Türkiye'de bir ilk gerçekleşti! Ankara Valiliği'nden çok çarpıcı koronavirüs kararı

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Koronavirüsle mücadele kapsamında, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, temaslı kişilerin yanlış beyan edilmesi konusunda gerekli yasal işlemlerin başlatılması ile ilgili yeni kararlar alındı" denildi. Dün İçişleri Bakanlığı 81 ile "Temaslıların doğru bilgilendirilmesi" ile ilgili genelge göndermişti. Böylelikle bu ceza işlemini uygulayacak ilk il Ankara olmuş oldu.

Türkiye'de bir ilk gerçekleşti! Ankara Valiliği'nden çok çarpıcı koronavirüs kararı
Türkiye'de bir ilk gerçekleşti! Ankara Valiliği'nden çok çarpıcı koronavirüs kararı
GİRİŞ 25.09.2020 14:23 GÜNCELLEME 25.09.2020 17:09
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 

"Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 24/09/2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Ankara Valisi Vasip ŞAHİN başkanlığında olağanüstü toplanarak gündemindeki konuları görüşüp aşağıdaki kararları almıştır.

İZOLASYONU DELENLER YURTLARA YERLEŞTİRİLECEK

 

Kurulumuzun 31/07/2020 tarih ve 2020/65 sayılı kararıyla evde izolasyona alınan koronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla "Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları" oluşturulmuş, 17/08/2020 tarih ve 2020/68 sayılı kararıyla salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekipleri teşkil edilmiş, 11/09/2020 tarih ve 2020/72 sayılı kararıyla da izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin Valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına karar verilmişti.

FİLYASYONDA YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYE CEZA

Gelinen aşamada koronavirüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir. Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan "Filyasyon" çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır. Bilindiği üzere Türk Ceza Kanununun 206'ncı maddesi ile "bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı" hükme bağlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi: Hapis cezası geliyor

Salgınla mücadelede temel Kanun olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci maddesinde ise İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu bağlamda, koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi gereğince işlem tesis edilmesine,

Kaymakamlıklar ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına,

Oy birliği ile karar verildi."

KAYNAK: ANKARA VALİLİĞİ
ETİKETLER
Vasip Şahin
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Küskün 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kişileri ewe hapsediyorsunuz ve nasıl geçineceklerini söylemiyorsunuz evine ekmek almaya dahi çıkamıyor pazara gidemiyor kimseden yardım alamıyor daha cezamı yicek bide bu kişiler bari ekmeni alın bukişilerin
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Şehirlerde sokaklar kırsal da yol kenarları hatta orman içleri çöp dolu - En mantıklısı bu kişiler zorunlu olarak jandarma kontrolünde mıntıka temizliğinde görevlendirilmelidir.
  Cevapla
 • Hamsilos 1 ay önce Şikayet Et
  Kayseride güzel uygulama yapmışlar karantina lı evlere şerit çekiyorlar koparan yırtan cezayı yiyor
  Cevapla
 • Mesut 1 ay önce Şikayet Et
  Fabrikalar hariç
  Cevapla
 • Alperen 1 ay önce Şikayet Et
  Hani bileklik takilacakti..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başakşehir oynadı PSG kazandı
Türkiye'nin 'Gizli Silahı' Azerbaycan'da! İlk kez görüntülendi