NATO'dan Türkiye ve Yunanistan kararı: İptal edildi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Yunanistan ve Türkiye gelecek hafta yapmayı öngördükleri askeri tatbikatları iptal ettiler. Türkiye ve Yunanistan’ı bu tavırlarından ve yapıcı yaklaşımlarından ötürü tebrik ederim" dedi.

NATO'dan Türkiye ve Yunanistan kararı: İptal edildi
NATO'dan Türkiye ve Yunanistan kararı: İptal edildi
GİRİŞ 23.10.2020 18:29 GÜNCELLEME 23.10.2020 20:21
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

NATO Savunma Bakanlarının dün başlayan ve iki gün süren toplantıları sona erdi. Toplantı sonrası basın açıklaması düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantıda ele alınan konular hakkında bilgi verdi. İki günlük toplantılarda ilk gün itibariyle Rusya ve Çin’in uzay politikalarının ele alındığını bildiren Stoltenberg, ikinci gün toplantılarında Afganistan ve Irak’ta bulunan NATO misyonlarının ele alındığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

Stoltenberg, “Afganistan’da barış sürecini destekliyoruz. Varlığımızı 12 bin askere düşürdük. Taliban saldırılarını durdurmalıdır. El Kaide ve diğer terörist faaliyetlere karşı konmalıdır. NATO’nun Irak’taki misyonunu da ele aldık. Özellikle Irak’ta uluslararası misyonlara karşı giderek artan ve gerçek tehdit olan saldırıları görüştük” dedi.

"YUNANİSTAN VE TÜRKİYE ASKERİ TATBIKATLARI İPTAL ETTİ"

 

 

Basın toplantısında bir gazetecinin Stoltenberg’e Doğu Akdeniz’deki durumu sorması üzerine, “Yunanistan ve Türkiye gelecek hafta yapmayı öngördükleri askeri tatbikatları iptal ettiler. Türkiye ve Yunanistan’ı bu tavırlarından ve yapıcı yaklaşımlarından ötürü tebrik ederim. Bu iki günlük toplantılarımızda Doğu Akdeniz konusunu da ele aldık. Üyelerimiz çatışmayı önleme mekanizmamıza tam desteklerini beyan ettiler. Bu vesileyle tekrar başka riskleri de engelleyen ve diyalog yolunu açan Almanya’yı tebrik ederim” ifadelerini kullandı.

LİBYA'DA ATEŞKES KONUSU

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde sağlanan Libya’da ateşkes konusunda NATO’nun bakışının sorulması üzerine ise Stoltenberg, “BM’nin sağladığı anlaşmayı selamlıyoruz ve iki tarafın da bu anlaşmaya riayet etmelerini bekliyoruz. Berlin süreci ve BM girişiminin kalıcı barışa dönüşmesini temenni ediyoruz” dedi.

BAKAN AKAR'DAN İLK AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Yunanistan'ın tatbikat iptaline ilişkin, "Arkadaşlarımız konu üzerinde çalışıyor, önümüzdeki günlerde işlemleri tamamlamalarını bekliyoruz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Yusuf.ir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu iptal çok devam etmez bence .
  Cevapla
 • Kahveci Murtaza Emmi 1 ay önce Şikayet Et
  Alman Hans, Helga, Mark ve Fransız Jacques, Pierre ,Alice eşşek gibi çalışsın Yunan Adonis yesin , avare avare dolaşsın, keyif çatsın. Avrupalı halk mı batmış Yunanistanı kurtarıyor yoksa avrupalı politikacılar mı kurtarıyor? Yunanistan Avrupanın sırtında büyük bir ekonomik yük fakat Avrupalı Hans'ın,Helga'nın, Markın, Pierre'in,Jacques'in bundan haberi bile yok.
  Cevapla
 • Kabasapa 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadan bunları amerika yönlendiyor hepsi uşak olmuş.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  UMARIM nato türkiyenin akdenizdeki hakları ile ilgili bir çözümde bulur navtexlerin iptal edilmesi türkiyenin zararına olmamalı
  Cevapla
 • dostt birr 1 ay önce Şikayet Et
  türkiye her zaman zaten doğru karar verir. yeterki şımarık Yunanistan doğru dursun. bizi egeye Akdeniz'e çıkartmayacaklar. ben derim şu yunanin silahlı adalri adları silahltan arindirincaya kadar turk askeri egede ve akdenizden cekilmemeli. yoksa bunlar yine azar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın merakla beklediği koronavirüs aşılarının yan etkileri açıklandı
BAE Devlet Bakanı Gargaş skandalı itiraf etti: Türkiye' karşı...