Dışişleri'nden AB Zirvesi Kararına sert tepki: Tehdit dili Türkiye'ye işlemez

Son Dakika Haberi; Dışişleri Bakanlığı AB Zirvesi Kararlarında Türkiye hakkında sert ifadeler kullanılmasına ilişkin 'Tehdit dilinin Türkiye’ye karşı işlemeyeceği bilinmelidir. AB’den Türkiye’yi tehdit etmek yerine elle tutulur, tarafsız ve ortak çıkarlarımıza hizmet eden, çözüm odaklı öneriler sunmasını bekliyoruz" denildi.

Dışişleri'nden AB Zirvesi Kararına sert tepki: Tehdit dili Türkiye'ye işlemez
Dışişleri'nden AB Zirvesi Kararına sert tepki: Tehdit dili Türkiye'ye işlemez
GİRİŞ 16.10.2020 19:55 GÜNCELLEME 16.10.2020 20:45

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un AB Zirvesi Kararları ile ilgili açıklaması şu şekilde;

Türkiye’nin gerginliğin azaltılmasından ve diyalogdan yana olduğunu, bu yöndeki çağrılara olumlu karşılık vererek iyi niyetini gösterdiğini 1-2 Ekim AB Zirve kararlarının ardından açıklamış ve artık somut sonuçların alınması için adım atılmasını beklediğimizi vurgulamıştık.

Türkiye’nin tezlerini her zamanki peşin hükümlü ve önyargılı tutumuyla görmezden gelen AB’nin, ülkemizin hem kendi hem Kıbrıs Türklerinin haklarını savunma kararlılığını, bugünkü toplantıda “kışkırtma” olarak tanımlaması şaşırtıcı olmamıştır. AB’nin diyalog, uzlaşı ve koşulsuz olumlu gündemi teşvik etmek yerine yaptırım söylemine devam etmesi, amacının ve kullandığı dilin ne kadar samimiyet ve yapıcılıktan uzak olduğunu da göstermektedir.

AB, ortak çıkar ve ortak gelecek gündemiyle bölgede Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarına da saygı göstererek sorunları çözmeye yönelmelidir. Bunun için Yunanistan’ın ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin mantık dışı ve şımarıkça taleplerine koşulsuz şekilde teslim olmaktan vazgeçmelidir. Tehdit dilinin Türkiye’ye karşı işlemeyeceği bilinmelidir. AB’den Türkiye’yi tehdit etmek yerine elle tutulur, tarafsız ve ortak çıkarlarımıza hizmet eden, çözüm odaklı öneriler sunmasını bekliyoruz. 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dört bir taraftan gelen yangın haberleri sonrası İstanbul'da olağanüstü hareketlilik
İşte THK'nın yangın söndürme uçakları ile ilgili gerçekler! Algı operasyonu çöktü