Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yerleşkesi'nde "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Fidan Dikim Programı"nda konuşuyor. "14 milyon fidanı toprakla buluşturduk." diyen Erdoğan, "Gezi olaylarında sokakları yakanlar, esnafın mallarını yağmalayanlar fidan dikimimizi kötüleme yarışına girdi. Bizi eleştirenler PKK'lı teröristlerin yaktığı ormanlardan hiç bahsetmiyor." dedi.

GİRİŞ 11.11.2020 13:16 GÜNCELLEME 17.11.2020 21:14
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

 

 

Toprakla buluşturduğumuz fidanların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 11 Kasım'ı milli ağaçlandırma günü ilan etmiştik. Evlatlarımıza daha yeşil, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için 11 milyon fidanı toprakla buluşturmuştuk. 

"PKK'LI TERÖRİSTLERİN YAKTIĞI ORMANLARDAN HİÇ BAHSETMİYOR"

11 milyon fidan hedefiyle yola çıkmışken yaklaşık 14 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Her hayırlı işi karalamayı prensip edinen bir güruh meselenin önüne ardına bakmadan bu konuda da yersiz eleştiri oklarını bizlere yöneltti.

Gezi olaylarında sokakları yakanlar, esnafın mallarını yağmalayanlar fidan dikimimizi kötüleme yarışına girdi. Eleştirenler dikkat ederseniz PKK'lı teröristlerin yaktığı ormanlardan hiç bahsetmiyor.

Bölücü örgütün çevre terörünü ağızlarına dahi almıyorlar. Destek vermek yerine çıktılar 'Kasım ayında fidan mı dikilir' diyerek yapılan işe çamur atmaya kalktılar.

İşin uzmanları tarafından cehaletle yüzlerine vurulunca da '11 milyonun 9 milyonu kurur' diyerek suç bastırmaya çalıştılar. Bunda da yine çuvalladılar. Birkaç aya kurur dedikleri fidanlar toprağa daha sıkı sarılarak onları mahcup etti.

Kalbi nefretle kuruyanlara inat geçen sene diktiğimiz fidanların hemen hepsi bu yıl boy veriyor, filiz veriyor. Geleceğe nefes sloganıyla çıktığımız yolda dünyaya nefes olarak yürütüyoruz bu işi.

Bu yıl 30'a yakın ülke destek veriyor. 4 kardeş ülkeyle fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Biz tabiatla kardeş, ağaçla, çiçekle, yeşille, toprakla dost bir milletiz. Ağaca bitkiye, hayvanata değer veren onların hukukuna saygı gösteren güzel bir geleneğe sahibiz.  

"YENİ BİR PROJE BAŞLATIYORUZ"

Tabiatı hoyratça yok etmek, sebepsizce ağaca, denize, toprağa zarar vermek Rabbimizin emanetine hıyanet etmektir. Toprak olmazsa bu dünyada yaşayacak yer bulamayacağımız gibi, öteki aleme göçtüğümüzde de yatacak yerimiz olmayacaktır. Toprağa her bakımdan hak ettiği değeri vermek zorundayız.

Yeni bir proje başlatıyoruz. 'Tohum ver, fidana dönüşsün' adını verdiğimiz projeyle her yıl 12 milyon yavrumuza fidan kapları ve tohumları teslim ederek kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacağız.

Türkiye çevre hassasiyeti bakımından altın dönemini son 18 yılda yaşamıştır. Ormancılık alanında yaptığımız çalışmalar OECD ve BM'nin de dikkatini çekmiştir.

Dünyada orman varlığı azalırken, Türkiye orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olmuştur. 2002'de 20.8 milyon hektar olan orman varlığımızı 1.9 milyon hektar artırdık. 

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜĞÜ

Cumhuriyet tarihinin en büyük milli ağaçlandırma seferberliğini başlattık. Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır.

Orman yangınlarıyla mücadelede son teknolojileri kullanıyoruz. 7 gün 24 saat ormanlarımızı gözetliyor, çıkan yangınlara en kısa sürede müdahale ediyoruz. Yangına müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya düşürdük. İnşallah bu süreyi 10 dakikanın altına indireceğiz.

5000 köye 5000 gelir getirici orman projesi kapsamında bu güne kadar 5400 gelir getirici köy ormanı tesis ettik. 136 adet şehir ormanı kurduk. Mesire yerlerimizin sayısını da 1421 adede çıkardık. 2002'de 33 olan milli park sayısını 45'e çıkarıp, alan olarak da 9700 hektara yükselttik. Sahte çevrecilere aldırmadan çalışmaya devam ediyoruz.

YORUMLAR 32
 • Hayat ne güzel 2 yıl önce Şikayet Et
  Sert Aciklama evet ne degisti sert aciklama haric
  Cevapla
 • Turfab 2 yıl önce Şikayet Et
  Ancak sayın Erdoğan ve genelkurmay başkanı bizim geleceğimiz çok iyi düşünüyor haritayı genişletmek te fayda var tüm Türkler bir çatıda yaşamalı asıl gerçek tüm dünyada ki Türkler tek Barak tek sözlük tek ülke oluşa kimese Türklere hiç tetiklez Osmanlı da daha güçlü olur hukuk içinde dünya ya seslenir Türkler
  Cevapla
 • Qwert 2 yıl önce Şikayet Et
  Birde şu sınırsız nafakayı kaldırsanız. Bakan çalışma yok diyor. Çalışacak bakan görevlendirin. Nafakadan dolayı evlilik kalmayacak
  Cevapla
 • nimet 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis onlar ekmek yediği kaba pislemekten korkarlar.. AMA ALLAH C.C dan korkmazlarsa başlarına geleceği beklesinler.
  Cevapla
 • net 2 yıl önce Şikayet Et
  müslümanlar iyi ne yapsa şeytanın hizmetçileri kötüler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Washington Post, "ABD PKK’yı eğitiyor" itirafı sonrası geri adım attı
EYT'de kademeli prim günü ile emeklilik şartı! İşte tarih tarih tam liste