E-duruşmalı mahkeme sayısı 405'e yükseldi

Adalet Bakanlığı, 15 Eylül'de başlayan e-duruşma uygulamasının, 30 büyükşehirde uygulandığı mahkeme sayısının 405'e yükseldiğini açıkladı.

E-duruşmalı mahkeme sayısı 405'e yükseldi
E-duruşmalı mahkeme sayısı 405'e yükseldi
GİRİŞ 31.12.2020 14:43 GÜNCELLEME 31.12.2020 14:44
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; yargı reformu kapsamında 2020 yılında hayata geçirilen reformlardan biri de hukuk mahkemelerinde avukatların video konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarına imkan veren e-duruşma uygulamasının başlamasıydı. Bakanlık tarafından yazılımı yerli, milli imkânlarla geliştirilen ve 15 Eylül’de başlayan avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara bulundukları yerlerden video konferansla katılmalarını sağlayan e-duruşmanın kapsamı genişledi. E-duruşmanın uygulandığı 30 büyükşehirdeki mahkemelere 76 mahkeme daha katıldı. Böylece e-duruşmanın uygulandığı mahkeme sayısı 405’e yükseldi. Sistem İstanbul Bakırköy ve Ankara Batı Adliyesi’ndeki hukuk mahkemelerinin tamamında uygulanmaya başlandı.

 

 

Yargı reformu kapsamındaki en önemli hedeflerinden biri olan ve avukatların bulundukları yerden duruşmalara katılabilmesini sağlayan e-duruşma sisteminin testi, Ankara Batı Adliyesi’nde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün katılımıyla haziran ayında gerçekleştirilmişti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugünden itibaren Bakırköy Adliyesi’ndeki hukuk mahkemelerinde e-duruşma uygulaması kullanılabilecek. Avukat meslektaşlarımızdan olumlu dönüşler aldığımız e-duruşmayı ülke genelinde yaygınlaştırarak, vatandaşlarımıza daha hızlı ve pratik adalet hizmeti sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Türk Vatandaşı 10 ay önce Şikayet Et
    Millete bir sorun bakalım sizin dijitalleşmeniz adalete olan güveni artırdı mı? fetöyü ve diğer terör örgütü mensuplarınızı bulan bir dijital program da uygulasanız ya.
    Cevapla
  • Rıza 10 ay önce Şikayet Et
    bir de adalet sağlansa. Binalardaki ZORBALAR mahkeme kararı ile atılsa. Komşuluk hakkı , sigara yasaklarına balkonların dahil edilmesi vb düzenlemeler de acilen yapılmalı. COVİD döneminde balkondan başka hava alacak yeri olmayan kadınlar çocuklar ve yaşlılar komşuları tarafından DUMANALTI olmuş durumdalar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası'ndan son dakika döviz kuru açıklaması: Müdahale ediliyor
1 Aralık 2021 gazete manşetleri