Hayat ne zaman normale dönecek? Aşıyı bulan Türk profesör açıkladı

Dünyanın konuştuğu koronavirüs aşısını bulan Türk profesör Uğur Şahin, aşı çalışmaları sayesinde gelecek yıl ortalarında insanlığın normal hayata dönebileceğini söyleyerek bu kışın zor olacağını ve rahatlamanın Mart ayında rahatlama olacağını söyledi. Profesör Doktor Uğur Şahin'in, CEO'su olduğu Biontech firması küresel aşı yarışında ilk sıraya oturmuş durumda.

GİRİŞ 12.11.2020 22:34 GÜNCELLEME 12.11.2020 22:39
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Koronavirüse karşı yüzde 90 oranında etkili aşıyı geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı ve kororonavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Aşının geldiği noktayla ilgili açıklamada bulunan Şahin, "Dünya çapında gerekli izinleri veren kurumlarla iletişim halindeyiz. Avrupa İlaç Kurumu'yla ABD İlaç ve Gıda Dairesi'nin yanı sıra Kanadalı, İngiliz, Çinli ve Japon yetkililerle görüşmeler yürütüyoruz. Ön yada koşullu onay ABD veya Avrupa'dan gelebilir. Aşı dağıtımı en erken Aralık ortasından başlayabilir ama bu Aralık ayında işlerin hızlı bir şekilde değişeceği anlamına gelmiyor." dedi.HAYAT NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?

Aşı çalışmaları sayesinde 2021 yılında normal yaşama dönülebileceğini söyleyen Şahin, "Zor bir kış olacak. Salgın iyiye gitmeden önce kötüye gidecek. Mart-Nisan aylarında rahatlamaya başlayabiliriz. Gelecek yılın ortalarında tüm aşıların kullanılmasıyla belki normal yaşamımıza dönebiliriz ama o tarihe karar sabırlı ve disiplinli olmaya ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

MASKE UYARISI YAPMAYI İHMAL ETMEDİ

Maske konusunda uyarıda bulunan Şahin, "İlk başta Avrupa ülkeleri farklı farklı önlemler aldı. Kimin doğru politika uyguladığı belli değildi ama şimdi herkes nasıl mücadele etmesi gerektiğini biliyor. En önemlisi maske. Evden çıktığınızda maske takarsanız ve başkaları da maske takarsa risk azalır. Dolayısıyla herkes sorumlu davranmalı. Bu işte sadece hükümetlerin sorumluluğu yok. Önümüzdeki aylar hala zor geçecek." şeklinde konuştu.

YORUMLAR 70
 • hay daaa 2 yıl önce Şikayet Et
  1800 kisilik bir ekip calisiyor, turk de bunlarin basinda, herkesin emegi var.
  Cevapla
 • İyi bak 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlardan olmayan onların başında olamaz!
  Cevapla
 • flz 2 yıl önce Şikayet Et
  kendi ürettikleri hastalığın aşısı nasıl olur kimbilir.
  Cevapla
 • Vatandaş... 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizi aşıya ısındırmak için bir türk aşı bulmuşta ..dünya konuşuyormuşta...kurgu hazırlanmış şimdi sahneleniyor...
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz bile bize bu kadar düsmanken baskasina gerek Yok bi kerede gururlansaniz kibri birakip nolur aceba
  Cevapla
 • Memo can 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben öyle görmiyorum. Avrupada 20 milyon Türk var bizi ikna edebilirseler tüm yabancilar hizaya gelir bu yüzden Türk buldu yani Türkiye sade hedefte degil. Ben almanyada yasiyorum müsliman alim doktoru bile asi bulsa istemiyorum!!!!!
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ye 2021 sonlarında gelir. Diğer ülkelerden bize sıra hemen gelmez. Her ülke yandaşına öncelik tanır. Almanya bizi ne kadar seviyor, söylememe gerek yok.
  Cevapla
 • Hkn 2 yıl önce Şikayet Et
  en iyi asi bagisiklik sistemi... genlerle oynayip asi yapmak ilahlik iddiasidir..sonu hüsran olur.
  Cevapla
 • Memo can 2 yıl önce Şikayet Et
  ihalik degil de sirk. Allahin isine karismakza sirktir.Rabbimize ortak kosmak sirktir. Kuran sura an nisa 118-119 Allah şeytanı lânetlemiştir, o da "Kullarından belli bir pay alacağım, onları mutlaka saptıracağım, onları boş kuruntulara kaptıracağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar, emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler" demiştir. Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinen kimse elbette apaçık bir ziyana düşmüş olur. Diyanet meali
  Cevapla
 • Furkan 2 yıl önce Şikayet Et
  neden ilahlık işi hangi kitapta yazıyor ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan adaylık açıklaması: Kronometre 2018'de sıfırlandı
"Cumhur ittifakının adayı olacak mısınız?" sorusuna Selçuk Bayraktar'dan yanıt