Selahattin Demirtaş’ın 8 yıla kadar hapis cezası istendi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürüttüğü döneminde Yüksel Kocaman’a yönelik ‘Terörle mücadelede görev alan kişileri hedef göstermek’ ve ‘Tehdit’ suçlamasıyla yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Demirtaş’a Kocaman’a yönelik ifadeleri nedeniyle 8 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Selahattin Demirtaş’ın 8 yıla kadar hapis cezası istendi
Selahattin Demirtaş’ın 8 yıla kadar hapis cezası istendi
GİRİŞ 05.02.2021 14:38 GÜNCELLEME 05.02.2021 14:38
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürüttüğü döneminde Yüksel Kocaman'a yönelik 'Terörle mücadelede görev alan kişileri hedef göstermek' ve 'Tehdit' suçlamasıyla yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Demirtaş'a Kocaman'a yönelik ifadeleri nedeniyle 8 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Demirtaş ile tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS sistemi ile katıldı. Kullandığı ifadelerin yargılandığı bir davada yaptığı savunmasında yer aldığını kaydeden Demirtaş, "Kocaman'a yönelik söz konusu ifadeleri 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki savunmamda sarf ettim. O anda suç duyurusunda bulunulmadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararının ardından suç duyurusunda bulundular" dedi.

8 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Demirtaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kobani eylemleri sonrasında 2014 yılında HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi 30 kişi hakkında soruşturma açıldığını o dönem ifadelerinin alınmadığını ancak yıllar sonra aynı delillerle ifadeler alınarak yeniden tutuklandığını iddia etti.

Selahattin Demirtaş, Yüksel Kocaman'ı hedef göstermediğini öne sürdü. esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Demirtaş'ın 'Terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek' ve 'Tehdit' suçlarından 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

YORUMLAR 6
 • Ersel 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep içeride kalsın onca insanın ölümüne sebep oldu
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  O kadar kişinin öldüğü bombalı saldırının failine bu ceza az değil mi ? Açlıktan ekmek çalan da o kadar ceza alıyor.
  Cevapla
 • Sfr 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkeyi bölmek için insanların hayatıyla oyna ortalığı karıştır sonra 8 yıl hapis ödülmü cezamı anlamadım 80 yıl olmalı bence
  Cevapla
 • Gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  Az bile 15 yıl olsaydı keşke
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu davalar niye bitmiyor ? 6-7 sene bir dava için aşırı uzun bir süre.
  Cevapla
 • burak 1 yıl önce Şikayet Et
  davaları sulandırarak bilerek yapıyorlar. zaten ceza vermemek için kılı kırk yarıyorlar. gariban olunca 1 ayda 10 yılı yapıştırıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bülent Arınç bu kez Kılıçdaroğlu'nun ağzıyla konuştu! Dikkat çeken 6'lı masa övgüsü
Hamit Altıntop'tan tepki çeken hareket! Canlı yayında...