Türkiye'den Macron'un skandal girişimine sert tepki: Hiç kimsenin haddine değil

Son Dakika haberi; Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 'ayrılıkçılıkla mücadele' yasa tasarısıyla İslam'ı dizayn etme girişimine sert tepki gösterdi. Açıklamada 'Anlamı 'barış' olan Yüce Dinimizi 'aydınlatma' bahanesiyle yanlış ve çarpık yaklaşımlara konu etmek hiç kimsenin haddine değildir.' denildi.

Türkiye'den Macron'un skandal girişimine sert tepki: Hiç kimsenin haddine değil
Türkiye'den Macron'un skandal girişimine sert tepki: Hiç kimsenin haddine değil
GİRİŞ 04.10.2020 19:53 GÜNCELLEME 04.10.2020 20:35
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, 9 Aralık'ta Bakanlar Kuruluna sunulacak olan, "Ayrılıkçılıkla Mücadele" yasa tasarısıyla Fransa’da "aydınlanmış bir İslam’ın oluşturulacağını" açıkladığı hatırlatıldı.

"HIÇ KİMSENİN HADDİNE DEĞİL"

"Anlamı 'barış' olan yüce dinimizi 'aydınlatma' bahanesiyle yanlış ve çarpık yaklaşımlara konu etmek hiç kimsenin haddine değildir." ifadeleriyle tepki gösterilen açıklamada, bu tasarıya temel teşkil eden zihniyetin Fransa'nın sorunlarına çözüm getirmekten ziyade, vahim sonuçlara sebebiyet vereceğinin düşünüldüğü kaydedildi.

Macron şimdi de İslam'a saldırdı!

SÖZDE “AYDINLATMA” BAHANELERİYLE MÜDAHALE!

Açıklamada, "İslam dinini sözde 'aydınlatma' bahaneleriyle 'Avrupa İslamı', 'Fransa İslamı' gibi kavramlar ortaya atarak göçmen toplumları disiplin altına alabileceğini zannetmek insani ve hukuki mülahazaların aksi yönde hareket etmek anlamına gelmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden Macron'a müthiş cevap

 

İSLAM KARŞITLIĞI DAHA DA KÖRÜKLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Herkesin inançlarını yaşarken alacağı din hizmeti ve benimsediği dini anlayışı, devletlerin yasalarla belirleme hakkı olmadığı kaydedilirken, sosyolojik ve tarihi gerçeklerin yanlış okunmasından kaynaklanan bu zihniyetin, Avrupa ve Fransa’nın önemli sorunları olan ve giderek artan yabancı düşmanlığı, ırkçılık, ayrımcılık ve İslam karşıtlığını daha da körüklemeye çalışmasının sadece kendi toplumlarını değil bütün insanlığı ortak bir kaygıya sevk ettiği vurgulandı.

Macron şimdi de İslam'a saldırdı!

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"İnsanlara ve dini konulara sırf güvenlik penceresinden bakmak yerine, dini ve ahlaki değerlere ilişkin toplumsal ihtiyaçların onurlu bir şekilde karşılanmasını teşvik edecek yapıcı söylemleri benimsemenin daha doğru ve faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu tasarıyla ilgili süreci yakından takip ederek, sakıncalarını Fransa’yla ikili ve çok taraflı platformlarda da gündeme getirmeye devam edeceğiz."

- MACRON NE DEMİŞTİ

Macron, iki gün önce düzenlediği basın toplantısında, "İslamcı ayrılıkçı" fikirlerle mücadeleye ilişkin hazırlanan yasa tasarısının 9 Aralık'ta Bakanlar Kuruluna sunulacağını belirterek, "Fransa'da, cumhuriyetin ortağı olması için İslam'ın yapılandırılması gerekiyor." demişti.

"Ayrılıkçı" fikirleri savunan bir ideolojinin sorunlu olduğunu, bu kişilerin kendi yasalarını Fransa'nın yasalarından üstün gördüğünü savunan Macron, "İslam, dünyanın her yerinde kriz yaşıyor." yorumunu yapmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 49
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Buna ceza yokmu! Nasil da olur böyle konusur!!! Bu bir suctur!!!! Kimsenin Dinnine zöz söylenmez!!! Macron sen Gitt karina Madamina söyle! Serefziz! Bir de Libya ya yardim edecekmis!!!Islam bizizz!!!! Hey Allahim kimmin hattine Islami kötülemek!!!
  Cevapla
 • esas 3 yıl önce Şikayet Et
  Fransa afrikada lüks cilt kur'an basıp dağıtmış. Allahtan Hafızlar kitaptaki harf hilelerini yakalayıp anlam değiştiren ifsad edici bu hamleyi ilan edip o fransız baskılarını toplayıp meydanlarda yaktılar. Bunlar yok edemiyorsan saptır derdinde. Zaten kendi kitaplarını da böyle bozdular . Bundan dolayı Kur'an geldi de dertleri onu da bozmak. Hafızlar sağolsun hileyi çabuk yakalamışlar. Bu yüzden hafızlığa önem vermek gerekli.
  Cevapla
 • Manisalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen kimsin ki İslam'a dil uzatıyorsun hadsiz.
  Cevapla
 • DİRİLİŞ 3 yıl önce Şikayet Et
  Şımarık haylaz makron.Sen ALLAHA Ortak koşarak yaratılışın gayesine ters düşerken Haddinemi Hak din olan İslama ayar vermeye kalkmak.Fransa Tarihinin en berbat liderisin.Rezillik dizboyu
  Cevapla
 • kayseri 3 yıl önce Şikayet Et
  Hiristiyanligi tamamen unutmus bu toplum avrupadaki müslümanlarada müslümanligi unutturmaya calisiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En düşük emekli maaşı belli oldu! Abdullah Güler açıkladı
Fenerbahçe, Maximin'i İstanbul'a getiriyor