Bu hafta camilerde Cuma namazı kılınacak mı? 1 Ocak'ta camiler açık mı? İşte tüm detaylar

Yılbaşı öncesinde başlayacak ve 2021 yılının ilk gününün ardından da devam edecek sokağa çıkma kısıtlamasının ayrıntıları ortaya çıkıyor. Merak edilen önemli bir konu da kısıtlamanın devam ettiği 1 Ocak Cuma günü camilerde Cuma namazı kılınacak mı? Haber7.com olarak edindiğimiz bilgilere göre Cuma namazı için İl Hıfzısıhha Kurullarının namazın pandemi kurallarına uygun şekilde kılınması için çalışma yapacağı yönünde.

GİRİŞ 31.12.2020 10:11 GÜNCELLEME 31.12.2020 10:11
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

İbrahim Günay - Haber7

Bugün saat 21.00'de başlayıp 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00'te tamamlanacak sokağa çıkma kısıtlamasına karşın yarın cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlar, il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının bu yöndeki kararları doğrultusunda, araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilecek.

Milyonlarca insanın merak ettiği soru yanıtını buldu. Koronavirüs salgını nedeniyle, yılbaşı öncesi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına yönelik karar alınmıştı. Dört gün sürecek sokağa çıkma kısıtlaması öncesi vatandaşlar da yasağın kapsamını ve yasaktan muaf olacak kişiler ile kısıtlamanın ilk gününün ne zaman olduğu gibi ayrıntıları araştırıyor. 4 gün olacak şekilde uygulanacak yasağın kapsamını merak eden vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeden tüm sorularına yanıt bulabilir.

1 OCAK CUMA GÜNÜ CAMİLERDE CUMA NAMAZI KILINACAK MI?

 

Vatandaşlar yoğun şekilde "bu hafta Cuma namazı kılınacak mı?" sorusuna da yanıt aradı. Haber7.com olarak konuya ilişkin edindiğimiz bilgilere göre 1 Ocak Cuma günü pandemi kurallarına uygun olarak Cuma namazının eda edilmesi bekleniyor.

İl ve ilçe Hıfzısıhha Kurulları tarafından açıklanacak tedbirler doğrultusunda bu hafta da camilerde Cuma namazı kılınacak.

AÇIKLANMASI BEKLENEN KURALLAR

- Vatandaşların evlerine en yakın camilere yürüyerek gitmeleri ve hiçbir şekilde araç kullanmamaları istenecek.

- Camiye gelen vatandaşların maske ve tek kullanımlık (kendine ait) seccadelerinin olmasına dikkat edilecek.

- Sosyal mesafe gözetilerek namaz eda edilecek.

- Vatandaşların namaz sonrasında da camiden kurallara uygun şekilde çıkılmasına dikkat edilecek.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 133
 • Hocalarımıza.. 1 yıl önce Şikayet Et
  Hocalarımızdan ricamızdır, lütfen ezan başlamadan önce vaazı bitirin. Ne sizi ne de ezanı dinleyemiyoruz, o esnada ciddi bir ses kaosu oluşuyor, anlaşılsın diye hocalarımız daha da bağırıyor, iç ortamda ses 85 desibeli geçiyor.
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Hocalarımızdan ricamızdır; 1-ezan başlamadan önce vaazı bitirelim de huşu içinde ezan dinleyip peşinden namaza başlayalım. 2-Dışardan ezan sesi ve içerden hocamızın yüksek sesi biz cemaat hiç bir şey anlamıyoruz. Hocalarımızdan anlayış bekliyoruz.
  Cevapla
 • Camiler büyümeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yazık ki aşağı yukarı her hafta Cuma’da kavga oluyor sosyal mesafe uyulmuyor diye cami sayısı arttırılmalı yeni camiler yapılmalı büyütülmeli
  Cevapla
 • Müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  Cemaatle namazın daha büyük sevabı var kardeşim!
  Cevapla
 • Ben 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizde evinizde kilin kardesim!
  Cevapla
 • Mert hakkı 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah insanları camiden mahrum etmesin inşallah, hak etmiyoruz onun temiz evine girmeyi ama o yüceliğinden dolayı biz pis günahkar kullarını evine alıyor, çok şükür.
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Afatlar, musibetler ve felaketler arttıkça insanlar daha çok azıyor, Allâh tan başka sığınacak kapı varmı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uzmanlar uyardı! Kadroya geçecek sözleşmeli personelin maaşı düşebilir
Otomobil piyasasını karıştıran iddia: ÖTV indirimi sonrası yine aynı plan