Rusya'dan Türkiye'ye tuhaf Suriye teklifi! Toplantıda kriz çıktı, Ankara resti çekti

Türk ve Rus askeri heyetleri arasında dördüncü tur görüşmeleri sürerken, İdlib'deki gözlem noktalarına saldırı düzenlendi. Türkiye, ateşkese uyulması gerektiğini yineledi. Toplantıda Rusya'nın teklifi gerginliği arttırırken, Ankara'nın cevabı net oldu. Öte yandan Rusya'nın İran'ın da desteğini alarak Suriye rejimiyle birlikte İdlib'e yönelik kapsamlı bir saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi.

Rusya'dan Türkiye'ye tuhaf Suriye teklifi! Toplantıda kriz çıktı, Ankara resti çekti
Rusya'dan Türkiye'ye tuhaf Suriye teklifi! Toplantıda kriz çıktı, Ankara resti çekti
GİRİŞ 17.09.2020 08:36 GÜNCELLEME 17.09.2020 21:52
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

Türk ve Rus askeri heyetleri arasında dördüncü tur görüşmeleri dün sona erdi. İdlib'teki güvenlik güçlerinin güvenliği ile iki ülke arasında yapılan anlaşmaların uygulanması konusu masadaki en önemli başlık oldu. Görüşmeler sürerken, Esed rejimi tarafından yönlendirilen sivil görünümlü bazı gruplar İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki gözlem noktalarına saldırı düzenledi. Türkiye, ateşkese uyulması gerektiğini yineledi.

 

LİBYA'DA UZLAŞI YOK

Türk ve Rus askeri ile diplomatik heyetleri arasında önceki gün başlayan Libya ve Suriye gündemli görüşmeler dün sona erdi. Rusya'dan gelen teknik heyetin dün ilk durağı Dışişleri Bakanlığı oldu. Yaklaşık 1 saat süren toplantıda Libya ve Suriye'de sahada gelinen son durum ele alındı. Heyetler arasındaki istişarelerde ilerleme kaydedilemediği öğrenildi. Bakanlıktaki görüşmede Hafter'e bağlı milislerin Sirte'ye girişinin engellemesi de  konuşuldu. Ancak Libya konusunda mutabakat arayan Türkiye ve Rusya'nın teknik heyetlerinin dördüncü görüşmesinde de uzlaşı sağlanamadı. İdlib'teki güvenlik güçlerinin güvenliği ile Türk ve Rus taraflarınca yapılan anlaşmaların uygulanması konusu da masadaydı.

 

TOPLANTI SÜRERKEN SALDIR OLDU, ZAİYAT TOK

Rus heyetin ikinci durağı Milli Savunma Bakanlığı (MSB) oldu. MSB'de İdlib'deki gelişmelerle sahadaki son durumun ana gündem olduğu toplantı sürerken, Ankara'ya, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki TSK'nın gözlem noktalarına saldırı düzenlediği bilgisi ulaştı.

MSB'den yapılan açıklamaya göre, Esed rejimi tarafından yönlendirilen sivil görünümlü bazı gruplar, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 numaralı gözlem noktalarına yaklaştı. Gruptakiler, 7 numaralı gözlem noktasına saldırıda bulundu. Alınan tedbirler sonrası gruptakiler dağılırken, gözlem noktalarında herhangi bir hasar veya zayiat oluşmadı.

TOPLANTIDA GERGİNLİK ARTTI, RUSYA'NIN TALEBİ REDDEDİLDİ

Heyet görüşmelerinde Türk tarafının, 5 Mart Mutabakatı'na uyulması çağrısını yinelediği öğrenilirken, Rusya'nın Türkiye'den İdlib'deki asker sayısını azaltmasını istemesi sonucu heyetler arasında gerginliğin arttığı öğrenildi. Türkiye, ateşkese uyulması gerektiğini yineledi.

Rus haber ajansı Sputnik'in iddiasına göre, Rusya TSK'nın rejim denetimindeki bölgelerde bulunan gözlem noktalarının bazılarından çekilmesini talep etti. Ancak Rusya'nın bu talebi Ankara tarafından reddedildi.

ORTAK DEVRİYE KRİZİ

Bu arada önceki gün İdlib ve çevresinde hava saldırıları düzenleyen Rusya, çok sayıda noktayı vurdu. Saldırılar İdlib'in güney kırsalındaki Cebel Zaviye ve kuzeyin kırsal kesimlerinde etkili oldu. Saldırılarda sivillerin de yaşamını yitirdiği ileri sürülürken, Rusya'nın Türkiye ile Lazkiye-Halep karayolunda gerçekleşmesi planlanan devriyeye katılmaması dikkat çekti.

SALDIRI HAZIRLIĞI İDDİASI

Öte yandan Rusya'nın İranın da desteğini alarak Suriye rejimiyle birlikte İdlib'e yönelik kapsamlı bir saldırı hazırlığında olduğu bölgedeki kaynaklar tarafından iddia edildi.

Rusya destekli rejim güçlerinin kış gelmeden muhaliflerin elinde bulunan stratejik bölgeleri ele geçirmek için kapsamlı bir harekat başlatacağı öne sürüldü.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 102
 • gökhan 9 ay önce Şikayet Et
  cihad ile alemi islam huzur bulacak.
  Cevapla
 • kosovali_prizren 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede bir teklif lazim rusiyaya iletsin rusiya, abd, esad, suriyeden çikacak seçimler olacak be Türkiyede sonra çikar ve suriye , suriyelilere kalir
  Cevapla
 • Bozkurt 10 ay önce Şikayet Et
  Türk'e düşman olanın sonu tarihe dön bak ne olmuş Çin le anlaşıp topraklarımızı alalım
  Cevapla
 • zan 10 ay önce Şikayet Et
  Çin dostumuz mu ki? Ayrıca tarihe baktığımızda zaferlerimizden çok acılarımız var, özellikle de Rusya'ya karşı.
  Cevapla
 • Vatandas 10 ay önce Şikayet Et
  Bu talep biraz zor
  Cevapla
 • enver 10 ay önce Şikayet Et
  her kalleşlik yapılabilir. güvenlik önemli. adamlar attığı imzaya sahip çıkmıyorlar.
  Cevapla
 • mustafa 9 ay önce Şikayet Et
  uıuslar arası ilişkilerde dost olmaz,ancak çıkar dostluğu vardır,Türkün türkten başka dostu yoktur
  Cevapla
 • Güzel Türkiyem 10 ay önce Şikayet Et
  İran uykudan hala uyanamadı galiba, bir uyandığı zamanda çok geç olcak, Suriye de Rusyanın gerginliği arttırmasındaki amaç Türkiye ile İran ın arasını açmaktır. Bunu da ABD ve İsrail istemektedir. Bu hususta ABD ve RUSYA bir hareket etmektedirler. Burdaki diğer amaç Türkiyenin Akdenizde ABD FRANSA VE YUNANİSTANLA olan mücadelesini zayıflatmak. Tekrar söylüyorum, şu beş devlete güvenmeyin ABD, FRANSA, İNGİLTERE, ÇİN ve RUSYA
  Cevapla
 • metin özden 10 ay önce Şikayet Et
  anadoluyu kuşatmak istiyorlar iceride sağlam olmalıyız sagcı solcu o bu bedel ödenecekse öderiz alpaslan malazğirtte diojenle savaştı ve anadolu hepimize acıldı anlayana kuyruk acısı eh kurnaz dış politika lazım
  Cevapla
 • Yorumlayan 10 ay önce Şikayet Et
  Çok bilmiş seni
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Darbe girişimi sonrası Türkiye'den Tunus ile ilk temas!
50'den fazla ülke dümen kırdı! Türkiye'den dev rekor!