İçişleri'nden 81 ile yeni korona genelgesi! İşte tüm detaylar...

Son Dakika Haberi ; İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Covid-19 Denetimleri' konulu genelge gönderdi. Genelgede koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulmasının salgınla mücadelede, başarı açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

GİRİŞ 25.11.2020 23:49 GÜNCELLEME 26.11.2020 00:51
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Bugüne kadar vali/kaymakamların koordinasyonunda kamuoyunda görünürlüğü yüksek denetimlerim salgınla mücadeleye önemli katkıları olduğu ifade edilen genelgede 4 gün boyunca yürütülecek olan denetimlerle ilgili de şu bilgilere yer verildi:

4 GÜN YOĞUNLAŞMIŞ DENETİM

1. 26­-27­-28­-29 Kasım 2020 tarihlerinde tüm il ve ilçelerde, vali ve kaymakamların koordinasyonunda; başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI

 2. Toplu ulaşım araçlarına yönelik denetimde toplu ulaşım araçları tek tek kontrol edilecek. Özellikle yolcu kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizlik tedbirlerinin alınması hususlarına ağırlık verilecek.

PAZAR YERI YÖNETİCİLERI BELİRLENECEK

3. Yerel yönetimlerce her bir pazar yeri için pazar yeri yöneticisi belirlenecek, bu yöneticiler valilik ve kaymakamlıklara bildirilecek.

4. Salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazar yeri yöneticilerinin denetim ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkin şekilde sağlanacak.

AVM'LER

5. AVM’lere yönelik denetimlerde alışveriş merkezi içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma saatleri kısıtlamalarına uyulması hususlarına ağırlık verilecek.

6. Alışveriş merkezlerinin denetiminde daha önce illere gönderilen genelge kapsamında alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı hususu özellikle denetlenecek.

Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada aksaklığa meydan verilmeyecek.

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • MEHMET 4 ay önce Şikayet Et
  3 hafta genel sokağa çıkma yasağı gelmesi lazım
  Cevapla
 • kadir 4 ay önce Şikayet Et
  haftasonunu kapatın tamamen başka yolu yok
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  yorumlara bak kimi para kimi can derdinde, vatanı milleti düşünen çok az, Allah cc hakkımızda hayırlısı ne ise onu versin.
  Cevapla
 • başkan44 4 ay önce Şikayet Et
  yazılsın cezalar gelsin paralar
  Cevapla
 • polis 4 ay önce Şikayet Et
  polis sokakta coronalı hasta herkezle uğraşıyor polisin özlük hakkı mesaisi neden düzeltilmiyo acaba maşallah sağlık bakanı personelinin hakkını her ortamda savunuyor ve alıyor.
  Cevapla
 • ... ... 4 ay önce Şikayet Et
  haklısın (polis değilim )
  Cevapla
 • TC. 4 ay önce Şikayet Et
  Sende para derdindesin oylemi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Avrupa ülkesinden flaş karar: Yüz yüze eğitim ve seyircili maçlara geçiş!
Türkiye'de tek! Bakan Varank yerli aşı için gönüllü oluyor