İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi: Hapis cezası geliyor

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı koronavirüs tanılı bazı kişilerin, temaslılarına ilişkin eksik ya da yalan bilgi vermesi üzerine harekete geçti Bakanlık, 81 il valiliğine “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu genelge gönderdi

İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi: Hapis cezası geliyor
İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi: Hapis cezası geliyor
GİRİŞ 24.09.2020 16:27 GÜNCELLEME 24.09.2020 16:28
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Bakanlık, 81 il valiliğine “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu genelge gönderdi

 

 

Genelgeye göre, koronavirüs tanılı kişiler,  temasda bulundukları kişiler  hakkında  eksik ya da yalan beyanda  bulunmaları halinde haklarında işlem yapılacak

Bu kişiler, Türk Ceza Kanununun 206’ ncı maddesi kapsamında üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılabilecek

 

 

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu genelge gönderdi. Genelgede, evde izolasyona alınan koronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulduğu hatırlatıldı.  

Daha önce illere gönderilen genelgelerle, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak üzere İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekipleri oluşturulduğu, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına  yönelik karar verildiği anımsatıldı.

Genelgede, gelinen aşamada koronavirüs tanısı konulan hastaların temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler  hakkında doğru bilgi verilmemesi gibi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi gibi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edildiği belirtilerek, şu önlemlerin alınması istendi. 

Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar alınarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı”  hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek. 

Vali/Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. 

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • ABDULLAH 2 ay önce Şikayet Et
  Git gide polisiye devlet oluyoruz. Çin’de sadece metrolarda maske takılıyor
  Cevapla
 • GÖRELE 2 ay önce Şikayet Et
  gerçekten olması gereken bir karar bu işin başka türlü önü alınamaz iyi olur çok iyi olur
  Cevapla
 • SADETTİN 2 ay önce Şikayet Et
  geç kalınmış bir karar
  Cevapla
 • selamibey 2 ay önce Şikayet Et
  Açık havada MASKE ZORLAMASI LÜTFEN ARTIK KALDIRILSIN Sadece kapalı mekanlarda zorunlu olsun. Nefes almak en temel hakkıdır herkesin zaten geçende yapılan bir araştımada TakıLan Maskelerin yüzde. 95 i Koruma saglamadıgı ortaya çıkmış. . İsteyen netten araştırsın okusun haberi. Tertemiz açık havada oksıjen almak dururken neden D. S. Ö Çin yahudi dayatması olan. Plastik petrol hamaddeli Elyaftan yapılan maskeleri soluyacagız neden niçin. ?? Ve ilerde daha çok solunum ve ciger hastalıkları artacaktır.
  Cevapla
 • yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Hırsızlara hırsızlara, milletin malını parasını çalana ceza verin. Yeter artık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran'ı sarsan suikastla ilgili itiraf: Dünya bize teşekkür etmeli
CHP'li Başarır, Türk ordusuna küstahça hakaret etmişti! MSB'den sert tepki...