PKK Kars'ta böyle örgütlendi! Mahkeme bile kurdular! HDP'nın skandalı patladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu" dediği Kars'taki PKK/KCK soruşturmasında çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. PKK/KCK'nın sözde 'Demokratik Özerlik' stratejisi kapsamında Kars'ta, köy ve mahalle komisyonları oluşturulduğu, yargı sistemini devre dışı bırakmak için 'Adalet Komisyonu' kurulduğu ve yargılama faaliyeti yürütüldüğü tespit edildi.

PKK Kars'ta böyle örgütlendi! Mahkeme bile kurdular! HDP'nın skandalı patladı
PKK Kars'ta böyle örgütlendi! Mahkeme bile kurdular! HDP'nın skandalı patladı
GİRİŞ 19.10.2020 09:51 GÜNCELLEME 19.10.2020 09:55
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Ayrıca HDP ile PKK'nın Kovid-19 salgını kapsamında koordineli yürüttüğü yardım kampanyası kapsamında Türkiye'de ve Avrupa ülkelerinde toplanan paraların ölen ya da tutuklanan teröristlerin yakınlarına aktarıldığı ortaya çıkarıldı.

Kars'ta bölücü terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik terör soruşturmasında 1 Ekim'de operasyon düğmesine basılmış ve 21 şüpheli gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında, Kars Belediyesi sözde Eşbaşkanı Şevin Alaca, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı, Kars Belediyesi Meclis Üyeleri Fahrettin Kaya, Suat Bayhan, Kaya Naki, Digor Belediyesi sözde eski Eşbaşkanı Şengül Erkmen, Digor eski Belediye Başkanı Zorba Başkutlu'nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli tutuklanırken, 5 şüpheli hakkında adli kontrol kararı uygulanmıştı. PKK/KCK'nın Kars'taki örgütlenmesine darbe vuran soruşturmada önemli detaylara ulaşıldı.

BELEDİYE 'TERÖRİST' KONTENJANINDAN

Soruşturma dosyasına, şüphelilerin, PKK/KCK içerisinde "Değer Ailesi" (ölen ya da tutuklanan örgüt mensuplarının yakınları) olarak nitelendirilen şahısları belediyede işe almalarına ilişkin faaliyetleri girdi. Buna göre, şüphelilerden Kars HDP İl Başkanı Cengiz Anli'nin Kars Belediyesi'nde herhangi bir resmi görevi olmamasına rağmen örgüt içerisindeki faaliyetleri doğrultusunda işe alımlarda etkin rol üstlendiği tespit edildi. Yine şüpheli Şevin Alaca'nın da ölen ya da tutuklanan teröristlerin yakınlarını işe alma çalışmalarında bulunduğu belirlendi.

PKK TOPLADI HDP DAĞITTI

HDP'nin, Kovid-19 salgını kapsamında başlattığı 'Kardeş Aile Kampanyası'nı, PKK/KCK'nın Avrupa çatı yapılanması Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi'ne (KCDK-E) bağlı sözde Kürt Kızılayı ile koordineli yürüttüğü tespiti de soruşturma dosyasına girdi. Bu kapsamda, Türkiye'de ve Avrupa ülkelerinde toplanan paraların, HDP ve HDP'li belediyeler aracılığıyla ölen ya da tutuklanan teröristlerin yakınlarına aktarıldığı belirlendi. Soruşturma şüphelilerinin de Kars'ta söz konusu faaliyetleri yürüttüğüne ilişkin çok sayıda telefon görüşmesinin olduğu öğrenildi. Ayrıca bu kampanyayla ilgili HDP içerisinde illerde sorumlu olan şahsın irtibat bilgilerinin örgüte ait internet sitelerinden paylaşıldığı da tespit edildi.

SÖZDE ÖRGÜT MAHKEMESİ

Soruşturma dosyasında, KCK/TM terör örgütü adına sözde yargılama birimi olan 'Adalet Komisyonu'nun Kars'taki yapılanmasına da dikkat çekildi. Şüphelilerin, sözde yargı yapılanması içerisinde barıştırma ve yargılama faaliyeti yürüttüğü belirtildi. Bununla, PKK/KCK'nın 'Demokratik Özerklik' stratejisi kapsamında vatandaşların adli makamlarla irtibatları ortadan kaldırılarak, mevcut yargı sistemini devre dışı bırakma ve KCK sistemi topluma empoze edilerek KCK'nın toplum nezdinde itibar kazanmasının amaçlandığı belirtildi.

HDP VEKİLE SÖZDE MAHKEMEDE GÖREV

Sözde yargılama faaliyetlerine ilişkin dosyaya şüphelilerin çok sayıda görüşme kaydı da girdi. Buna göre, 21 Mayıs 2020'de Kars Digor'da Kersolar ve Karadeniz aileleri arasında meydana gelen silahlı adam öldürme olayı ile ilgili HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy'un Adalet Komisyonu (Barış Komisyonu) kapsamında görevlendirildiği ve bu kapsamda şüpheli Cengiz Anli ve Şevin Alaca'nın da olaya müdahil oldukları ve kavgayla ilgili aileyi ziyaret ettikleri belirlendi.

KÖY VE MAHALLE KOMİSYONU KURDULAR

Yine soruşturma kapsamında PKK/KCK'nın 'Demokratik Özerlik' stratejisi kapsamında Kars'ta köy ve mahalle komisyonları kurulduğu, şüphelilerden bazılarının KCK sözleşmesi hükümleri uyarınca şekillendirilen söz konusu komisyonlar içerisinde faaliyet yürüttüğü belirlendi. Öte yandan, soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre şüphelilerin, Kağızman ilçesi Dibekkaya Köyü kırsalında PKK terör örgütüne yeni katılım yapan örgüt mensupları için düzenlenen yemin törenine ve PKK tarafından kurulan sözde barış ve canlı kalkan çadırına katıldıkları, söz konusu bölgedeki örgüt mensuplarına yaşamsal malzeme temin ettikleri ve teröristlerin sözde şehitliği için düzenlenen açılışa katıldıkları tespit edildi.

"DEVLET OLARAK MÜSAADE ETMEYİZ"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK/KCK'nın Kars'taki örgütlenmesine ilişkin şu değerlendirmeyi yapmıştı:

"Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Buna devlet olarak müsaade etmeyiz."

ETİKETLER
kars belediyesi
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Besiktasli 1 ay önce Şikayet Et
  Okullari kontrol edin orda hepsi pkk yandasi karsi kimse benim kadar taniyamaz
  Cevapla
 • çaqdaşı 1 ay önce Şikayet Et
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASA MAHKEMESİNE GÖRE teör için hak ihlakli. asamlar EŞ AYM eş başkan eş ihanet kurmuşlar. bizim AYM hala hak ihkaliş deyip duryor. ne farkı kaldı o kararı veren AYM üyeleirnin teröristlerden.. DARBE ürünü AYM içtihadı Türk milleitni değil TERÖRÜ temsil eder durmua düştü. yazık
  Cevapla
 • John Wick 1 ay önce Şikayet Et
  bu kuduz köpekleri sağ yakalamayın. vergiler boşa gitmesin. sıkın geçin.
  Cevapla
 • müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  neden şaşıyorsunuz bunlar TBMM yi yönetmiyorlar mı ?
  Cevapla
 • M.ali 1 ay önce Şikayet Et
  Tamam işte hazır kurulmuş mahkeme var pkk kanunlarına göre hepsini infaz edeceksin bir şey derlerse biz masumuz bakın sizin kurallarınıza göre hareket ettik gocunma Yok nasıl olsa bizim kanunlarımızı kabül etmiyordunuz men dakka dükkan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ateş Kara kurtuluşun tarihini verdi! Korona aşısın en çok merak edilenleri netlik kazandı
Suriye Milli Ordusu, ilk askeri kışlasını törenle açtı