2021'in ilk MGK Bildirisi'nde 5 maddede dünyaya net mesaj!

Son Dakika Haberi; Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan MGK toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrasında açıklanan MGK Bildirisi'nde, Türkiye'nin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumakta kararlı olduğu vurgulandı.

GİRİŞ 28.01.2021 21:07 GÜNCELLEME 28.01.2021 21:57
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

2021 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sonrası yayımlanan bildiride şunlar kaydedildi;

İÇ VE DIŞ TEHDİTLER DEĞERLENDİRİLDİ

1. Millî güvenliğimiz açısından önem arz eden iç ve dış meseleler çerçevesinde 2020 yılında dünyada ve bölgemizde yaşanan siyasi, askerî, ekonomik ve sosyal gelişmelerin ülkemiz üzerindeki etkileri etraflıca değerlendirilmiş; 2021 yılında meydana gelmesi muhtemel gelişmeler ve bunlara karşı alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI OPERASYONLAR

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

ULUSLARARASI TÜM AKTÖRLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI

3. Bölgemizdeki başlıca istikrarsızlık kaynağı olan terör örgütlerinin, güney komşularımızın topraklarındaki varlığının sona erdirilmesi kapsamında atılan adımlar ele alınmış; meseleye müdahil olan uluslararası tüm aktörler, üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet edilmiştir.

EGE, DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS'TA HAK, ALAKA VE MENFAATLERIMİZİ KORUMAKTA KARARLIYIZ

4. Türkiye'nin Ege. Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselelerinin çözümünde her platformda öncelikle diplomasi ve diyalogdan yana olduğu, buna mukabil ülkemizin uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerini korumakta kararlı olduğu bir kez daha vurgulanmıştır.

5. İstikrara kavuşması için büyük çaba sarfettiğimiz dost ve kardeş ülke Somali başta olmak üzere Afrika'da ve değişik coğrafyalardaki pek çok ülkede yükselişe geçen terör ve şiddet olayları kınanarak Türkiye'nin; barış, istikrar ve refahın tesisi hususunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceği belirtilmiştir

Külliye'de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı

Külliye'de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı

YORUMLAR 29
 • Orhan Aydoğdu 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis emrindeyiz
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  İlk olarak chp yönetimi ve içimizdeki fetö artığı hainler temizlenmeli, hdp kapatılarak uzaktan yakından bağlantısı olan hainler etkisiz hale getirilmelidir; bunların alayı militan ve vatan haini millet düşmanı bölücü işbirlikçidir.
  Cevapla
 • Aslan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen git işine gücüne bak. Devlet gerekeni yapar
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH yar ve yardımcınız olsun insALLAH ,
  Cevapla
 • Furkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Vekil kuruluşlar ve ülkeler edinmenin zamanı geldi
  Cevapla
 • ??? 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz vekâleten değil aslen iş görürüz...
  Cevapla
 • Haci 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah gece gunduz allah için çalişan cumhur başkanimizdan bakanlardan muhendislerimizden razi olsun allah ufuklarini genişletsin yollarini aydinlik etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den İran'a bir suçlama daha! 39 ülke harekete geçti
Başkan Erdoğan'la sohbet etmişlerdi! Ergin Ataman'dan açıklama geldi