HDP'nin topladığı fitre ve kurban derileri, PKK'ya gitmiş

HDP ve PKK'nın özerkliği andıran yapılanmasının deşifre edildiği Kars'ta, tutuklanan HDP'li İl Başkanı Cengiz Anli'nin, topladığı fitre paralarını cezaevindeki teröristlere yolladığı ortaya çıktı. HDP'li belediye encümeni Hamit Taşdelen'in de PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'ye maddi destek sağlamak amacıyla kurban derisini HDP'ye bağışladığı tespit edildi.

HDP'nin topladığı fitre ve kurban derileri, PKK'ya gitmiş
HDP'nin topladığı fitre ve kurban derileri, PKK'ya gitmiş
GİRİŞ 21.10.2020 11:05 GÜNCELLEME 21.10.2020 11:05
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Kars'ta Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ve İl Başkanı Cengiz Anli'nin de aralarında bulunduğu 16 HDP'li yöneticinin tutuklandığı PKK/KCK soruşturmasının ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Soruşturmayla şüphelilerin, 'bağış' adı altında toplanan paraların yanı sıra fitre ve kurban derilerini de örgüte destek sağlamak için kullandıkları belirlendi. Şüphelilerden HDP'li İl Başkanı Cengiz Anli ile ilgili soruşturmada dikkat çeken ayrıntılar da yer aldı. Buna göre Anli, ramazan ayında topladığı fitre paralarını, örgüt suçundan cezaevinden yatanlara yolladı. Buna ilişkin telefon görüşmeleri de dosyaya girdi. 

TERÖRİSTLERİN CENAZELERİNİ TOPLADI

Öte yandan Kars kırsalında etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarının ailelerinin, cenazeyi alma konusunda her defasında Cengiz Anli'yi aradığı tespit edildi. Nisan ayında etkisiz hale getirilen MLKP üyesi Sinan Güneş isimli örgüt mensubunun cenazesinin teslim alınması ile ilgili de Anli'nin telefon görüşmeleri yaptığı belirlendi. Ayrıca 8 Şubat'ta güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen Ömer Oran isimli teröristten ele geçirilen dokümanlarda da Anli'nin isim ve telefon bilgilerinin bulunduğu tespit edildi. 

ÖRGÜTE KURBAN DERİSİ

Yine şüphelilerden Kars Digor HDP Belediye Encümeni Hamit Taşdelen'in, PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'ye maddi destek sağlamak amacıyla kurban derisini HDP'ye bağışladığı ortaya çıkarıldı. Ayrıca Taşdelen'in, Kağızman ilçesi Çemçe bölgesindeki silahlı örgüt mensuplarıyla irtibatlı olduğu ve örgüt mensuplarına yiyecek gıda, lojistik malzemeler götürdüğü yönünde hakkında ifade olduğu öğrenildi. 

PKK ve HDP'nin Covid-19 salgını kapsamında koordineli olarak topladığı yardım paralarına ilişkin Kars Belediyesi'ndeki kayıtların imha edildiği de ortaya çıktı. Bununla ilgili Kars Belediyesi Başkan Yardımcısı Muzazer Çağrıtekinci ile belediyede bilgi işlem biriminde çalışan Ersin G.'nin görüşme kayıtları da dosyaya girdi. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Çağrıtekinci ile belediye personeli arasında geçen görüşmeye göre, Ersin G., yurt dışından yapılan yardım ve bağış maillerini sistem üzerinden sildi. Bunun üzerine Ersin G.'nin bilgisayarının incelemeye alındığı belirtilirken, hakkında belediye tarafından disiplin süreci başlatıldığı öğrenildi. 

ÜNİVERSİTEDEN ÖRGÜTE ELEMAN TEMİNİ SAĞLIYOR

2014 yerel seçimlerinde, Kars ve ilçelerinde belediye başkanları, belediye encümeni ve il genel meclis üyelerinin PKK terör örgütü tarafından belirlendiği bilgisi de soruşturma dosyasında yer aldı. Şüphelilerden HDP Kağızman üyesi Hazal Ağdeve'nin de örgüt mensupları tarafından belirlenen isimlerden olduğu, buna ilişkin hakkında ifade olduğu kaydedildi. Tutuklu Ağdeve'nin, Kağızman ilçesi Çemçe bölgesinde bulunan örgüt mensuplarının talimatlarını alarak, üniversite öğrencilerine aktardığı ve öğrencilerden örgüte eleman sağladığı belirtildi.

YORUMLAR 10
 • temel 3 yıl önce Şikayet Et
  iyi de nere gidecek idi zaten verenler bilerek veriyor o verenlerin nerde ise hepsine yakini din ile alakasi olmayan insan sadece cevre gørsun kestim diyen kafa
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah kabul etsin. Etsin ki cehennemlikler artsın.
  Cevapla
 • aaaa 3 yıl önce Şikayet Et
  camiye verecek değil ye zındıklar.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Sıkıntı yok verenler zaten nereye gideceğini bildikleri için aldatmaca yok! Gönül rızası ile kızını ve oğlunu dağa veren kurban derisini mi esirgeyecek.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Kabahat verenlerde. Dinini tilkiden öğrenirsen, tavuk çalmayı ibadet zannedersin. Bunu verenler hdp nin bununla hayır işleri yapmayacağını bilmiyor mu?
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Bilerek ve isteyerek veriyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD, Gazze için acil ateşkes çağrısını veto etti!
Hamas gizli cephaneliğini açığa çıkardı! İsrail'e korku salan paylaşım: Tel Aviv yanacak!