Polis maske takmayanlara ceza kesebilir mi? Maske cezaları iptal mi olacak?

Bolu'da bir kadın haberi olmadığı gerekçesiyle kendisine kesilen maske cezasına itiraz etti. Yargıtay, polisin maske takmayanlara ceza kesmesi ile ilgili emsal bir karara imza attı. Yargıtay açıklamasında, polisi idari para cezası kesemeyeceğini, kişiyi belirleyip bunu tutanakla imza altına alarak ilgili il valiliğine göndermesi gerektiğini belirtti.

Polis maske takmayanlara ceza kesebilir mi? Maske cezaları iptal mi olacak?
Polis maske takmayanlara ceza kesebilir mi? Maske cezaları iptal mi olacak?
GİRİŞ 18.12.2020 09:14 GÜNCELLEME 18.12.2020 09:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Son zamanlarda koronavirüs vaka sayılarında büyük artışların yaşanması üzerine, tüm illerde maske takma zorunluluğu kararı alındı. Kararın ardından ise yasağın uygulandığı illerde polis ekipleri ve bekçiler tarafından denetimler başladı. Maske cezalarının kesilmeye başladığı günden bugüne tartışmalar da beraberinde geldi. Son olarak maske cezaları ile ilgili ise Yargıtay'dan emsal niteliğinde bir karar geldi. 

 

POLİS MASKE CEZASI KESEBİLECEK Mİ?

Bolu'da bir kadın haberi olmadığı gerekçesiyle kendisine kesilen maske cezasına itiraz etti. Yerel mahkemenin iptal kararını Adalet Bakanlığı Yargıtay'a götürdü. Yargıtay, maske cezası kesilebilmesi için uyarı levha ve afişlerinin olması gerektiğine karar verdi. Kararda polislerin ceza kesemeyeceği sadece tutanak tutabileceği de belirtildi.

 

Yargıtay, gerekli uyarı levhaları ve afişlerin asılmamış olması halinde maske cezası kesilemeyeceğine hükmetti. Bolu’da maske takmadığı için Elif Nihan İşler’i durduran bekçiler Kabahatler Kanunu’na aykırılıktan 392 TL idari para cezası kesti.

İşler, maske takmanın zorunlu olduğunu bilmediğini, kendisine uyarıda bulunulmadığını savunarak cezaya itiraz etti. Bolu Sulh Ceza Hakimliği İşler’in itirazını haklı bulup cezayı kaldırdı.

UYARI LEVHALARI ASILMALI

Cezai işlem uygulanan cadde ve ana arterlerde tıpkı radar levhası gibi maske takılması için uyarı levha ve afişleri asılması gerektiği kaydedildi. Dosyada böyle bir ilanın yapıldığına dair bilgi ve belge bulunmadığı vurgulandı.

"POLİS CEZA YAZAMAZ" 

Yargıtay, polisin de maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceğini, polisin maske takmayan kişiyi belirleyip bunu tutanakla imza altına alarak ilgili il valiliğine göndermesi gerektiğinin altını çizdi.

MASKE TAKMAMA CEZALARI İPTAL EDİLECEK Mİ?

Yargıtay, İşler’e ceza kesilen İzzet Baysal Caddesi’nde, Bolu Valiliği’nce gerekli uyarı levhaları ve afişlerin asılmamış olması halinde cezanın ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

Yargıtay, kararı Adalet Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda kanun yararına bozdu. Yargıtay’ın belirlediği yöntem ışığında maske cezası Bolu Sulh Ceza tarafından yeniden değerlendirilecek.

BAKANLIK İTİRAZ ETTİ

Maske cezasının kaldırılması üzerine Adalet Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, sulh ceza mahkemesinin maske cezasını iptal eden kararının kanun yararına bozulması için Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, 9 Kasım’da oyçokluğu ile Bakanlığın başvurusunu kabul etti ve Sulh Ceza’nın maske cezasını iptal kararını kaldırdı. Yargıtay, anayasa, Umumi Hızfısıhha Kanunu, İl İdaresi Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümleri kapsamında maske cezasının hukuki değerlendirmesini yaptı.

Genel sağlığı tehdit eden tehlikeli durumun önlenmesi için valiler başkanlığında toplanan Hıfzıssıhha Meclisi’nin maske takma yükümlülüğü kararı alabileceği belirtilerek, maske cezasına vize verildi.

YORUMLAR 1
  • Gürbüz 2 yıl önce Şikayet Et
    Yargıtay, maske için "TABELA" olmalı demiş. Ya, 11.03.2020 den beri, hem sağlık bakanlığı, hem İçişleri, hem hıfzısıha kuruluşları, hemde haber kanalları, duyuru yapa yapa, bir hal oldular. Türkiye duyuruda Dünyada belkide bir numara. Yargıtayla bahse girmek istiyorum. Ne kadar tabela lazım? Bu fikir hiç iyi bir değil, bahane lazım oldu mu, mesela bir parkta şu ağacın arkasında tabela yokturda derler. Birde bu tabela işi, maskeleri TAKTIRTIR MI?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AKINCI TİHA'dan Süpersonik atış! Hedef tam isabet vuruldu!
Erdoğan'dan Miçotakis'e anlamlı hediye