bu yasaları yapmaktan hep Avrupadan oradan buradan yamaya yamaya. Adı da İstanbul sözleşmesi. Koskoca Osmanlı torunlarının düştüğü hâle bak adaleti gavurlardan bekler olmuşuz. Kendi devletimiz kadınları koruyamiyor mu da İstanbul sözleşmesi imzalıyor.
  Cevapla
 • Ahmet genc 2 yıl önce Şikayet Et
  Kanun ile düzelmez ... Kadına değil kadın ve erkeğe değil insana şiddet demedikce...düzelmez.. Sen kadına şiddet dersen ben erkeğe şiddet dersen o çocuğa diğeri gence bu araya ayrımcılık fitne ve şiddet sokar .. Doğrusu insana , şiddet önlemdin.denmeli
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayırdır gardaş neler yaşıyor sen şiddet görüyorsan şikayet hakkını kullan polis var katip var hakim var savcı var
  Cevapla
 • Gökhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu sözleşme ve son dönem medya çalışmaları "kadını hormonlarına , erkeği de kadına köleleştirme" çabasıdır.. amaç kapitalizmin ;kadının etinden ,sütünden ,derisinden faydalanmasının önündeki tüm engelleri yok etmek..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ters yönde ilerleyen sürücü trafiği birbirine kattı! Rahatlığı pes dedirtti...
Dünyanın en ucuz konutları! İki saatte yapılıyor, 300 yıl dayanıyor