İçişleri Bakanlığı genelge yayımladı: Yabancı turistlere de yasaklandı!

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre yarın 21.00'den 1 Ocak 10.00'a kadar belirlenen cadde, bulvar ve meydanlar yabancı turist girişine kapalı olacak.

GİRİŞ 30.12.2020 13:03 GÜNCELLEME 30.12.2020 14:20
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı genelgesine göre yarın 21.00'den 1 Ocak 10.00'a kadar belirlenen cadde, bulvar ve meydanlar yabancı turist girişine kapalı olacak.

 

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Cadde, Bulvar, Meydan Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının bu hafta sonu yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanması kararlaştırıldığı hatırlatıldı. 

Genelgede; yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında alınması gereken güvenlik tedbirlerinin ve  alınan önlemlerin belirlenerek valiliklere bildirildiği ifade edildi. Bu kapsamda Kovid­ 19 salgınıyla mücadeleyi akamete uğratmamak adına kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı kutlamalarına müsaade edilmemesi gerektiği talimatının da verildiği kaydedildi.  

Genelgede, sosyal izolasyonun teminine yönelik pek çok tedbirin uygulandığı bir ortamda; turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Türkiye’de bulunan ve bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan yabancı turistlerin eylemlerinin de salgının yayılımının düşürülmesinde yakalanan başarıyı gölgelememesi ve salgınla mücadelede zafiyet algısına neden olmaması açısından oldukça önemli olduğu vurgulandı. 

KAPALI OLACAK CADDE VE MEYDANLAR

Bu çerçevede 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 10.00’a kadar; il ve ilçe merkezlerinde simgesel özellikleri bulunan, şehirlerle özdeşleşen veya kutlama/toplanma alanı olarak bilinen cadde, bulvar veya meydanlara (İstanbul’da İstiklal Caddesi ve Sultanahmet Meydanı, Ankara’da 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı, İzmir’de Gündoğdu Meydanı gibi) yabancı turistler de dahil olmak üzere tüm girişler sınırlandırılacak.

Sınırlamalara ilişkin kamuoyu bilgilendirmeleri zamanında yapılacak ve sınırlama getirilen süre boyunca bu yerlere kişilerin girişini engelleyecek şekilde fiziki güvenlik tedbirlerinin alınması sağlanacak.

Belirtilen cadde, bulvar veya meydanlarda sınırlama getirilen süre boyunca yabancı turistlerin bir araya gelebilecekleri etkinliklere kesinlikle müsaade edilmeyecek.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 31
 • Trabzon uşağı 3 ay önce Şikayet Et
  Hele şükür yaaaa
  Cevapla
 • milletin ferdi 3 ay önce Şikayet Et
  Yılbaşında turistlere de yasak olması doğru. Çünkü onlar o saatte kendini kaybedebilirlerdi. Fakat diğer zamanlarda bize yasak var da turistlere niye yasak yok mu diye turistleri kıskananların durumları garip ve komik geliyor. Bir defa herkes sokağa çıkma kısıtlamasının kendisi ve ailesinin yararına olduğunun bilincinde olması lazım. Demek ki bu bilinç bu eleştirileri yapanlarda yok. Kısıtlama yok iken salgının ne durumda olduğu herkesin malumu oysa. Yine herkes de mantıken ve gördüğüne göre hastalığın turistlerden değil de kendi yakınlarından ve yakınındakilerden geldiğini anlamış olması lazım. Ayrıca vatandaşlar zaten ülkemizde istediği kadar gezer. Turistler ise kısıtlı süreliğine geliyor
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Hele şükür aklınıza geldi bende turistleri uzaylı sanıyordum helal.olsun
  Cevapla
 • ismail 3 ay önce Şikayet Et
  Olaya bak ya ülkende hapissin, dışarıdan gelenler geziyor. O adamlar çok temizler ya
  Cevapla
 • Y Babacan 3 ay önce Şikayet Et
  2 cadde kapalı alt tarafı adam karaköyden ortaköye yürüse kimse bişi diyemez
  Cevapla
 • C.Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Dışardan gelenlerede, herkese yasak!.. Okuman yazman yokmu senin?
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Turistlerin büyük çoğunluğu gitti zaten, kalanların da gişi çok yakın. Yılbaşında adam ülkesinde olur. Onlar gitti bizimler karar aldı.. :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
104 emekli amiralin skandal bildirisini savunanların çelişkisi ortaya çıktı
Hükümet göz açtırmıyor! 340 tona altın çıkarıldı