Bakan Akar: Türkiye işin dibinde. Hem masada hem sahada

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Karabağ'da oluşturulacak ortak merkezle ilgili 'Türkiye orada nerede? Türkiye işin dibinde. Hem masada hem sahada. Orada herhangi bir oldubitti söz konusu değil' açıklamasında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Karabağ'da başka bir ülkenin askeri unsurunun sahada yer almayacağını söylemişti.

GİRİŞ 12.11.2020 21:12 GÜNCELLEME 12.11.2020 21:34
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesiyle ilgili yaptığı sunum sonrasında komisyon üyelerinin sorularını cevaplandırdı. Bakan Akar, DEAŞ ortaya çıktığından beri sahada göğüs göğse Kara Kuvvetleri olarak mücadele eden tek ordunun Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye olduğunu ifade ederek, 2016 yılında yapılan operasyonlarla 3 bin 600 DEAŞ’lı radikalin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

“YARIN RUSYA’DAN GEİNİŞ BİR HEYET GELİYOR. TAKTİK VE TEKNİK OLARAK KİM NEREDE DURACAK, KAÇ KİŞİ OLACAK, NE YAPACAK BUNLAR GÖRÜŞÜLECEK”

Dağlık Karabağ bölgesinde oluşturulacak barış gücüyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, “Burada 7 bölge var, bu 7 bölgeden 4’ü Azerbaycan’ın kontrolünde Agdam’ı 15 Kasım’da, Kelbecer’i 20 Kasım’da, Laçin’i 1 Aralık’ta devir teslim yapılacak. Türkiye orada nerede? Türkiye işin dibinde. Hem masada hem sahada. Orada herhangi bir oldubitti söz konusu değil. Konuşmalar, görüşmeler yoluyla bunlar yapılıyor. Yarın Rusya’dan geniş bir heyet geliyor. Taktik ve teknik olarak kim nerede duracak, kaç kişi olacak, ne yapacak bunlar görüşülecek. Burada bizim varmaya çalıştığımız nokta; en sonunu söyleyeyim, ateşkesin kalıcı olması, istikrarın sağlanması, barışın sağlanması, normalleşmenin sağlanması, hudutların açılması, refahın yayılması. Herkes yesin, içsin, keyfine baksın. Ama kimse kimsenin hakkına tecavüz etmesin. Bu konu sadece bizim fikrimiz değil, Azerbaycan’da konuştuğumuz en yüksek düzey dahil, diğer arkadaşlarımızın samimi kanaati, beklentisi” diye konuştu.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜYLE, SİYASET BÜTÜNLÜĞÜYLE SURİYE’NİN BAĞIMSIZ, TEK, EGEMEN BİR DEVLET OLMASINI TABİ Kİ ARZULUYORUZ”

Suriye’nin toprağında gözlerinin olmadığını, dertlerinin hudutlarının ve halkın güvenliği olduğunu milyonlarca kez söylediklerini dile getiren Bakan Akar, “Çok açık ve net buna çalıştık biz. Oradaki terör koridorunu yıkacağımızı, oradaki kazdıkları hendeklere teröristleri gömeceğimizi söyledik. Çok şükür gömdük. Bizim maksadımız; komşularımız orada ne kadar mutluysa, güvendeyse bizde kendimizi orada güvende hissetmek istiyoruz. Toprak bütünlüğüyle, siyaset bütünlüğüyle Suriye’nin bağımsız, tek, egemen bir devlet olmasını tabi ki arzuluyoruz. Irak dahil, Irak da aynı şekilde. Bizim oradaki politikamız çok açık ve net. Biz diyoruz ki, ‘bir an önce anayasa yapılsın, seçim yapılsın, hükümet kurulsun ve bundan sonra normalleşme çerçevesinde herkes gereğini yapsın’ bağımsız, egemen bir devlet nasıl olursa öyle olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
lavrov ortak merkezi
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • analız 1 yıl önce Şikayet Et
  allah yar ve yardımcınız olsun pasam
  Cevapla
 • Atilla 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah hayırlı uzun ömür versin paşam, sen ölümü yenmiş insanlardansın, Rabbim senin gibi imanlı paşalar göndersin bizlere, Cumanız mübarek olsun
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Suriye bütün olmaz orada ABD ve Rusya var huzur ancak Türkiyenin orayi almasi ile olur ve PYD yok edilmeli halkin istemedigi bir adam var basta Türkiye Suriyenin kuzeyini kendi topraklarina katmali ve orada kalici olmali aynisi Irakin kuzeyi icinde gecerli
  Cevapla
 • Emirdağlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Paşam Azerbaycan Nahçıvan arası Koridorun altından yani yerin altından mutlaka tünelde acilmali Tren yolu ve 4 şerit gidiş 4serit geliş otoyolu olmalıdır anlaşmaya buda eklenmeli türk dünyasının hiçbir ermeni görmeden kavuşma yolu
  Cevapla
 • hankent! 1 yıl önce Şikayet Et
  hankendi alinmali!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Youtube'da skandal video: Başörtüsünü hedef aldı!
Hakan Çalhanoğlu'dan unutulmayacak gol!