Avukata meslekten çıkarma cezası

Avukatlık Yasası’nda yeni yasama yılında yeniden değişikliğe gidilecek. “Müvekkilinin işlediği suçlarla ilgili destek niteliğinde eylem ve söylem içine giren avukatlar”a “meslekten çıkarma” cezası verilebilecek.

Avukata meslekten çıkarma cezası
Avukata meslekten çıkarma cezası
GİRİŞ 03.09.2020 11:24 GÜNCELLEME 03.09.2020 11:24
Bu Habere 128 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adli yıl açılışında kullandığı, “Nasıl diğer mesleklerde meslekten ihraç söz konusuysa avukatlık mesleğiyle ilgili de bana göre olmalıdır. Teröristin avukatlığını yapanın, teröristliğe soyunması mümkün değildir. Bu kanlı yolun önünü kesmek için gerekeni yapacağız” ifadeleri üzerine gözler, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye çevrildi.

 

 

Milliyet’in edindiği bilgiye göre, bu kapsamda en son, “çoklu baro” düzenlemesinin eklendiği Avukatlık Yasası’nda yeni yasama yılında yeniden değişikliğe gidilecek. Bu kapsamda, “Müvekkili ile özdeşleşen ve müvekkilinin işlediği suçlarla ilgili destek niteliğinde eylem ve söylem içine giren avukatlar”a, “meslekten çıkarma” cezası verilebilmesinin önünün açılması öngörülüyor. Bu amaçla disiplin kovuşturması yetkisinin barolardan alınarak Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) ya da doğrudan Adalet Bakanlığı’na verilmesi de planlanıyor.

Ruhsatı geri alınacak

 

 

Avukatlık Yasası’nın 135. maddesinde düzenlenen disiplin cezalarına göre kasten işlenen bir suçtan dolayı iki yıldan fazla süreyle hapis cezasına mahkum olan ya da devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından kesin olarak hüküm giyen avukatlar doğrudan meslekten çıkarılıyor. Meslekten atılan avukatın ruhsatnamesi geri alınıyor; avukatın adı baro levhasından silinerek avukatlık unvanı kaldırılıyor.

Bir avukat hakkında açılmış herhangi bir ceza davası bulunmadığı takdirde de gelecek ihbar ve şikâyetlerle ya da resen avukatın bağlı olduğu baro tarafından disiplin kovuşturması yürütülebiliyor. Baronun, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar vermesi halinde, TBB’ye itirazda bulunulabiliyor. TBB itirazı kabul ederse kesin olarak kovuşturma başlatılması için baroya geri gönderilen dosya, itirazın reddedilmesi durumunda Adalet Bakanlığı’nın önüne geliyor. Bakanlık TBB’nin kararını onarsa karar kesinleşiyor ancak veto ederse bu kez dosya yeniden görüşülmek üzere TBB’ye bırakılıyor. Karar, TBB’deki oylama ile veriliyor. Disiplin cezasını gerektirecek eylemlerin işlenmesinden itibaren 3 yıl geçmiş ise kovuşturma yapılamıyor; 4,5 yıl geçmiş ise disiplin cezası verilemiyor.

Kovuşturma yetkisi barolardan alınabilir

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre, 135. maddeye eklenecek bir ifade ile “Müvekkili ile özdeşleşen ve müvekkilinin işlediği suçlarla ilgili destek niteliğinde eylem ve söylem içine giren avukatlar”a, “meslekten çıkarma” cezası verilebilmesinin önü açılacak. Bu kapsamda disiplin kovuşturması yetkisinin barolardan alınarak, TBB’ye yahut doğrudan Adalet Bakanlığı’na verilmesi de alternatifler arasında yer alıyor. Avukatlık Kanunu’nda yapılan son düzenlemeyle kurulmalarının önünü açılan alternatif barolar da göz önüne alındığında disiplin soruşturmalarının barolar yerine üst bir kuruluş tarafından yapılması öngörülüyor.

Milliyet

YORUMLAR 128
 • selçuk 3 yıl önce Şikayet Et
  Var olan yasalar yeterliydi. Söylemleri suç oluşturuyorsa zaten avukat da ceza alır. Bu düzenleme keyfi olayları daha da arttıracak. Akılları sıra avukatları korkutuyorlar. Bir Allah korkusu olanın başka şeyden korkusu olmaz
  Cevapla
 • yaman 3 yıl önce Şikayet Et
  Çooook geç kalınmış ama yerinde bir karar, hayırlı olsun; yok öyle hem terör örgütüne üyelik yap hem teröristi savun, biz millet olarak rahatsızdık zaten her gün basında, ekranlarda, sosyal mecrada gözümüzün içine baka baka terörü sevici ve savunucu sözde avukatlar cirit atıyor; hainler
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Hele şükür sonunda ya..
  Cevapla
 • Enigma 3 yıl önce Şikayet Et
  Bütün mesleklerin bir kırmızı çizgisi olmalı..
  Cevapla
 • Vay bee 3 yıl önce Şikayet Et
  Abbas Güçlü - Herşeyi Yapıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam avlamaya devam: Gazze’nin merkezinde İsrail’in buldozerini uçurdular
Bu hafta hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji'den açıklama geldi