Başörtülü öğretmene "facia" diyen Ataklı hakim karşısında

EBA TV'de eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik sözleri nedeniyle hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan dava açılan sunucu Can Ataklı hakim karşısına çıktı.

Başörtülü öğretmene "facia" diyen Ataklı hakim karşısında
Başörtülü öğretmene "facia" diyen Ataklı hakim karşısında
GİRİŞ 13.01.2021 17:13 GÜNCELLEME 13.01.2021 17:15
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Sunucu Can Ataklı hakkında, EBA TV'de eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik sözleri nedeniyle "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ikinci duruşması görüldü. İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Can Ataklı ile avukatı katıldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) adına da 3 avukat duruşmada hazır bulundu.

"HAKARET KASTIM YOKTU"
Daha önce de laiklik ve benzeri konulardaki görüşlerini defalarca açıkladığını kaydeden Ataklı, "Bu zamana kadar hakkımda herhangi bir dava açılmadı. Olayın olduğu gün Tele 1 televizyonunda programı sunarken arkamdaki yayında görülmeyen ekranda EBA TV yayınının başladığını gördüm. Yayında başörtülü bir öğretmen vardı. Bu konudaki düşüncemi 4-5 cümle ile aktardım. Hakaret kastım yoktur. Böyle bir suçlamayla karşı karşıya olduğum için üzüntülüyüm. Benim ifade tarzım bazı kesimi rahatsız edebiliyor" diye konuştu.

"KONUŞMALARIM OKUNDUĞUNDA RAHATSIZ EDİCİ GELİYOR"

Ataklı, konuşmalarının yazı olarak okunduğunda rahatsız edici gelebildiğini ifade ederek, "Televizyon ortamındaki konuşma tarzım, jest ve mimiklerim dikkate alındığında rahatsız edici gelmemektedir. Bu hususun dikkate alınmasını istiyorum. Suçlamayı kabul etmiyor, beraatimi istiyorum" dedi.

Dosyanın, mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

KADEM'DEN AÇIKLAMA
Bu arada duruşma öncesi Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Dernek adına açıklama yapan avukat Müjgan Siyah Çevik, "Temel hak ve özgürlükleri tanımayan bir zihniyeti yeniden gündeme taşıma çabasına soyunan Ataklı, inançları gereği giyim tarzından dolayı toplumun bir kesimini nefret söylemleriyle ötekileştirme çabası içine girerek aşağılamıştır" dedi.

1 YIL 6 AYA KADAR HAPİS CEZASI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, gazeteci Can Ataklı hakkında, 23 Mart 2020'de özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda, EBA TV üzerinden uzaktan eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik sözleri nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenmişti.

 

ETİKETLER
Başörtüsü
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • kav 3 gün önce Şikayet Et
  Asıl ahirette ne yapacak onu düşünsün. Orda kıvırma da yok. Beyni kalbi aklı dile gelip kendi aleyhine döndüğünde ne yapacak.
  Cevapla
 • Mustafa 3 gün önce Şikayet Et
  Bunların insanlığı,erkekliği,mertliği hakimin karşısına çıkana kadar.Kuyruğunu apış arasına soktu.Hakaret kastım yoktu.diyor.sözlerinin bazı kesimleri rahatsız ettiğini bilerek yapıyor.Bizde seni sözlerimizle rahatsız ederiz.
  Cevapla
 • Fehmi 3 gün önce Şikayet Et
  Facia olanlar, İslamın her emri facia görüyorlar. Artık eski Türkiye yi göremeyecekler ,nşallah
  Cevapla
 • ÖĞRETMEN 3 gün önce Şikayet Et
  Bunlar da taciz tecavuz yalan dolan hırsızlık vatan hainliği ......ne arasan var.Sadece ahlak ve dürüstlük yok yazık birde insan yerine konduğunu sanıyor.
  Cevapla
 • ÖĞRETMEN 3 gün önce Şikayet Et
  dinsiz ahlaksız.Çık ben müslaman değilim dede bari herkes anlasın o gerçek yüzünü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB bu karelerle duyurdu! Yunan'a net mesaj
Trabzonspor 1 puanı uzatmalarda kurtardı