MEB TYP ile Türkiye geneli personel alımı! Kimler başvuru yapabilir?

İŞKUR Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında en az ilkokul mezunu yüzlerce MEB güvenlik görevlisi, MEB bakım, onarım ve temizlik alanında personel alımı yapılıyor. Adaylar başvuru işlemlerini 16.08.2020 tarihine tamamlamaları gerekmektedir. Peki TYP başvuru şartları neler?

MEB TYP ile Türkiye geneli personel alımı! Kimler başvuru yapabilir?
MEB TYP ile Türkiye geneli personel alımı! Kimler başvuru yapabilir?
GİRİŞ 14.08.2020 14:56 GÜNCELLEME 14.08.2020 14:57
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İŞKUR tarafından uzun süredir beklenen Toplum Yararına Programları (TYP) alımları başladı. İŞKUR personel alımları MEB bakım onarım ve temizlik, MEB Güvenlik, Çevre temizliği, MEB çevre düzenlemesi, alanlarında yapılacak. Başvurular Tokat ilinde yapılacak olup başvurular, 16.08.2020 tarihine kadar devam edecektir. İŞKUR tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında istihdam edilmek üzere personel alımları yapılıyor. İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programa Toplum Yararına Programlar denilmektedir. İŞKUR ‘un en çok rağbet gören programı sayesinde her yıl binlerce kişi geçici iş sahibi oluyor. 

 

 

 

Başvuru Şartları Neler?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Türkiye genelinde yapılan İŞKUR TYP personel alımlarının detaylarını incelemek ve başvuru yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. Açılan sayfanın sol üst köşesinde bulunan ''ARA'' butonuna tıklayınız.

TYP BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN!

Adaylar Nasıl Seçiliyor?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

- Noter kurası yöntemi,

- Liste yöntemi,

- Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.

TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

Haftalık Çalışma Saatleri

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

Kimler TYP’den Yararlanamaz?

- İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

İŞKUR'a Nasıl Kayıt Yaptırılır?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

YORUMLAR 20
 • Fatma Özkıvanç 1 yıl önce Şikayet Et
  Samsunda da var mı acaba?
  Cevapla
 • Şerife 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu okular acılmıyor neyi temizlicekler
  Cevapla
 • harun 1 yıl önce Şikayet Et
  alım maalesef birilerinin araya girmesi ile oluyor.. sistem üzeri istediğin kadar başvur...
  Cevapla
 • Dilaver çevrim 1 yıl önce Şikayet Et
  Samsun da da varmı acaba
  Cevapla
 • MemduhTuran 1 yıl önce Şikayet Et
  Her yerde var typ başvuruları
  Cevapla
 • Neşe birkent 1 yıl önce Şikayet Et
  170 şi arayın başvurun
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dolardaki düşüşü bilen isimden yeni tahmin! Gram altında dananın kuyruğu kopacak
Son dakika: Erdoğan müjdeyi verdi! Muhtar maaşları asgari ücret seviyesine yükseltildi...