İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika kısıtlama duyurusu! İstisna kapsamı genişletildi

Son dakika haberi: Koronavirüsle mücadele kapsamında, 18 Ocak Pazartesi saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı. İçişleri Bakanlığı ayrıca 81 İl valiliğine sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alınacak kişilerle ilgili ek genelge gönderdi. İşte tüm detaylar...

İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika kısıtlama duyurusu! İstisna kapsamı genişletildi
İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika kısıtlama duyurusu! İstisna kapsamı genişletildi
GİRİŞ 15.01.2021 20:59 GÜNCELLEME 15.01.2021 21:01
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 7'nci haftasında.

 

56 saatlik kısıtlama cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak.

Bugün akşam 21.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlaması 18 Ocak Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek.

 

EK GENELGE YAYIMLANDI, İSTİSNA KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alınacak kişilerle ilgili ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi! İstisna kapsamı genişletildi

Genelgeye göre; araç muayene istasyonlarında çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde muaf olacak

Zorunlu olan direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavlarında görev alan komisyon görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerler hafa sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerinde görevli personel sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alındı

İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine gönderdiği genelgede, koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği ifade edildi. 

LİSTE GÜNCELLENDİ

Genelgede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirilmeler neticesinde “Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Süre ve Günlerde Muaf Tutulacak Yerler ve Kişilere Dair Liste’ye” ekleme yapıldığı belirtildi. 

Bu kapsamda araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

Motorlu taşıt sürücü kursları, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri sürücü eğitim kurslarına devam eden kursiyerlere yönelik hafta sonları düzenlenmesi zorunlu olan direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavlarında görev alan komisyon görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerler sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak. 

Alınan kararlar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. 

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ÖNEMLİ HATIRLATMA

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, hafta sonlarına yönelik uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının altıncı uygulamasının bugün saat 21.00'de başlayıp pazartesi sabah 05.00'de sonlanacağı hatırlatıldı.

Bakanlık tarafından daha önce çıkarılan genelgelerle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirlerin alındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün saat 20.00'ye kadar, cumartesi ve pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00'ye kadar paket servis+gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek olup bu iş yerleri cumartesi ve pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

Cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır. Online sipariş firmaları da cuma, cumartesi ve pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir.

İŞ YERLERİNDE YOĞUNLUĞA GEREK YOK

Açıklamada, vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebilecekleri hatırlatıldı.

Açıklamada ayrıca, sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmadığı vurgulandı.

Bu nedenle vatandaşlardan sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı saat olan 21.00'den önce evlerinde/ikametlerinde olacak şekilde hareket etmelerini, başta büyükşehirler olmak üzere trafikte oluşabilecek yoğunlukları göz önünde tutarak gerekli tedbirleri almaları istendi.

ETİKETLER
Türkiye SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 72
 • Özcan gerçeker 1 ay önce Şikayet Et
  Özellikle otobüs otogarları sigara dumanından geçilmiyor.Denetim ise hiç yok.izmirden Amasya ya kadar gördüğüm manzara hep aynıydı.sigara kullanmıyorum ama içmişten beter oldum.10 gün geçti dumanın etkisi bende hala sürüyor.Bence , koronanın yüzde yetmişbeşi otogarlardan yayılıyor.içişleri Bakanlığınada yazdım .İnşallah ilgilenirler.
  Cevapla
 • Musti 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar Cumartesi de pazarda market yürüyerek gidebilir sıkıntı nerede?
  Cevapla
 • Teferruat 1 ay önce Şikayet Et
  35000 vaka, 10000 e düştü. Demekki faydası oldu.
  Cevapla
 • Fazıl 1 ay önce Şikayet Et
  Cumartesi günü A101 ürünlerde indirim kampanyası başlatıyor insanları sokağa dökmek için sanki başka gün kalmamış gibi şu edepsizliğe bakarmısınız.
  Cevapla
 • Kaosa gerek yok 1 ay önce Şikayet Et
  Hangi market olursa olsun bu herzaman olan bişey diki haftasını indirim yaparlar marketler
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar seviyorsunuz yasaklar kalksın diye helal olsun
  Cevapla
 • Esnaf 1 ay önce Şikayet Et
  Bu insanlar ne Yicek bu esnaf batarsa sende batarsın
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Kesin memursun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Koca, vaka sayısı en çok azalan ve artan illeri açıkladı
Son dakika haberi....Bu hafta sonu vergi daireleri açık olacak