Çapa dekanı: Nisan'dan kötü durumdayız, pozitif sayısı 3'e katlandı

Koronavirüste yeni hasta sayısı aylar sonra 2 binin üzerine çıktı. Sağlık Bakanı Koca, İstanbul'un yüksek riskte olduğunu açıkladı. İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tükek, son 1 ayda ‘Çapa’da PCR testi pozitif çıkanların sayısının 3’e katlandığını söyledi.

Çapa dekanı: Nisan'dan kötü durumdayız, pozitif sayısı 3'e katlandı
Çapa dekanı: Nisan'dan kötü durumdayız, pozitif sayısı 3'e katlandı
GİRİŞ 23.10.2020 16:03 GÜNCELLEME 23.10.2020 16:21
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Kovid-19 salgınında yeni vaka sayısı aylar sonra 2 binin üzerine çıkarken, İstanbul’daki durum uzmanları endişelendiriyor. Kovid-19 hasta sayısı ülke genelinde aylar sonra 2 binin üzerine çıkarken,İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, son 1 ayda ‘Çapa’da PCR testi pozitif çıkanların sayısının 3’e katlandığını söyledi.

 

 

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, mevcut vaka yükünün Nisan ayından bile kötü olduğu uyarısında bulunan Prof. Dr. Tükek, “Test pozitiflik oranımız Haziran ve Temmuz’da yüzde 5’e gerilemişti. Ancak Ağustos ve Eylül döneminde önce yüzde 12 ardından yüzde 15 olan pozitiflik oranı, şuan için yüzde 35’e ulaşmış durumda. Maalesef bu oranların katlanarak artacağından endişeliyiz ancak gidişat hiç değil. Vatandaşlarımız, bu uyarılarımızı belki kanıksadı, belki de sıkıldı veya dikkate almaktan vazgeçti. Bir de, ‘atın ölümü arpadan olsun’ diyerek önemsemeyenler var. Herkes şunu bilsin ki, Nisan, Mayıs döneminden daha kötü durumdayız. Kamu hastanelerindeki yataklar dolmaya başladı. Bu gidişat devam ederse boş yatak bulmakta sıkıntı yaşanır. Artık tek vücut halinde Kovid-19 seferberliği ilan etmemiz gerekiyor” dedi.

2. KEZ YAKALANANLAR VAR

 

 

Test sonuçları pozitif çıkan çok sayıda hastanın 30, 40 yaş arası gençlerden oluştuğunu dile getiren Prof.Dr. Tükek, şu uyarılarda bulundu:

“Virüs kapan gençler arasında maalesef zatürre oranı da yükseliyor. Yatan hasta sayımızda da artış devam ediyor. Her gün tanıdıklarımız, dostlarımız arayıp, bir yakınının Kovid-19 olduğunu ve yatış yaptırmak istediğini söylüyor. Vaka artışı devam ederse, Nisan, Mayıs dönemindeki gibi tamamen Kovid-10 kliniğine dönmüş oluruz. İnsanların yanlış bildiği konular var. Bir kez Kovid-19 geçirenlerin antikor ürettiği ve bir daha hastalığa yakalanmayacağı düşüncesi doğru değil. Antikor 3 ay sonra işlevini yitirip, kayboluyor. Artık bize başvuran hastalar arasında 2. kez Kovid-19 geçirenler de var. Kimse ‘hastalığı geçirdim, bundan sonra bana bir şey olmaz’ demesin.

"İYİLEŞİP PIHTIDAN ÖLEN VAR"

Tek çarenin aşı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr Tükek, “Bu nedenle aşıya erişene kadar tıpkı Nisan, Mayıs dönemindeki gibi çok disiplinli davranmalıyız. Salgın daha da kötüye gidecek. Bugünleri mumla arayabiliriz. Vatandaş durumun ciddiyetinin farkında değil. Hastaların yüzde 95’i Kovid-19’u hafif semptomlarla atlattığı için önemsemiyor ancak bu vurdumduymazlığın sonu iyi olmaz.”

Tedavide kullanılan ilaçlar da kamuoyunda sürekli tartışılıyor. Şimdiye kadar Kovid-19’a karşı üretilmiş özel bir ilaç yok. Şu an için en etkin tedavi yöntemi olarak kortizon öne çıkmış durumda. Ağır hastalarda kortizon tedavisi de başlıyoruz. Çok önemli bir ayrıntı daha var. Kovid-19 damarlarda ağır tahribat yaratabiliyor. Hastalığı geçirdikten sonra kimse ‘kurtuldum’ demesin. Bazı hastalar iyileştikten birkaç ay sonra damarlarında oluşan tahribat ve pıhtı atması nedeniyle yaşamını yitiyor” uyarısı yaptı.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • cumhur 1 ay önce Şikayet Et
  kafeler pazarlar kalabalık yürüyüş yolları toplu ulaşım toplu organizasyonlar acil düzenlensin sonuç aşagi inecektir
  Cevapla
 • aziz y 1 ay önce Şikayet Et
  hes ten ihbar yaptım..marina beylikdüzü..restoran klup full...kolluk kuvvetleri..polis bekçi zabıta yatıyor
  Cevapla
 • Erkan 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ımamoglunun başarısıdır tramvay metrobüs ve halk otobüslerinin sefer sayılarını azaltıp insanları balık istifi gibi taşırsan olacağı budur
  Cevapla
 • ertan 1 ay önce Şikayet Et
  Dur bakalım daha en büyük felaket gelmedi;SnE.imamoglu nun icraatleri gelecek.
  Cevapla
 • Darıcalı 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hepsi yalan ben Kocaeli Darıca da ikamet etmekteyim daha önce covid19 tanısı kondu 15 ğün kredi yurtlar kurumun da karantinada kaldım geçenler dede babam oldu covıd 19 bende babamı hastane yatış işlemlerini yaptırdım ben de haliyle temaslı oldum.Sağlık Bakanlığı bana temaslı olduğum şekilde bana rapor düzenlemedi sebebi ise bir covid 19 olan bir daha olamıyormuş şimdi soruyorum HANğİSİNE inanacak bu insanlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 27 Kasım koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Katar imzası sonrası algı operasyonu yapan muhalefet duvara tosladı! 'Akılları bu işe ermez'