Avrupa SİHA'lar için sıraya girdi: Talep her geçen gün artıyor

İngiltere, Sırbistan ve Kazakistan; envanterine Bayraktar TB2 katmak için harekete geçti. Daha önce altı adet Bayraktar TB2 satın alan Ukrayna ise deniz kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni Bayraktar SİHA'lar alacaklarını duyurdu.

Avrupa SİHA'lar için sıraya girdi: Talep her geçen gün artıyor
Avrupa SİHA'lar için sıraya girdi: Talep her geçen gün artıyor
GİRİŞ 07.01.2021 06:30 GÜNCELLEME 07.01.2021 06:59
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin millî imkânlarla ürettiği Bayraktar TB2 SİHA, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya’nın ardından şimdi de Avrupa’da boy göstermeye hazırlanıyor. Libya'daki iç savaşta, TSK’nın Suriye ve Kuzey Irak’ta yürüttüğü operasyonlarda ve son olarak Karabağ’da ‘denge değiştirici’ unsur olarak sahneye çıkan yerli silah, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin takibinde. İngiltere, Sırbistan ve Kazakistan’ın envanterine Bayraktar TB2 katmak için harekete geçtiği belirtilirken son olarak Bulgaristan’ın da millî silahları envanterine katmak için girişimlerde bulunduğu öğrenildi. Daha önce altı adet Bayraktar TB2 satın alan Ukrayna ise deniz kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni Bayraktar SİHA’lar alacaklarını duyurdu.

 

 

KOMŞUDAN DA TALEP VAR
Bulgaristan, altı adet Bayraktar TB2 almak için girişimlerini geçtiğimiz yıl başlatmış ancak Covid-19 salgını sebebiyle görüşmeler ertelenmişti. Bu yıl içinde Sofya’da yapılacak görüşmeler sonucunda Bulgaristan’a Bayraktar TB2 ihraç edilebileceği bildirdi. Bayraktar’ın Bulgaristan’a ihraç edilmesi hâlinde millî sistemler, ilk defa bir AB üyesi ülke tarafından kullanılmış olacak.

SAVAŞLARIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRİYOR
Türk SİHA’ları ile ilgilenen bir diğer Avrupa ülkesi ise İngiltere. Dağlık Karabağ'da kullanılan Bayraktar’ın, savaşların seyrini değiştirecek kapasitede olduğunu ispatlamasının ardından İngiltere’nin bu sistemlerle yakından ilgilendiği belirtiliyor. Londra’nın ABD’li üretici General Atomics tarafından yapılan Protector’un yerine, hem düşük maliyetli hem de küçük boyutlu olduğu için Türkiye'den Bayraktar TB2 almak istediği ifade ediliyor. Ayrıca İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın, “Türk SİHA’ları çığır açan silah” dediğini geçtiğimiz günlerde uluslararası medyada yansımıştı.

 

 

UKRAYNA, SİHA FİLOSUNU GÜÇLENDİRİYOR
Geçtiğimiz sene Türk SİHA’larından satın alan Ukrayna’nın ise bu sene için de yeni bir siparişte bulunacağı açıklandı. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neijpapa, İHA satın alımına hazırlandıklarını belirtirken 2021’de deniz kuvvetlerinin ihtiyaçları için, “Bayraktar insansız hava araçları satın almayı bekliyoruz” dedi.

SIRBİSTAN DA ALMAK İSTİYOR
Türkiye'den insansız hava araçları satın alma konusu ile çok yakından ilgilendiklerini belirten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise Türk İHA’ların son derece iyi olduğunu ifade ederek bu sistemleri envanterlerine katma niyetini ortaya koymuştu. Bayraktar TB2'den övgüyle söz eden Vucic, bu sistemlerini çok enteresan bulduklarını ve  satın almak istediklerini dile getirmişti.

KAZAKİSTAN’DAN 30-40 ADET SİPARİŞ
Türk SİHA’ları ile yakından ilgilenen bir diğer ülke ise Kazakistan. Kazakistan Savunma Bakanlığının 30-40 arasında Bayraktar TB2 sipariş etmek istediği belirtiliyor. Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, geçtiğimiz sene İHA ve tesislerinin incelenmesi esnasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını ziyaret etmişti.

MİLLİ SİHA'LAR İÇİN "YOK EDİCİ" DİYORLAR
Bayraktar TB2’nin savaş alanındaki başarısı bütün dünya tarafından ilgiyle takip edilirken özellikle Libya’da ve Karabağ’da Rus hava savunma sistemlerini imha etmesinin önemine işaret ediliyor. Millî silahın bu başarısından dolayı Ankara’da görev yapan yabancı misyon tarafından “yok edici” olarak adlandırıldığı öğrenildi.

YORUMLAR 44
 • milliyteci 1 yıl önce Şikayet Et
  SIHA lar bence avrupa ülkerine verilmesin verilirsede fiyat larinda ciddi artis yapilmali ve sart nameler de ciddi sartlar olamli nasil ki alman bize tankimizi orda kullanamazsin burda kullanazsin gibi acma direktifler dayatiyor bizde mutlaka sart li vermeliyz parca ve mühimmat ta bize bagli olmalilar degisik lik yapilmasina izin verilmeden her mühimmat i da bizden temin sart lari olmali ama rakam cok UCUZ yinede itrail 10 katina satiyor
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar ne yapıyorsunuz yavaş konuşalım chp.liler duyarsa bizi aihm şikayet ederler
  Cevapla
 • Ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  Boş işler bunlar,... Heykel ihraç etseniz dünyada olay olurdu, hükümeti kınıyorum, hiç heykel yapmıyor,... Sanırım sözüm anlayana varmıştır,...
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatı İsrail seviyesinin üzerine çekin nede olsa rustunu ispat etti bizim sihalari. Ayrıca her ülkeye verilmemeli yeni teknoloji geliştirdiğimiz zaman eski teknoloji ihayi verebiliriz iş dünyada böyle dönüyor neticede.
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok etkili bir sistem çok ucuza satılıyor yüklü miktarda zam yapılmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Firmalar stok yaptı, ilaç sorunu yeniden gündeme geldi! Gözler fiyat düzenlemesinde
Cumhuriyet İslam'a nefret kustu! Genç hafızlar ve öcü gibi çizilen âlimler...