Bakan Koca'dan İmamoğlu'na yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüsten vefat sayılarıyla ilgili iddiası hakkında sorulan bir soruya yanıt verdi. Bakan Koca, geçtiğimiz hafta TBMM’de bütçe görüşmelerinde, vakaları kamoyuyla paylaşacaklarını da duyurmuştu.

GİRİŞ 25.11.2020 22:43 GÜNCELLEME 25.11.2020 23:12
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ölüm sayılarıyla ilgili iddialarına belge ile yanıt verdi. Ölüm belgesini gösteren Koca, her enfeksiyon ölümünün koronavirüs kaynaklı olmadığını söyleyerek, "Ölüm sebebi Kovid'se Kovid, yazılıyor. Bakanlık olarak biz yapmıyoruz, ikinci bir hekimin denetimiyle yapılıyor" dedi.

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde,

 

"Gerçekten çok üzülüyorum. Benim vatandaşıma verdiğim rakamların tamamının doğru olduğunun altını çizmek istiyorum. Vaka sayısı altında vakaları vermedik, hasta sayısı altında hastaları verdik.

Ölümlerle ilgili şunu söylemek istiyorum: Mart ayında pandemi başladığında baştan definlerle ilgili, özel defnedilmesi gerektiği, hatta özel mezarlık olması gerektiği, hatta torbalar durumu, bununla ilgili bir kafa karışıklığı vardı. Bunun üzerine bir genelge yayınlamıştık ve demiştik ki normal bulaşıcı olan hastalıklar gibi benzer şekilde defin yapılması gerektiğini belirtmiştik.

Şu ölüm belgesinin sol üst kısmında 'ölüm şekli' yazar. Altında da 'ölüm nedeni' yazar. Ölüm şekli doğal bir ölüm mü, adli bir ölüm mü belirlemek için konan ve bunu ilk hekimin işaretlediği kısım. Ölüm nedeni ise ikinci bir hekimle doldurulan kısım. Ayrıca bulaşıcı hastalıklar kısmı var, marttan önce çok da doldurulan bir kısım değildi. Genelge sonrası bulaşıcı hastalıklar gibi gömülmesini belirttiğimiz için her geçen gün bulaşıcı hastalıklar hastanesi doldurulmaya başlandı.

Enfeksiyon bulgusu olan her hasta buraya işlendi. Bu çok önemli. Yani akciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, lemfoma, lösemi gibi bir hastalığı olup enfeksiyonla kaybedilmeyen hasta mı var? Enfeksiyon bulgusu olmaya menenjit hastası, akciğer kanseri hastası mı var? Zatürre de bu haneye işleniyor.

Esas ikinci hekimin kontrolüyle nedenini belirttiğimiz ikinci bölüm var. Ölüm sebebi Kovid'se Kovid, menenjitse menenjit yazılıyor. Bakanlık olarak biz yapmıyoruz, ikinci bir hekimin denetimiyle yapılıyor. Enfeksiyon bulgusu olan her hasta Kovid hastası mıdır?

Herkes bu noktada özellikle pandemi döneminde 83 milyon kişi ve yöneticiler olarak üzerine düşeni yapma konusunda gayret içerisinde olmalı. Herkes icraate odaklanmalı."

BAKAN KOCA, DAHA ÖNCE AÇIKLAYACAĞINI DUYURMUŞTU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta çarşamba günü TBMM’de Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan’ın vakaların açıklanmamasına ilişkin ısrarı üzerine “ Beni dinle rahatlayacaksın sen, bir rahat ol. Ben rahatlatacağım seni” diye cevap vermişti.


'HEPSİNİ KAMOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ'

Bakan Koca, ''Burada özellikle biz Bilim Kurulumuzla önümüzdeki günler bu konuları tartışıp -altını çiziyorum- ‘toplam vaka’ başlığı altında, ‘yatan hasta’ başlığı altında ‘hasta’ başlığı altında ne varsa bunun hepsini kamuoyuyla nasıl paylaşacağımızı, tabloda nasıl göstereceğimizi de tartışıp göstermiş olacağız.'' ifadelerine yer vermişti.

ETİKETLER
imamoğlu
YAZDIR
YORUMLAR 82
 • Kartal 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım onu niye kale alıyorsunuz boş boş konuşuyor işte
  Cevapla
 • oflu 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım, iş gücü yalan dolan olan bir müfteriyi dikkate alıp ta değerli vaktiniz neden harcıyorsunuz?
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  imamoğlu da bir virüs sayıldığından Sayın Bakan onunla da uğraşmak zorunda.
  Cevapla
 • muhammed 1 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun Ekrem İmamoğlu'na! Vaka sayılarını gizleyen Fahrettin Koca'ya pes ettirdi. Ekrem başkan sayesinde hastalığın dünyada en hızlı arttığı 3. ülke olduğumuzu öğrendik. Maske takın ey halkım!
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Ekrem işine bak Sayın bakanımız tüm sağlık camiasıyla birlikte gece gündüz yaptıklar hizmet ortada İstanbul için sen ne yapıyorsun bol kesede atmak konuşmak kolay 2 yıl olacak bir yılda 20 .bin konut sözün vardı kaç tane yaptın ,su kaynakları dibe vurmuş ne hazırlıgın var yok yok yok vıdı vıdı vıdı..İstanbul halkı Temek Karamolla da yanında olsa senin gibileri geldiği yere göndermesini çok iyi bilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş - Galatasaray! İlk 11'ler belli oldu
Panik yaptılar ve Türkiye'yi seçtiler! 50 ülke sıraya girdi