Merakla beklenen haber geldi! Yerli aşıda kritik gelişme

Erciyes Üniversitesi'nde Kovid-19'a karşı geliştirilen "ERUCOV-VAC" aşı adayının ilk dozunun bir gönüllüye uygulandığı bildirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bugün Türkiye'de yerli aşımızın insan uygulaması, ilk defa başlamış oldu." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 05.11.2020 13:57 GÜNCELLEME 11.11.2020 11:20
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Erciyes Üniversitesinden (ERÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, tamamen yerli ve milli olarak Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (ERAGEM) yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen, Koçak Farma'da GMP şartlarında üretimi yapılan ve Sağlık Bakanlığınca desteklenen ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının, Ar-Ge çalışmaları tamamlandı. 

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN AÇIKLAMA

Yerli korona virüs aşısının insanlar üzerinde uygulanma süreci hakkında bilgi veren Bakan Koca, "Yerli aşıyla ilgili olarak geçen hafta söylemiştim, bu hafta başlanacağı şeklinde. Faz1 bir dediğimiz insan uygulamaları, bugün itibariyle ilk insan uygulaması Erciyes Üniversitemizde başladı. Dolayısıyla bundan sonraki süreç, Faz1 safhasında 44 kişiye uygulanabilecek bir safha. Zannediyorum 5 veya 6 haftalık zaman diliminde Faz1 bitmiş olur. Yani bugün, Türkiye’de yerli aşımızın insan uygulaması ilk defa başlamış oldu bunu söyleyebilirim" dedi. 

Etik kurul izni ve Sağlık Bakanlığından alınan onayların ardından Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (İKUM) ilk dozu bir gönüllüye uygulanan ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının Faz-1 çalışmalarına başlandı.

Erciyes Üniversitesi akademisyenleri tarafından Kovid-19'a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC aday aşının ilk dozu, Türkiye'deki Faz 1 ruhsatlı birkaç merkezden birisi olan ve daha önce de ulusal ve uluslararası birçok klinik araştırmayı başarı ile tamamlamış, ülkenin diğer yerli aşılarının geliştirilmesinde önemli rol alacak İKUM'da, ilk gönüllü Nazif Durna'ya yapıldı.

Açıklamadan görüşlerine yer verilen Durna, aşı çalışmasında gönüllü olmaktan mutlu olduğunu belirtti.

"İnşallah insanlara umut olurum." ifadesini kullanan Durna, akademisyenlere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise ERAGEM tarafından Kovid-19'a karşı geliştirilen aday aşının periklinik çalışmalarının tamamlandığını belirterek, Faz-1 çalışmalarını önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planladıklarını aktardı

GÖNÜLLERE 3 HAFTA ARA İLE İKİ KEZ UYGULANACAK

Aday aşının ilk gönüllüye uygulandığını anlatan Çalış, şunları kaydetti:

"Böylece aşı çalışmamızda Faz-1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız. Faz-1 çalışması yaklaşık iki ay sürecektir. İnşallah önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planlamaktayız. Faz 1 çalışmalarının başarılı olması halinde ise üniversitemizde diğer Faz çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki diğer aşı merkezler tarafından geliştirilen aşılar inşallah Kovid-19'a karşı vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Çalış, ayrıca İKUM'un, geliştirilen diğer Kovid-19 aşılarının Faz-1 çalışmalarının yapılabileceği Türkiye'deki nadir birkaç merkezden birisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Gönüllülere 3 hafta ara ile iki kez uygulanacak olan aday aşının Faz-1 çalışmasının 5 Ocak 2021 tarihinde bitirilmesi planlanlanıyor. Faz-1 çalışmasının başarıyla tamamlanması halinde ocak ayında Faz 2 çalışmalarına geçilecek. 

YAZDIR
YORUMLAR 61
 • sağlıkçı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaa Allah aşkına bulun şu aşıyı Tüm dünya bunu bekliyor. Maddi ve manevi Türkü konuşsun tüm Cihan Allah ın izniyle
  Cevapla
 • Mali 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek fazmi çift fazmi aşılayalim kovitli hastalara hemen yerli mili olduğu için inşaallah hayırlı olur
  Cevapla
 • nimet 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah. Hamdolsun.
  Cevapla
 • kelleci 1 yıl önce Şikayet Et
  öleceksek yerli ve milli ölelim bakanım sıkıntı yok yani dışarıdan gelen iğneye hayır anlamında emeği geçen herkese teşekkürler başaralım artık ALLAH ülkemizi bu dertten bir an önce arındırsın vesilesini de sizlere nasip etsin
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  sıze not aldılar yerlı asıdan baskası yapılmayacak arık kısmetınıze ne cıkarsa :)
  Cevapla
 • Capla hama 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim millete her gün tetanoz aşısı yapılıyor zaten
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne alaka ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gaziantep'ten sonra Bolu - Ankara karayolu da ulaşıma kapandı! Peş peşe kaza haberleri...
19 Ocak Çarşamba gazete manşetleri - NATO çaresiz