Üniversiteler açılacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!

Üniversiteler ne zaman açılacak? sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci tarafından merak edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüze eğitim açıklaması yaptı. En kısa sürede yüz yüze eğitime geçmeyi planladıklarını belirten Erdoğan uzaktan eğitimin örgün eğitimin yerini tutamayacağını ifade etti. Peki üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK salgın boyunca üniversitelerde eğitim verilebilmesi için kılavuz hazırladı...

Üniversiteler açılacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!
Üniversiteler açılacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!
GİRİŞ 17.10.2020 10:26 GÜNCELLEME 17.10.2020 10:27

Mart ayından beri kapalı olan üniversitelerde dönem uzaktan eğitim imkanlarıyla tamamlanmıştı. Okullarda yüz yüze eğitime kademeli geçişin ardından önlisans ve lisans eğitimlerini sürdürmek isteyen adaylar üniversitelerin açılma tarihini merak ediyordu. Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreninde gündeme dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan uzaktan eğitim tecrübesinin önemli olduğunun altını çizerek örgün eğitimin yerini tutmayacağını ifade etti. Peki üniversiteler yüz yüze eğitime başlayacak mı? Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama…

2020 VGM Üniversite burs başvuruları başladı! 300 TL aylık geri ödemesiz burs başvuru ekranı!

 

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde üniversitelerle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Uzaktan eğitim tecrübesi önemli ama örgün eğitimin yerini tutamayacağı açıktır. En kısa sürede diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz. Üniversitelerimiz tep tip eğitim yapmak yerine ihtiyaca göre farklı alanlara yönelmeye başladı. 2006 yılından sonra kurulmuş üniversiteler arasında dünyada ilk 800'ün arasına girmeyi başaranlar olduğunu görüyoruz.” dedi.

 

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ NE DEMİŞTİ?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversitelerle geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada 1 Ekim tarihi itibariyle akademik takvimlerini hazırlamalarını talep etmişti. Yeni eğitim dönemi öncesi Sağlık Bakanlığından üniversitelerin açılmasıyla ilgili tavsiye kararı isteyen YÖK, Bakanlığın cevabı yazısında “  ‘2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir” ifadesi yer almıştı. 

YÖK YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN KILAVUZ HAZIRLADI!

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasının ardından Yükseköğretim Kurulu üniversitelerde salgın süresince eğitim verilebilmesi için kılavuz hazırladı. Kılavuza göre Yüz yüze yürütülen dersleri desteklemek amacıyla sınıf içi eğitimin yanında çevrimiçi (online) eğitimler verilecek.  Sınıf İçi verilen eğitimlerin yanı sıra ders notu paylaşımı, makale yazdırma, ödev, alıştırma ve kaynak paylaşımı gibi etkinlikler belli haftalarda ya da her hafta belirli oranlarda uzaktan öğretim uygulamalarıyla desteklenerek ÖYS (Öğretim Yönetim Sistemi) ve canlı ders sistemleri üzerinden yürütülebilir. İşte hazırlanan kılavuzda öne çıkan detaylar;

Kampüs içerisindeki derslik, kütüphane, laboratuvar, yemekhane, spor tesisleri gibi ortak kullanım alanları periyodik olarak temizlenmelidir. Ortak kullanılan mekânlarda kişi sayısı azaltılmalıdır.

Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre mümkün olduğunca toplantı ve sosyal aktiviteler açık havada veya online yapılmalıdır.

Dersliklerde 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sınıf ve dersliklerin kapasitesinin belirlenmesi, oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafenin korunması gereklidir.

Kampüse gidiş ve gelişlerde faydalanılan toplu taşıma veya servis araçlarında mutlaka maske takılmalı, araçlara biniş ve inişlerde el hijyeni sağlanmalıdır.

Kapalı alanlarda bulunan herkesin sürekli maske kullanımı sağlanmalıdır. Birlikte yapılan aktivitelerde yakın mesafede olunması gerekli ise maskeye ilaveten ayrıca yüz siperliği de kullanılmalıdır.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Müslüman düşmanı Macron'a görülmemiş tepki!
Azerbaycan ordusu ilerlemeye devam ediyor: Gubadlı kenti işgalden kurtarıldı