POMEM 27. dönem sonuçları ne zaman açıklanacak? POMEM yazılı sınav tarihi...

Polis Akademisi Başkanlığı, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (5.440) erkek, (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek, (240) kadın aday olmak üzere toplam (8.000) polis adayı alınacağı duyurulmuştu. Başvurularını tamamlayan adaylar şimdi de POMEM başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak ediyorlar. Peki 27. dönem POMEM başvuru sonuçları açıklandı mı?

POMEM 27. dönem sonuçları ne zaman açıklanacak? POMEM yazılı sınav tarihi...
POMEM 27. dönem sonuçları ne zaman açıklanacak? POMEM yazılı sınav tarihi...
GİRİŞ 14.01.2021 09:43 GÜNCELLEME 14.01.2021 09:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Polis olma hayali kuran adaylar için heyecan dorukta. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından başvuruları alınan 8 bin asil aday, 27. dönem POMEM başvuru sonuçlarını yakından takip ediyor.  Adaylar POMEM sınavlarına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir. POMEM’e giriş sınavları, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı şeklinde yapılır. Adayların ikamet illerine göre belirlenen sınav merkezleri ve sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez. Hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, aynı başvuru dönemi içinde başka bir sınav komisyonuna başvuramazlar. Sınav komisyonu kararlarına itiraz edilemez. Peki POMEM başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

 

POMEM 27. DÖNEM BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 

27. Dönem POMEM sınav tarihleri henüz açıklanmadı. Ön başvuru sonuçları değerlendirildikten sonra sınav tarihlerinin yayınlanması bekleniyor. Polis Akademisi konuya ilişkin duyuru yayımladığında haberimizde yer vereceğiz.

SINAV MERKEZİ TARİHLERİ

Adaylar POMEM sınavlarına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir. POMEM’e giriş sınavları, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı şeklinde yapılır. İnternet üzerinden ilan edilen yer ve tarihte adayların POMEM Giriş Sınavları yapılacaktır.

Adayların ikamet illerine göre belirlenen sınav merkezleri ve sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez. Hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, aynı başvuru dönemi içinde başka bir sınav komisyonuna başvuramazlar. Sınav komisyonu kararlarına itiraz edilemez.

ÖN SAĞLIK KONTROLÜ 

Adaylar POMEM sınavlarına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir. Ön sağlık kontrolü Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yapılır.

Ön sağlık kontrolü komisyonu adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” veya “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” şeklinde karar verir. Hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, bir sonraki sınav aşamasına geçemezler.

FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI NASIL OLUR?

Ön sağlık kontrolü komisyonu tarafından “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” kararı verilenler, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar. Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçme işlemini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.

Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır. Başarılı olmak için yüz tam puan üzerinden en az altmış puan almak zorunludur. Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Fiziki yeterlilik sınavında adayların tabi tutulacağı parkur ve talimatı ayrıca Polis Akademisi Başkanlığının www.pa.edu.tr resmi internet sayfasından duyurulacaktır. Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavında yanlarında spor hareketlerine uygun kıyafet ve ayakkabı getirmeleri faydalarına olacaktır. 

MÜLAKAT SINAVINDA HANGİ KONULAR YER ALIR?

Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar. Adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir.

Değerlendirmede adayın;

a) Konu hakkında bilgi düzeyi,

b) Kendisinden istenileni kavrama,

c) Özgüveni,

ç) İfade etme yeteneği,

d) Beden dilini kullanma becerisi, olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

27. DÖNEM POMEM SINAVI NE ZAMAN?

27. Dönem POMEM sınavı için tarih henüz duyurulmadı. PA sınav tarihini açıkladığında haberimizde yer vereceğiz.

YORUMLAR 1
  • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
    Polis alimlarinda fiziksel kriterlerin yukseltilip adaylarin piskoloji degerlendirmeye tabi tutlmasi gerekiyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Enerjide yerli üretim için harekete geçildi! (17 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)
Türkiye'de 7 bine yakın personel işe alınacak! En düşük maaş 6 bin 249 TL olacak...