Otel, AVM, şirket ve hastane isimlerine denetim

Türk Dil Kurumu, tabelalardan şirket isimlerine kadar her alandaki yabancı kelimelerle ilgili kapsamlı rapor hazırladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek İstişare Kurulu’nda görüşülen raporda İngilizce isimlerin ayıklanması ve Türkçenin korunması için yasa çıkarılması önerildi.

Otel, AVM, şirket ve hastane isimlerine denetim
Otel, AVM, şirket ve hastane isimlerine denetim
GİRİŞ 04.08.2020 08:29 GÜNCELLEME 04.08.2020 08:36
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan son Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında ele alınan bir konu, önümüzdeki yasama döneminde yasa teklifi olarak TBMM’nin önüne gelecek. Türkçenin korunması konusunda Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı kapsamlı raporun, toplantıda gündem olduğu öğrenildi. TDK’nın hazırladığı raporda hem günlük hayatta Türkçenin yerini alan yabancı kelimeler, hem tabela ve panolarda kullanılan İngilizce duyuru ve reklamlar, özellikle de şirket ve AVM isimlerinin İngilizce olmasıyla ilgili saptamaların yer aldığı öğrenildi.

 

 

REKLAM, AFİŞ, ŞİRKET

Toplantıda buna ilişkin günlük hayattan örnekler verilirken, geçmişte TBMM’ye yabancı dildeki reklam, ilan, pano, afiş, şirket ve lokanta isimlerinin ayıklanması ve Türkçenin doğru kullanımının sağlanması amacıyla birden fazla yasa teklifinin verildiği de anımsatıldı. Özellikle İngilizcenin şirket, otel, lokanta, AVM gibi yerlerin isimlerinde çok sık kullanıldığı, bunun da Türkçenin bir parçasıymış gibi kabul edildiği aktarıldı.

 

 

ANKARA’DAN ÖRNEKLER

İngilizce veya başka dillerin, yardımcı olmak ve yönlendirmek için ikinci dil olarak kullanılabileceği ancak ilk isimlerin Türkçe olması gerektiği vurgulandı. Toplantıya katılanlar, “Ankara’da yol boyunca başımızı nereye çevirsek, yabancı isimli oteller, AVM’ler, şirketler, hastaneler görüyoruz. Yeni bir yasal düzeleme ile bunlara bir düzen getirilmeli” dediler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu konudaki hassasiyetini dile getirdiği belirtildi.

TV PROGRAMLARI

Toplantıda ayrıca TV kanallarındaki programlarda, hem sunucu ve spikerlerin hem de programa katılan konukların günlük konuşmalarında sürekli yabancı kelimeler kullandığı, etkileyici olmak adına, Türkçe karşılığı yerine yabancı kelimelerin tercih edildiği, bu tür yayınların vatandaşa ulaşamadığı değerlendirmesi de yapıldı. Hazırlanacak yasa taslağında bu yayınlara ilişkin de düzenleme olması gerektiği ifade edildi.

Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 107
 • Mikail 1 ay önce Şikayet Et
  Yabancı isimlerden tabela vergi si alın yerliden almayın bizde esnaf olarak rahatlayalım
  Cevapla
 • Hak 1 ay önce Şikayet Et
  Uygulanmasi çok zor. Çunku markalasmislar. Bence yazilari küçültsünler. Sigara meselesi gibi. Hepsi tek renk ve sigaranin ismi altta belirsiz. Tabelalarda da Turkce karakterler buyuk ve rengarenk olsun yabanci isimler küçuk ve siyah olsun. Lutfen bu önerimi ciddiye aliniz.Ben Türkçe ögretmeniyim.Bakın her iki taraf da razı olacaktir. Yani devlet de millet de hosgöruyle karsilayacaktir.
  Cevapla
 • Önder Erbay 1 ay önce Şikayet Et
  Geç kalınmış bir karar ama isabetli bir karar. İnşallah başarılı olacaktır. Otobüsle yolda giderken yol kenarındaki levhalardaki isimleri sayıyorum yarısı ingilizce. giyilen giysilere bakıyorum hepsinde saçma sapan anlamları olan ingilizce ifadeler. Bu nasıl bi akım.
  Cevapla
 • ŞEKER Asım 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah çok iyi olur sanki bizim isimlerimiz yok sayılıyor ayıp özümüze dönelim bunlardan kurtulalım yıllardır bizleri uyutuyorlar inşallah uyanalım
  Cevapla
 • Huseyin 1 ay önce Şikayet Et
  saçmalık bence .. sadece ekonomiyi vurur. Dünya bilişim diline başvurun Türkçe karakterleri kabul etsinler bizde isimleri değiştiririz. Ayrıca, hukukta, tıpta, teknolojide de yasaklayın. yoksa yürümez bu iş. Ben THY diyince reklam oluyor ama ana haber bültenlerinde tweeter face whatsapp söylenince reklam olmuyor. Türk dil kurumu ya bu işi dünyada çözsün yada TDK kapatılsın
  Cevapla
 • Hayda 1 ay önce Şikayet Et
  Japonyadan bize ne?
  Cevapla
 • Horoz 1 ay önce Şikayet Et
  Japonlar ne yapıyor acaba bu konuda?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk firmaları ABD'ye çıkarma yaptı! Sıraca Çin var...
İlk uçan arabamız Cezeri dünyada manşet oldu: Gelecek burada