Son dakika: Erdoğan sinyali vermişti! Valilikten 65 yaş için yeni karar

Son dakika haberi:: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu ulaşımı kullanmalarına sınırlama getirilebileceği yönündeki çıkışı sonrası ilk kısıtlama haberi Edirne'den geldi. Kent genelinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar şehir içi toplu ulaşımı yalnızca 10.00-15.00 saatleri arasında ücretsiz kullanabilecek.

GİRİŞ 22.09.2020 15:54 GÜNCELLEME 22.09.2020 17:00
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Kabine toplantısında koronavirüsle mücadele masaya yatırılırken toplantı sonrası kısıtlamalarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş üstü için ulaşım kısıtlama kararlarının İl Hıffısıhha kurulları tarafından alınabileceğini açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından İlk kısıtlama kararı da geldi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünkü kabine toplantısının ardından, il bazında 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu ulaşımı kullanmalarına sınırlama getirilebileceğini açıklamasının ardından ilk karar Edirne'den geldi. İl Hıfzısıhha Kurulu kararına göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar şehir içi toplu ulaşımdan 10.00-15.00 saatleri arasında ücretsiz faydalanabilecek. Bunun dışındaki saatlerde binişler ücretli olacak.

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, toplu ulaşım araçlarında kapasitenin yaklaşık üçte biri kadar ayakta yolcu taşımaya müsaade edildiğini açıkladı.

 

 

Edirne'de İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince 65 yaş ve üzeri vatandaşlar toplu ulaşımdan gündüz 10.00 ile 15.00 saatlerinde arasında ücretsiz faydalanabilecek. Uygulama bugünden itibaren başladı. 65 yaş ve üstü vatandaşlar şehir içi toplu ulaşım sistemi araçlarında 10.-15.00 saatleri arasında ücretsiz seyahat ederken, bu saatler dışında ücret ödemek durumunda kalacak.

"UYGULAMA BUGÜN İTİBARİYLE BAŞLADI"

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, pandemi dolayısıyla böyle bir kararın alındığını söyleyerek, 65 yaş ve üzeri vatandaşların sabah ve akşam saatlerinde oluşacak yoğunluk nedeniyle otobüslere binmesinin sağlıkları açısından sakıncalı olduğunu ifade etti. Şahin, uygulamanın bugün itibariyle ETUS araçlarında başladığını, ayrıca kapasitenin üçte biri kadar da ayakta yolcu taşımaya müsaade edildiğini açıkladı.

"SAĞLIK YÖNÜNDEN ALINAN BİR KARAR"

Şahin, "Perşembe günü Hıfzısıhha Kurulunun toplantısından çıkan karar 65 yaş üzeri vatandaşların sabah saat 10.00 ile öğleden sonra saat 15.00'e kadar ücretsiz seyahat hakkı yine devam ediyor. Bunun haricinde saatlerde ücretsiz seyahat hakları kalktı. Bunun sebebi pandemiden dolayı çok fazla seyahat olmasın. Çünkü ücretsiz olduğu için bazen suiistimal edilebiliyor. 65 yaş vatandaşlarımız günün her saatinde sıkça araba kullandıkları için böyle bir karar alındı. Bu kararı da biz esnaf olarak tabi ki biraz rahatlatacağını düşünüyoruz ama önemli olan sağlık. Sağlık yönünden alınan bir karar. Bu arada ayakta yolcuyla ilgili kapasitenin yaklaşık üçte biri kadar ayakta yolcu taşımaya da müsaade edildi. Bugünden itibaren 10.00 - 15.00 arasında 65 yaş vatandaşlarımız ücretsiz taşınacak. Onun haricindeki saatlerde ulaşımlarını ücret ödeyerek sağlayabilecekler" dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuş, yeni koronavirüs tedbirlerini şu sözlerle açıklamıştı: "Maske ve mekân denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecburi hale getirilecektir. İl hıfzıssıha kurulları gerektiğinde özel tedbirler alıp uygulayabilecektir. Kafe ve restoranların denetimleri sıklaştırılacaktır. İzolasyonda olan kişilerin kurallara uyup uymadıkları daha yakından takip edilecektir. Son aşamaya gelen aşıların Türkiye'deki çalışmaları yakından takip edilmektedir. İl bazında 65 yaş üstündeki vatandaşlarımızın ulaşım saatinde sınırlama yapılabilecektir"

ETİKETLER
sokağa çıkma
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • taraftar 1 ay önce Şikayet Et
  emeklilerden ulasim bedava kaldirilsin ogrenciler ucretsiz olsun
  Cevapla
 • Haydar Yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Gençler maske yakmasın, cezasını 65 yaş üstü çeksin. Kocaeli m.v düğün yapsın cezasını 65 yaş çeksin hadi oradan.
  Cevapla
 • lalapaşalı 1 ay önce Şikayet Et
  yaşlılar evde de kalsa evin diğer fertleri dışarıda çiçekçten çiçeğe uçan arı gibi maskesiz gezdiği müddetçe tedbir olmaz.Konu Edirne zaten.millet istanbula göre yorumlamış ağırlıklı.Edirne kurallara en fazla riayet eden şehirlerden biridir.Yaşlılar zaten korkudan çıkmıyor şahidim.KEŞKE YILLARDIR İÇKİ KÖTÜLÜKLERİN ANASIDIR KANSER YAPAR 2 CİHANINIZIDA YIKAR DEDİĞİMİZDE BU KADAR TEDBİR ALIP HAK VERSEYDİNİZ.BU SADECE EDİRNE EĞİL TÜM İÇENLER İÇİN GEÇERLİ.HEMŞERİLERİM YANLIŞ ANLAMASIN.
  Cevapla
 • DELİDİR 1 ay önce Şikayet Et
  Aklın yolu bir sabahın köründe işe ve okula gidenlere engel olmaktan başka işleri yok on , on beş arası iyi saat.
  Cevapla
 • Hasan Beyan 1 ay önce Şikayet Et
  YAŞLILAR sabah en erken saatte 6-7 gibi HASTANEYE kan vermeye gidiyor yollara düşüyor... Kan sonucu gösterme filan derken... AKŞAM da mesai saati BİTİMİ yani 17 sonrası hastaneden çıkıp anca evlerine gidebiliyor...
  Cevapla
 • Malatyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Söylediğinde doğru. O saatte gidenlerin %100 hastaneye mi gidiyor. 65 yaş üstü dedelerimiz sabah erken kalktıkları için evde çanları sıkıldığı zaman bu kez de dışarıya gezmeye çıkanda azımsanmayacak kadar az değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: İzmir'den peş peşe mucize kurtuluş haberleri geliyor!
Son dakika haberi: İzmir'de çöken binalardan ilk görüntü!