Depremle ilgili korkunç detay! Karagül de raporluymuş

İzmir depreminde yıkılan Karagül Apartmanı’na da ‘çürük raporu’ verildiği ortaya çıktı.

GİRİŞ 03.11.2020 08:28 GÜNCELLEME 03.11.2020 09:31
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İzmir’deki depremin ardından çöken apartmanlarla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Rızabey ve Doğanlar apartmanlarından sonra Karagül Apartmanı hakkında hazırlanan rapor ortaya çıktı. 21 Eylül 2010 tarihli rapor, binanın depreme karşı riskli durumda olduğunu ortaya koyuyor. Karagül Apartmanı sakinlerinin tamamının binayı tahliyesinin ardından beş dakika içerisinde tamamen çökmüştü.

 

Raporda binanın 8 katlı olduğu taşıyıcı sisteminin ‘perde çerçeve sistemi’ olduğu belirtiliyor.

ÇÖKÜŞÜN NEDENİ

 

Raporda şu ifadeler yer alıyor: “Her iki blokta yapıların çok katlı olması, ağır çıkmaların varlığı, zemin kat yüksekliklerinin fazla olması, temel tipinin uygulandığı dönemdeki deprem yönetmeliğine göre yapılmış olması, zemin yapısının bu bölgede zayıf kabul edilmesi gibi nedenlerle binanın depremde hasar görebilme riski artmaktadır. Zemin yapısı göz önünde bulundurulduğunda özellikle zemin üzerindeki 1. katlardaki pencere kenarındaki çatlaklar göze çarpıyor. Bu çatlakların zemin etüdü de yapılarak ayrıntılı incelenmesi gerekmektedir. 1. katta köşe daire salonunda balkon kısmında giriş katın altındaki duvarda diyagonal çatlaklar oluşmuş, bir kısım çatlak kirişe doğru uzanmıştır.”

YÜZDE 5’İ SAĞLAM

Bayraklı Belediyesi’nin 2009 yılında kurduğu Deprem Etüt Merkezi yaklaşık 20 bin binanın deprem risk analizini yapmış. Bu analizlere göre incelenen binaların yüzde 57’si depreme karşı ‘yüksek risk’ taşıyor. Binaların sadece yüzde 5’i ‘sağlam’ raporu alabilmiş.

Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • xcz 1 yıl önce Şikayet Et
  belediye nerede....
  Cevapla
 • sariye cin 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu an İzmir in felaketi tüm insan olanı üzdü İzmir'in chp li başkanın yönetmesi kimseyi üzmez milletin seçimidir sürekli devleti suçlamaları doğru değil belediye başkanlığı makamına kim oturuyorsa en büyük sorumluluk belediye başkanindir devlet millet asla yanlız bırakmaz
  Cevapla
 • Saka 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim bina kültürümüz berbat binalar neden hep mantar gibi çıkmalı yasaklansın artık yeter hem çirkin hemde binan statik dengesini altüst ediyor
  Cevapla
 • ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi ortaya şöyle bir kaç problem çıkıyor. Tamam arkadas sen bu eve çürük raporu veriyorsun. 1. Arsa üzerinde 5 kat toplamda 10 daire var. Yeni yönetmeliklerle sen 8 daireye izin veriyorsun geri kalan 2 aile ne yapacak? 2. Ailelerin tamamı buna yanaşmıyor arabuluculuğu kim yapacak? 3. Evin tekrardan yapılması için her ailenin maddi olarak yeterliliği olmaya bilir. Uygun krediyi kim sağlayacak? Bu problemleri halledince herkes evini depreme dayanıklı hale yada yıkıp yeniden yapar.
  Cevapla
 • harun 1 yıl önce Şikayet Et
  Çürük binaları yıkın insanlara konut sağlayın en azından maliyetine ödeme yapsınlar yoksa kıyım olucak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP kongresinde skandal! Terörist başını övdüler, Erdoğan'a hakaret ettiler
Hürjet için tarih verildi