Hatay ve Mersin'deki yangınla ilgili Bakan Pakdemirli'den açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'ın İskenderun ve Mersin'in Anamur ilçesindeki orman yangınlarının devam ettiğini söyledi.

Hatay ve Mersin'deki yangınla ilgili Bakan Pakdemirli'den açıklama
Hatay ve Mersin'deki yangınla ilgili Bakan Pakdemirli'den açıklama
GİRİŞ 27.10.2020 20:13 GÜNCELLEME 27.10.2020 21:16
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Pakdemirli, İskenderun ilçesi Sarıseki Mahallesi'nde orman yangını çıkan bölgede incelemede bulunduktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün ülke genelinde meydana gelen yangınlarla ilgili bilgi verdi. 

Toplam 17 yangın meydana geldiğini aktaran Pakdemirli, "Bugün itibarıyla ülkemizde 14 yangın ve 3 zirai yangın olmak üzere Orman Teşkilatı 17 yangınla mücadele etti. 2'si hariç diğerlerinin hepsi kontrol halinde, soğutma faaliyetleri devam ediyor." diye konuştu.

Pakdemirli, Mersin'in Anamur ilçesindeki yangına ilişkin, "Şu an itibarıyla 96 arazöz, 5 dozer ve 400 personelle yangını söndürme faaliyetleri devam ediyor. Anamur ilçesindeki Uçarı Mahallesi tedbir için boşaltıldı. Yangınla ilgili söyleyebileceğimiz şey iyiye doğru gittiği ancak kontrol altına alınması henüz söz konusu değil." diye konuştu.

Adana'nın Kozan ilçesindeki yangının da kısmi şekilde kontrol altına alındığını belirten Pakdemirli, Hatay'ın İskenderun ilçesindeki yangınla ilgili şöyle konuştu:

"Bugün 14.25 sularında çıkan ve 14.35'te ilk müdahalenin yapıldığı bu yangına 139 arazöz, 15 dozer, 650 personel müdahale ediyor. Meteorolojik koşulların zor 30 derece sıcaklığın olduğu, nemin 30 civarında gittiği koşullar altında bugün maalesef tabii ki yangın sarp coğrafi koşullar altında ilerledi. Tabii ki buradaki önceliğimiz yerleşim yerleri. Sarıseki'de bazı tahliyeler ihtiyaten yapılmış ancak vatandaşlar da bu evlerine geriye döndü. Yangının çıkış sebebi olarak da otoban kenarından çıktığı varsayılıyor. Bununla ilgili de herhangi bir bağlantı valiliğimiz tarafından şu anda bulunmadı. Arkamda yer alan özellikle taş ocağının karşı tarafı kuzey olarak arkada görülen yangın şu an da en büyük odak noktamız. Tabii ki coğrafi şartların sarp olması ve bölgede yol açma faaliyetlerinin de devam ediyor olması biraz daha çalışma koşullarımızı zorluyor ancak inşallah en kısa zamanda kontrol altına alma konusunda da arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar."

SABOTAJ İHTİMALİ

Pakdemirli, bir gazetecinin yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili sorusunu şöyle yanıtladı:

"Böyle bir ihtimal olabilir. Bunu yok saymamak lazım. Herhangi bir bağlantı da bulunmuş değil. Bizim şu anda bütün odağımız yangının söndürülmesi. Onunla ilgili kolluk kuvvetlerimiz ve Valiliğimiz çok yönlü soruşturmayı zaten yapıyor. Şu ana kadar bulunan ne herhangi bir ipucu var ne de herhangi bir bağlantı var."

Bakan Pakdemirli, yangının yerleşim yerlerine sıçrama durumuna ilişkin bir soruyu, "Yerleşim yerlerinde önemli bir zarar yok. Sadece bir tane evde ufak bir zarar olduğu söyleniyor." şeklinde cevapladı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Bekir Pakdemirli
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • İlim adamı. 1 ay önce Şikayet Et
  Ormanlara değişik renklerde duman veren (futbol maçlarında kullanılana benzer) işaret fişekleri ya da sıcakta devresi tamamlanıp, merkeze SMS ve konum bilgisi atacak cihazlar yerleştirilsin dedik, cevap veren dahi olmadı. İneklerin kulağına sim kartlı cihaz koyup takip edecek teknoloji var, ormana gelince yok mu? Cezeri gibi 10 tane drone yapın, 100'er Kg su taşısın, otonom olarak sürü halinde yangına müdahale etsin dedik, dönen dahi olmadı.
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 1 ay önce Şikayet Et
  SAYIN bakanım Allah cc yaaar ve yardımcınız olsun inşaAllah amiiiin aminn amiiiin
  Cevapla
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  olaylar belliki terör işi,yapıyorlar niye,korkutucu,caydırıcı bi ceza yok çünki,gir cezaevine ye iç yan gel yat,hatta dışarıda bulamadığın lüxsü cezaevinde yaşa...ama bir kanun çıkarılıp -törör suçları- sivil mahkemelerden ayrılıp askeri mahkemeye girerse ve ağır törör suçlarına-idam gelirse,cezasını çekecek olanlarda askeri cezaevlerinde sıkı bir şekilde cezasını çekerse en azından bir korkuları olur. idam ve askerin eline düşme.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 1 ay önce Şikayet Et
  Şu ormanlarımızı (ciğerlerimizi) yakan pkk itlerine İDAM nerede kaldı?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronayı bitirecek yerli aşı mutfağında görüntülendi! Buzdolabında bile...
HDP'li Garo Paylan'ın hadsiz çıkışına Fuat Oktay'dan cevap