Joe Biden sonrası hazırlık iddiası! Bölgemiz için çok önemli uyarı

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, ABD Başkanı Joe Biden'ın görevi devralmadan önce Amerikan derin devleti tarafından kendisine sunulan yol haritası ve bu yol haritasına göre bölgemizi bekleyen tehlikeli oluşumlara ilişkin kritik bir analiz yaptı.

Joe Biden sonrası hazırlık iddiası! Bölgemiz için çok önemli uyarı
Joe Biden sonrası hazırlık iddiası! Bölgemiz için çok önemli uyarı
GİRİŞ 20.02.2021 19:30 GÜNCELLEME 20.02.2021 19:41
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

İşte Mahmut Övür'ün 'Biden ve ‘gayri nizami harp’ hazırlığı' başlıklı yazısı;

Irak ve Suriye'deki terör eksenli hareketlenmelere, hatta Rusya'daki siyasi çalkantıya bakılırsa, ABD Başkanı Biden'ın ekibi sahaya inmiş durumda.

Türkiye açısından bunun işaretlerini eski CENTCOM Komutanı Lloyd Austin'in Savunma Bakanı, eski Suriye Temsilcisi Brett McGurk'ün de Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü olmasıyla gördük.

Bu iki isim de DEAŞ aparatını kullanarak PKK-YPG terörünün önünü açan siyasetin kararlı uygulayıcılarıydı. Planın asıl sahibi ise ABD derin devleti. Şimdi o devletin başında "demokrat" Biden var. Türkiye'de ve dünyada birileri Biden'ın "demokrasi"ye ve devletler arasında "kurumsal ilişki"ye ağırlık vereceğini bekleyedursun, onlar birçok yerde vekâlet savaşçılarını ve psikolojik harp unsurlarını harekete geçirdi bile...

Hatırlarsanız daha önce de yazdım; Biden görevi devralmadan ABD derin devleti, o devletin nasıl bir yol haritası izleyeceğini anlatan gayri nizami harp tekniklerini yenilediğini açıkladı.

O metinde aynen şöyle deniyor

"Bakanlık tam da bu rekabet ortamında yenilikler yapmak zorundadır. Geleneksel muharebe gücümüzü yaratıcı bir şekilde proaktif, dinamik ve alışılmışın dışında gayri nizami harp yaklaşımları ile birleştirmeliyiz."

Raporda ülke ismi yok ama yakın tarihimizden biliyoruz; ABD'nin 60'lardan itibaren darbe dahil bu ülkede gayri nizami harp yöntemiyle yapmadığı şey kalmadı. Son dönemde de zaten Türkiye'yi dizayn etmek için toplumsal kalkışmadan yolsuzluk operasyonlarına, FETÖ darbesinden PKK ve DEAŞ'lı vekâlet savaşlarına kadar her şeyi denedi. Hepsinde ABD izi vardı.

DEAŞ YENİDEN CANLANDIRILIYOR

Şimdi bir kez daha ABD, Türkiye ile hesaplaşmaya hazırlanıyor. Öyle olmasaydı Türkiye düşmanlığıyla tanınan McGurk'ü bölgeyi karıştırmak için göndermezdi.
Son 5 yılda Türkiye onlara rağmen hem DEAŞ'a hem de PKK'ya karşı çok başarılı bir mücadele verdi. Ancak bu ABD'nin işine gelmedi ki, bugünlerde DEAŞ'ı yeniden canlandırmaya, PKK ve YPG'ye silah ve mühimmat yığmaya devam ediyor. Hatta Deyrizor'da yeni bir hava üssü kuruyor

PEKI, BÜTÜN BUNLARI ABD NİÇİN YAPIYOR VE KİME KARŞI KULLANACAK?

Başta Kürtler olmak üzere bölge halklarının iyiliği için yapmadığı çok açık. Tam tersine ABD, uzun yıllar sürecek etnik ve bölgesel bir çatışmanın temellerini atıyor. İlk hedef de İran'dan çok Türkiye ve Kürt Bölgesel Yönetimi. Erbil'e birkaç yönden saldırı başladı bile. Bir yandan da ABD ve Fransa, Suriye'de Barzani yanlısı Kürt örgütlerini (ENKS) PKK'ya yamamaya çalışıyor. Bu hazırlıkları yapan ABD'nin Gara operasyonuna ilgisiz kaldığını söylemek mümkün değil. ABD, boşuna ilk açıklamasına "eğer" diye başlamadı, o bir mesajdı.

TÜRKİYE'DE UYUYAN HÜCRELER VE SUİKASTLAR

Bütün bunlar ABD'nin başta İdlib olmak üzere bölgeyi yeniden karıştıracağının işareti. Ama bununla da yetinmeyecekleri çok açık... Birçok uzmana göre, ABD, Suriye ve Irak'ta bölgeyi karıştıracak hazırlıklar yaparken Türkiye iç siyasetini de ihmal etmiyor. Siyasi acenteleri yoluyla kutuplaşmayı derinleştirmek, "uyuyan hücreleri"yle suikastlar devreye sokmak, ekonomi tetikçileriyle kargaşa yaratmak, sosyal medya ve siber saldırılarla derin umutsuzluğa yol açmak, ABD'nin yeni "gayri nizami harp" yöntemleri olarak karşımıza çıkacak

Gördüğünüz gibi Biden'ın gelişiyle bölgede kaosun işaretleri de gelmeye başladı. Sadece devletin değil, aydınların, yakın geçmişi bilen yurttaşların, sivil toplum örgütlerinin duyarlı ve dikkatli olmalarına ihtiyacımız var.

YORUMLAR 43
 • Sınır 3 yıl önce Şikayet Et
  Trampı yahudi kullandı kullandı kullandı çöpe attı.baydınıda kullanacaklar ve sonunda çöpe atacaklar.baydında zannediyorki ikinci dönemde başkanlık yaparım planları yapıyordur.onuda çöpe atacaklar.çünkü israil adına çok zalimlikler yapabilir.ve islam aleminin büyük tepkisini çekecektir.baydın üzerinden fırat dicle nehirleri bölgesine yahudi hamle yapmak istiyor.hedefte büyük israil i kurmak.islam alemi ırak suriye halklarını uyandırmalıyız.bilgilendirmeliyiz.abd neden burda.doğru habermerkezleri kurulmalıdır.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Men dakka dukka..Yapmaya çalıştıklarının mislini kendi memleketlerinde görmeleri duasıyla..Amin..
  Cevapla
 • Sınır 3 yıl önce Şikayet Et
  Birlik beraberliğimizi sıkılaştırmalıyız.içimizdeki milli olmayanlar çok yalanlar uydurarak devletimizi yönetenleri karalamaya çalışacaklardır.bunların yalanlarını boşa çıkarmalıyız.aniden ak partiyi düşürmeye kalkışırlarsa bir düşünün ülkemizde fırtınalar eser.ak partiye saldıranlarda kendilerini kasırganın içinde bulurlar.ülkemizi talan etmek isteyenlere asla kapımızı açmıyoruz.ülkemizi suriyeye çevirmek istiyorlar.milllet dikkat.islamım deyip akp ye saldıranlar var ya çooook vebal altındadırlar.rabbim hesap sorucudur.
  Cevapla
 • Bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Ebrehenin ordusu varsa Rabbimin ebabil kuşları var.Yeterki İslam sancağına sımsıkı sarılalım.
  Cevapla
 • Ziya 3 yıl önce Şikayet Et
  O kadar karamsar olmayınız,onların oyunları varsa bizimde onlara karşı hamlelerimiz olacak, çadır devleti değiliz.denesinler görecekler,müsterih olunuz.içiniz rshatlasın.hamleler boş bırakılmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan sözleri tepki çekmişti! Yeniden Refah'ta istifa kararı
Eli kanlı cuntacılardan inkar ve yalan bombardımanı: Darbeye değil arsa bakmaya gitmişler!