Bursa'da koronavirüsü yok eden kumaş üretildi

Bursa merkezli Ebruzen Tekstil, EN 18184 kalite standardında ilk iki saatte Covid-19 virüsünü yüzde 99.99 oranında yok eden kumaş üretmeyi başardı. Yıkanabilir kumaş, maskeden önlüğe, tişörtten eteğe bütün konfeksiyon ve ev tekstili ürünlerinde kullanılabiliyor.

Bursa'da koronavirüsü yok eden kumaş üretildi
Bursa'da koronavirüsü yok eden kumaş üretildi
GİRİŞ 27.08.2020 11:25 GÜNCELLEME 27.08.2020 11:30
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Dünyada ve Türkiye'de uzun süredir tartışma konusu olan Covid-19 virüsünü yok edebilecek kumaş, Bursa'da üretildi. Yaklaşık 20 yıldır teknik ve fonksiyonel tekstil üzerine faaliyet gösteren Bursa merkezli Ebruzen Tekstil'de dokunan kumaşın Covid 19 virüsüyle yapılan laboratuvar testleri sonuçlandı. Firmanın 3 ay önce Ankara merkezli uluslararası lisanslı bir laboratuvara başvurarak başlattığı süreç, 8 Ağustos Cuma günü başarıyla sona erdi. Böylece Türkiye'nin Covid -19 virüsünü yok eden ilk kumaşı üretilmiş oldu.

 

 

10 MİLYON VİRÜSLE

Konuyla ilgili bilgi veren Ebruzen Tekstil Ceo'su Tekstil Mühendisi Sadık Kutlucan, şunları kaydetti:

 

 

"Salgından kaynaklı zor günlerde iyi haber almaya veya duymaya o kadar ihtiyacımız vardı ki. Nihayet 3 aydır yürütülen test çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Dünyada tekstil üzerindeki antiviral aktiviteyi ölçmekte kullanılan EN 18184 standartlarına göre ürettiğimiz antiviral kumaşımız Covid 19 virüsüyle teste tabii tutuldu. Sonuç olarak kumaşımızın yüzeyine püskürtülen Covid 19 virüslerini EN 18184 standardı uyarınca ilk 2 saatte yüzde 99,99 oranında yok ettiği belirlendi. Bu test yaklaşık 8-10 milyon covid19 virüsü ile yapıldı."

Bu bilimsel testin sonucunun sadece Türkiye için değil dünya açısından da önemli olduğuna değinen Sadık Kutlucan, "Bu henüz çok yeni bir haber. Tüm bu süreci yerli imkanlarımızla, yurdumuzun bilim insanlarıyla yürüttük. Çok mutlu ve gururluyuz. Kullandığımız kimyasallar Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden alınmış olan Biyosidal Ürün Ruhsatı'na sahip. Yani insan sağlığına zararlı olmadığı ruhsatlıdır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun" dedi.

TÜRKİYE'DE TEK

Ebruzen Tekstil Satış ve Ürün Yöneticisi Endüstri Mühendisi Ömer Tunçel de bu kumaştan yıkanabilir maskelerden iş kıyafetlerine, nevresim takımlarından perdeye, koltuk döşemesinden gömleğe, tişörtten cekete her türlü konfeksiyon ve ev tekstili üretimi yapılabileceğini söyledi. "Dünyada bu uygulamayı yapıp kanıtlayabilmiş olan ilk ülkelerden biri olmanın mutluluğunu da paylaşmak isterim. Bizim yaptığımız taramalara göre şu an için Türkiye'de Covid 19 virüsüyle test edilmiş bir kumaş türü yok" diyen Ömer Tunçel, "Türkiye'de ilk üretimi gerçekleştirdik. Dünyaya bu güzel gelişmeyi duyurmak, bu sevincimizi Bursa ve Türkiye ile paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.

BU BİR SAVAŞ

Firmanın Pazarlama Müdürü Elif Tunçel ise, Covid 19'a karşı bir nevi savunma silahı olarak kullanılacak ve "Neutron" markasıyla üretimine geçtikleri kumaşın, normal kumaş türlerine göre fiyat farkının çok yüksek olmayacağını ifade etti. Arada çok küçük bir fiyat farkının olacağına işaret eden Elif Tunçel, "Amacımız Türkiye'nin verdiği savaşa destek olmak. Devletimizin ve milletimizin geleceği için kârdan ziyade halkın sağlığı daha önemli. Salgınla yürütülen mücadeleye biz de araştırmalarımız ve bilimsel yaklaşımımızla destek vermeye çalışıyoruz" dedi.

Bu arada Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Ebruzen Tekstil, anti viral gibi anti bakteriyel, anti statik ve alev almaz kumaş ve iş kıyafetleri üretiminin yanı sıra Türkiye ve dünyadaki önemli savunma, kimya, elektronik, ilaç ve otomotiv sanayi kuruluşları için özel üretim yapıyor.

YORUMLAR 29
 • Sakar şakir 3 yıl önce Şikayet Et
  Atap sabunu icen milletimiz bu kumaşı giymek yerine yer benden söylemesi :)
  Cevapla
 • Erkinjan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bütün dünya aşı bulamıyor biz kalkıyoruz korona virüsü yok eden kumaş ürettik diyoruz bu nasil iş. O zaman kumaşı inceleyip aşı uretsinler. Bana inandırıcı gelmiyor
  Cevapla
 • yasin 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunu iyi pazarlayabilirsek inanılmaz bir talep olabilir Dünya'da
  Cevapla
 • gurbetci 3 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun calisani Allahta sever kulda, yolunuz acik olsun
  Cevapla
 • sedat 3 yıl önce Şikayet Et
  helal kim bulduysa...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alçakların peşini bırakmayacağız!
Mansur Yavaş’tan, Avrupa şampiyonu milli sporcuya büyük ayıp!