Bakan Kurum açıkladı: Ödemeler bugün itibarıyla başladı

Son Dakika Haberi; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İzmir'deki depremle ilgili son bilgileri paylaştı. Kurum 'Ev sahiplerine 13 bin lira, kiracılara da evlerinde oturamayacaklarsa 5 bin lira taşınma ve kira yardımı vereceğiz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza valiliğimiz, bugün itibarıyla 10 bin lira yardım ödemesine başlamış durumda.' dedi.

GİRİŞ 01.11.2020 19:48 GÜNCELLEME 01.11.2020 20:09
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Kurum, yaptığı açıklamada, "Depremin olmasından 52 saat geçti, aralıksız tüm enkazlarımızda arama kurtarma çalışmaları yoğun ve titizlikle devam ediyor." dedi.

"AĞIR, ACİL VE YIKIK SAYIMIZ 41'E ULAŞTI"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Hasar tespit çalışmalarında an itibarıyla 2 bin 234 binada 28 bin 100 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yapıldı. Ağır, acil ve yıkık sayımız 41'e ulaştı ve 1041 bağımsız bölümden oluşuyor." ifadelerini kullandı.

"RIZA BEY APARTMANINI ANBEAN LAZER TARAYICILARLA TAKİP EDİYORUZ"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "(Rıza Bey Apartmanı enkazındaki arama kurtarma çalışması) Yan taraftaki görmüş olduğumuz binaların da hasar tespitlerini yaptık. Ağır hasarlı binalar olduğu için onları da anbean lazer tarayıcılarla takip ediyoruz. Oradaki herhangi bir hareket veya yıkılma riski enkazda arama kurtarma faaliyeti yapan arkadaşlarımızın can güvenliği riski açısından çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

30 BİN LİRA EŞYA YARDIMI YAPILACAK

Bakan Kurum, "Yıkılmış veya yıkılacak binalara ilişkin, eşyasını alamayan vatandaşlarımıza 30 bin lira eşya yardımı yapılacak." dedi.

Bakan Kurum, "(İzmir'deki deprem) Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza valiliğimiz, bugün itibarıyla 10 bin lira yardım ödemesine başlamış durumda." diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

RIZABEY VE DOĞANLAR APARTMANINA İLİŞKİN RİSKLİ BİNA BAŞVURUSU YOK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Rızabey ve Doğanlar apartmanına ilişkin Bakanlığımıza veya İl Müdürlüğümüze veya Valiliğimize gelen bir riskli bina başvurusu yok. Riskli bina başvurusu olsaydı tapuda riskli bina şerhi olurdu." ifadelerini kullandı.

EV SAHİPLERİNE 13 BİN LİRA KİRACILARA  5 BİN LİRA TAŞINMA VE KİRA YARDIMI 

Bakan Kurum,"(İzmir'deki deprem) Ev sahiplerine 13 bin lira, kiracılara da evlerinde oturamayacaklarsa 5 bin lira taşınma ve kira yardımı vereceğiz" açıklamasında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "(Yıkılan binalar için riskli bina başvurusu yapıldığı iddiaları) Bugün bunları konuşmanın, tartışmanın zamanı değil. Vatandaşlarımız enkaz altında yavrularını bekliyorlar, benim çalışma arkadaşımın burada çocuğu var. Bizim odaklanmamız gereken konu bunlardır. Herkesten istirham ediyorum birlik ve beraberliğimizi sonuna kadar koruyalım. Bunun siyaseti, davası, polemiği olmaz" yorumunda bulundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 45
 • erkan kuru 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH.cc devletimizden razı olsun ölmüş kardeşlerime rahmet eylesin kalanlara sabırlar diliyorum dünya imtihanımızı kolay eylesin acınız acımızdır.
  Cevapla
 • Yakup Mil 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu bakanlığın bundan önce Kentsel Dönüşümle ilgilenmesi gerekmiyor mu? Kentsel dönüşümün inanılmaz yavaş ve az gittiğini kimse görmüyor mu? Sorumlular artık görevden alınmalı
  Cevapla
 • bilal 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH devletimizden razı olsun gurur duydummm...
  Cevapla
 • Guiadoglu 3 yıl önce Şikayet Et
  Istemezukler ler gelsin
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH CCDEVLETİMİZDEN razı olsun zeval vermesin, eksikliğini göstermesin inşaAllah amiiiin aminn amiiiin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kızını ve torununu öldüren cani dededen skandal savunma!
GİB'ten yurt dışına çıkış harcı açıklaması