Koronavirüs tedavisinde aspirin sürprizi!

Yakın zamanda yapılan yeni bir çalışmaya göre, günlük aspirin alan hastanede tedavi gören hastaların yoğun bakım ünitesine kabul oranı ve Covid-19 nedeniyle ölüm oranı daha düşük

GİRİŞ 28.10.2020 07:54 GÜNCELLEME 28.10.2020 10:41
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Maryland Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmak için günlük düşük doz aspirin alan ve hastanede tedavi altında olan Covid-19 hastaları, aspirin almayanlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük komplikasyon ve ölüm riskine sahip.

Aspirin nedir? Nasıl ve ne için kullanılır? Aspirin korona virüse iyi gelir mi?

Dr. Chow ve meslektaşları, enfeksiyon komplikasyonları nedeniyle son birkaç ayda hastaneye kaldırılan ortalama 55 yaşlarındaki 412 Covid-19 hastasını inceledi. Hastaların yaklaşık dörtte biri, kardiyovasküler hastalıklar sebebiyle hastaneye kabul edilmeden önce veya hastaneye yatırıldıktan hemen sonra günlük düşük doz aspirin (genellikle 81 miligram) alıyordu.

YÜZDE 47 AZALMA

Bulgular ışığında araştırmacılar, aspirin kullanımının mekanik ventilatöre takılma riskinde yüzde 44 azalma, YBÜ’ye yatma riskinde yüzde 43 azalma ve ölüm riskinde yüzde 47 azalmaya neden olduğunu gözlemledi.

Maryland Üniversitesinde anesteziyoloji doçenti olan Dr. Michael A. Mazzeffi, aspirinin kan inceltici etkilerinin mikroklot oluşumunu önleyerek Covid-19 hastalarına fayda sağladığını tahmin ettiklerini söyledi. “Covid-19 teşhisi konan hastalar, önce doktorlarına danıştıkları sürece günlük aspirin alabilirler.”

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Uykusuz 2 ay önce Şikayet Et
  Mr spak, Samanı unutma...
  Cevapla
 • fth 2 ay önce Şikayet Et
  Ne aspirini günlük olarak doğal pekmez ve bal tüketin yeter
  Cevapla
 • Uykusuz 2 ay önce Şikayet Et
  Alamanya Ekonomisini BAYER ile kurtarmaya Çalışıyor, hepsi bu...
  Cevapla
 • Ihsan 2 ay önce Şikayet Et
  Maşallah burda ne kadar doktor varmış
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Ne mucize ilacmis!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gıdada fahiş fiyat şikayeti iletildi… Cumhurbaşkanı Erdoğan net cevap verdi
Son dakika: Ve haber geldi, korkulan oldu! Eşi benzeri görülmemiş şekilde önlem aldılar...