Yunan papazın yazısı Atina'yı karıştırdı! "Erdoğan bize tarihi ders verdi"

Atina Üniversitesi Teoloji Fakültesi Öğretim Görevlisi, Yunanistan Yüksek Mahkemesi Emekli Avukatı, Başpapaz Lambros Fotopulos’un kaleme aldığı “Erdoğan’ın Dersi” başlıklı makalede Yunanistan hükümetine ağır eleştiriler yöneltti. Fotopulos, Erdoğan’ın Ayasofya açılışındaki duruşundan ve yaptığı konuşmadan övgü ile bahsetti.

Yunan papazın yazısı Atina'yı karıştırdı! "Erdoğan bize tarihi ders verdi"
Yunan papazın yazısı Atina'yı karıştırdı! "Erdoğan bize tarihi ders verdi"
GİRİŞ 30.07.2020 15:15 GÜNCELLEME 30.07.2020 15:34
Bu Habere 204 Yorum Yapılmış

Ayasofya-i Kebir Cami Şerifi'nin 86 yıl sonra ibadete açılmasının yankıları sürüyor. Yunanistan'da geçtiğimiz günlerde Yunan Rahip Evangelos Papanikolaou, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif'in açılmasının ardından Atina yönetimini eleştirirken, “Girit'te Türkler bir tane bile manastır kapatmadı ama Yunanistan'da Othonas'ın emri ile çok sayıda manastır ve kilise kapatıldı. Ayasofya müze kalacağına, insanların saygı ile ziyaret edebilecekleri bir ibadethane olması daha iyidir” ifadelerini kullanmıştı. “Türkler nerede vardıysa hep daha iyilerdi” diyen Rahip Papanikolaou, “Şimdi Ayasofya için üzgünüz diyorlar. Ayasofya'yı koruyan Türkler olmasaydı Ayasofya düşerdi. Böyle büyük bir yapıyı kim koruyabilirdi. Türkler korudu” ifadelerini kullanmıştı. Rahip Papanikolaou'nun açıklamaları ülke genelinde yankılarını sürdürürken bu kez Başpapaz Lambros Fotopulos'tan çarpıcı açıklamalar geldi.

 

 

YUNAN PAPAZDAN ERDOĞAN'IN AYASOFYA'DAKİ CUMA NAMAZINA ÖVGÜ

Atina Üniversitesi Teoloji Fakültesi Öğretim Görevlisi, eski Yunanistan Yüksek Mahkemesi Avukatı Başpapaz Lambros Fotopulos “Erdoğan'ın Dersi” başlıklı bir yazı yayınlayarak Yunanistan hükümetini ağır eleştiriler yöneltti. Ayasofya-i Kebir-i Cami Şerifi'nin ibadete açılmasından bahseden Fotopulos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılıştaki duruşuna değindi. Yunan papaz yazısında Ortodoks camiasının Ayasofya'da ayin yapmaya layık olmadığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Davut Peygamber ve imparatorlar gibi dinin aslına uygun bir şekilde dua ettiğini ifade etti.

 

 

“AYİN YAPILSAYDI BİNLERCE ORTODOKS'UN KEMİKLERİ SIZLAYACAKTI”

Fotopulos, “Bugün Ayasofya'da bir Ortodoks ayini yapılsaydı, bugüne kadar bu kutsal yerden geçmiş ve Allah'ın insanla olan nadir buluşmasını yaşamış olan binlerce Ortodoks'un kemikleri sızlayacaktı.

Çünkü ön sırada imansız insanların, kafir siyasetçilerin, aforoz edilmiş devlet yöneticilerinin, Papa'nın temsilcilerinin, kardinallerin dikildiğini, kameralarda onların yüzlerinin yansıdığını göreceklerdi” şeklinde konuştu.
“Metropolitler ve papazlar gösterişli ayin kıyafetleriyle kendilerinden hoşnut bir vaziyette poz vereceklerdi” diyen Yunan papaz, Kadın bakanlar ve milletvekilleri dar pantolonlarıyla ya da havadar giysileriyle bedenlerini teşhir edeceklerdi. Fanatik milliyetçiler putperestlerle birlikte bayraklarını tehditkar bir şekilde sallayacaklardı. Ateist büyükelçiler, yabancı devletlerin temsilcileri, hep birlikte aynı şovda her zaman olduğu gibi bu duruma devam edeceklerdi” diyerek Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasına değindi.

“ERDOĞAN, MÜTEVAZI BİR DİNDAR GİBİ KURAN OKUDU”

Fotopoulos, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Ayasofya'nın açılışında kıldığı Cuma namazına da değinerek, “Erdoğan Kitab-ı Mukaddes'in aslına uygun bir dua organize etti. Nasıl ki Davut peygamber halktan biri olarak Ahid Sandığı düşmanların elinden kurtarıldığında onun önüne geçip bunu kutlamıştı, Erdoğan da aynısını yaptı. Mütevazı bir dindar gibi Kuran okudu ve cemaatle birlikte diz çöktü. Tıpkı Hristiyanlığın büyük bayramlarında halkıyla birlikte diz çöküp dua eden imparatorlar gibi yaptı bunu” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan bize bir ders verdi” diyen Yunan papaz, “Ayasofya cami olduktan sonra yapılan ilk dua eşsiz bir nezakete sahipti. Erkekler ve kadınlar ayrı yerlerde, her biri saygıyla, gayretle dua ediyordu” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 204
 • Mustafa Akın 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun vicdanlı adammış. İnşaallah Müslüman olur.
  Cevapla
 • Gürbüz 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan bizim teröristlerimizi korumak için ülkelerine aldılar. Bu papaz istiyorsa Ülkemize gelsin. Aradaki fark şu olur : Onların ki insanlık dışı, bizim ki insanlık olur.
  Cevapla
 • Ahmed Xani 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiristiyanlarda ilk defa bu kadar dindar bir adam görüyorum çok şaşirdim.Allah tamamina erdirir İNŞAALLAH.
  Cevapla
 • esven 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olmasaydı Ayasofya olurmuydu.
  Cevapla
 • refık 1 yıl önce Şikayet Et
  papaz bir din adamı hakkını vermiş allah razı olsun
  Cevapla
 • İsimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman olmayana Allah razı olsun denmez. Allah hidayet versin denir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: Atılacak adım gençleri daha huzurlu hale getirecek
Beşiktaş 2-0'dan döndü! 3 puanı aldı