Hattat Mehmet Özçay, 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi' yazının hikayesini anlattı

86 yıl sonra asli hüviyetine kavuşan Ayasofya-i Kebir Camii'nin tabelasındaki hattın tasarımını yapan Hattat Mehmet Özçay yazının hikayesini anlattı. Özçay "Çalışmam Cumhurbaşkanımıza da ulaşmış ve takdirine mazhar olmuş. Ancak kendisi tapu kaydındaki şekliyle 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi' şeklinde yazılmasını istedi." dedi.

Hattat Mehmet Özçay, 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi' yazının hikayesini anlattı
Hattat Mehmet Özçay, 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi' yazının hikayesini anlattı
GİRİŞ 24.07.2020 22:51 GÜNCELLEME 24.07.2020 22:55

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin tabelasındaki hattın tasarımını yapan hattat Mehmet Özçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesi kararından kendisinin fevkalade mutlu olduğunu söyledi. 

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi

Haberi duyduktan sonra derin bir iştiyakla caminin ismini yazıp, tarihe bir not düşürmek istediğini belirten Özçay, "Bunun için hemen çalışmalara başladım." diye konuştu.

 

 

Özçay, kendisine caminin ismini yazmasıyla ilgili bir talebin gelmediğini aktararak, şöyle devam etti:

"Ayasofya ile ilgili celi sülüs hattıyla yaptığım ilk tecrübemi sosyal medyada paylaştım. Daha sonra Ayasofya’nın farklı isim alternatiflerini denedim ve konunun ehliyle istişare ettim. İkinci tasarımımı da dostlarımla ve sosyal medyada paylaştım. Çalışmam, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a da ulaşmış ve takdirine mazhar olmuş. Ancak kendisi, ismin tapu kaydındaki şekliyle 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi' şeklinde yazılmasını istedi. Ben de bu şekil üzerinde yoğunlaştım ve nihayet klasik usulde celi sülüs hattıyla hicri 1441 (miladi 2020) tarihli bu hat istifi ortaya çıktı."

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi tabelasında kendi imzasını taşıyan hat istifinin olmasından son derece memnun olduğunu dile getiren Özçay, "Benim için Ayasofya’yla anılmak tarifi zor bir mutluluk. Bu ancak Rabbimin lütfudur." dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
başkan erdoğan
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve asgari ücret mesajı
Klinik tabloları ortaya koydu, kapanma mı geliyor?(4 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)