DİB KPSS 50 puan ile 40 kadrolu personel alımı! Başvurular sürüyor!

Diyanet İşleri Başkanlığı, KPSS 50 puan ile kadrolu personel alımı yapacak. 40 Cami Rehberi alımı başvuru şartlarından başvuru tarihine kadar tüm detayları ilanda belirten DİB, 3 katına kadar adayı sözlü sınav için davet edecek. İşte Diyanet tarafından belirtilen tüm detaylar...

DİB KPSS 50 puan ile 40 kadrolu personel alımı! Başvurular sürüyor!
DİB KPSS 50 puan ile 40 kadrolu personel alımı! Başvurular sürüyor!
GİRİŞ 08.01.2021 09:38 GÜNCELLEME 08.01.2021 09:39
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı, KPSS 50 puan ile kadrolu 40 personel alımı yapacak. Bakanlık taşra teşkilatlarında görevlendirmek üzere alımı yapılacak adaylar 3 katına kadar sözlü sınava davet edilecek. DİB tarafından yayınlanan resmi ilanda ise başvuru tarihi ve sözlü sınava ilişkin merak edilen tüm detaylar yer alıyor. Peki Diyanet kadrolu Cami Rehberi alımı başvuru şartları neler? İşte merak edilen tüm detaylar...

 

 

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan kadrolu personel alımı başvuruları 30 Aralık 2020 tarihinde başlayacak ve 13 Ocak 2020 tarihinde saat 23.59'da sona erecek. Adaylar başvurularını “sinav.diyanet.gov.tr”​ internet üzerinden bizzat gerçekleştirecek.

 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak, 

2. Dört yıllık dini yüksek öğrenim mezun olmak, 

3. 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavının KPSSP3 puan türünden en az 50 (elli) puan almış olmak, 

4. Sınava müracaatların son günü itibari ile son 5 (beş) yıl içerisinde, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinin herhangi birinden en az 40 (Kırk) puan almış olmak veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak ya da Başkanlıkça belirlenecek dillerin resmi olarak konuşulduğu ülkelerde en az ortaöğretimini tamamladığını belgelendirmek. (Dil belgesi için ÖSYM tarafından belirlenen yabancı dil eşdeğerlilikleri esas alınacaktır.)​​

SINAVA ÇAĞIRMA, SINAVIN YERİ, TARİHİ, ŞEKLİ ve KONULARI 

1. Sınav sözlü olarak Ankara’da yapılacaktır. 

2. KPSS puan sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının 3 (üç) katı aday, son sıradaki adayla aynı puanı alanlar dâhil, sözlü sınava çağrılacaktır. 

3. Sınav Konuları; ​

Adaylar sınavda aşağıdaki konulardan komisyon tarafından ayrı ayrı puan verilerek değerlendirilecektir. 

  a) Mesleki bilgi düzeyi, (70 puan) 

  b) Genel kültürü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, (15 puan) 

  c) İfade yeteneği, muhakeme gücü, temsil ve ikna kabiliyeti. (15 puan) 

4. Sınav tarihi başvuruların tamamlanmasından sonra yapılacak gerekli hazırlıkların ardından Başkanlığımız internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ayrıca ilan edilecektir. 

5. Adaylar sözlü sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanlarında bulunduracaklardır. Kimlik belgesi ve sınav giriş belgesi bulunmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Nüfus cüzdanı veya pasaport dışında başka bir belge kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir. 6. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

DEĞERLENDİRME VE BAŞARI SIRALAMASI 

1. Sınavda başarılı sayılabilmek için en az 70 (yetmiş) puan almak gerekmektedir. 

2. Başarı sıralaması sözlü sınav puanı esas alınarak yapılacaktır. Sözlü sınav puanların eşit olması halinde sırasıyla KPSS puanı yüksek olana, KPSS’ye katıldığı öğrenim belgesinin mezuniyet tarihi önce olana, yaşı büyük olana öncelik verilecektir. 

3. Başarılı olanlardan ilan edilen kadro sayısı kadarı asıl, diğerleri de yedek olarak sıralanacaktır.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI CAMİ REHBERİ ALIMI RESMİ İLAN İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR 9
 • Mamo 2 ay önce Şikayet Et
  Yapılacak işe 50 puan fazla, 20 puan yeter.
  Cevapla
 • Vural 2 ay önce Şikayet Et
  Ne iş yapacaklar Allah aşkına ne üretiyorlar ne faydaları var insanlığa habire elaman alıyorlar diyanet boşa maaş alan insanlarla dolu saten yenilerimi eklenecek
  Cevapla
 • Yusuf 2 ay önce Şikayet Et
  Cami rehberi alıyorsunuz Yabancı Dil bilmesi lazım demiyorlar ki Arapça bilsin
  Cevapla
 • Müezzin 2 ay önce Şikayet Et
  Dikkatli okuyunuz
  Cevapla
 • İnsan 2 ay önce Şikayet Et
  Bayan seçilmeyecekmi.
  Cevapla
 • Ali doğan 2 ay önce Şikayet Et
  En güzeli kpss sınavını kaldırın,herkez kendi başının çarasine baksın.Bunun anlamı benim anladığım,70 baraj puanın üzerindeyse torpilde yoksa iş bulamazsın ,daha fazla yoruma gerek yok saygılar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski Türkçede gezegen isimleri
'Maden işi erkek işi' diyenleri pişman etti! Firma şimdi para basıyor...