2022 Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır? e-Devlet Askerlik erteleme başvuru işlemleri...

Üniversite mezunu olan yada yüksek lisans, doktora gibi eğitim süreçlerini tamamlamış olan birçok kişi askerlik tecil ettirme işlemlerinin nasıl yapıldığını araştırıyor. Orta okul veya liseden mezun olan bireylerde askerliğini ertelemek için yapılması gerekenleri merak ediyor. Peki 2022 Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır? İşte Türkiye.gov.tr üzerinden e-Devlet Askerlik erteleme başvuru işlemleri...

2022 Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır? e-Devlet Askerlik erteleme başvuru işlemleri...
2022 Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır? e-Devlet Askerlik erteleme başvuru işlemleri...
GİRİŞ 03.01.2022 11:41 GÜNCELLEME 03.01.2022 11:41
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Askerliğini tecil ettirmek isteyen birçok kişi bu işlemin nasıl yapılacağını araştırıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve herhangi bir sağlık problemi bulunmayan erkekler askerlikten muaf değildir. Bununla beraber Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora gibi eğitim öğretimine devam eden vatandaşlarda askerlik tecil ettirme işlemiyle askerlikten belirli sürelerce muaf tutulmaktadırlar. Askerlik erteleme başvurusu yaparak askerliğini tecil ettirmek isteyen vatandaşlar bu işlemi nasıl yapacağını merak ediyor. Türkiye.gov.tr yani e-devlet üzerinden askerlik durumu ile ilgili yapılması gereken işlemleri haberimizin detaylarında bulabilirsiniz. İşte 2022 askerlik erteleme başvurusu ve askerlik tecil ettirme başvurusu için yapılması gereken işlemler…

Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

Bazı askerlik şubelerinde vesikalık fotoğraf çekilse de, riske girmeyerek fotoğrafı çektirip götürmek daha sağlıklı olacaktır. Gerekli evrakların askeri personele teslim edilmesinin ardından yükümlüden son olarak aile hekimine giderek “askerliğe elverişlidir” raporu alması istenir. Burada oluşan bir kafa karışıklığını gidermekte yarar var. Bu rapor, tecil süresiyle ilgili istenmektedir. Tecil sırasında kişinin başına gelebilecek bir kaza ya da elverişsizlik halinde bu sağlık raporu tekrar istenir. Sağlık raporu alındıktan sonra belge tekrar şubeye teslim edilir ve kişi lise mezunu ise üç sene, üniversite mezunu ise 2 sene askerliği tecil edilmiş olur. 

Askerlik Tecil İçin Gerekli Evraklar

İkamet ettiğiniz yerde bulunan ya da bu yere en yakın olan Askerlik şubesine giderek askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. (Başvuru esnasında nüfus cüzdanı dışında her hangi bir evrak istenmemektedir.)Lise Mezunları İçin Askerlik Tecil Ettirme

Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan askerlik yükümlüleri herhangi bir sebep göstermeksizin askerliklerini 3 yıl süreyle tecil ettirebilirler. Bu kişilerin asker kaçağı olarak görünmemeleri ve doğru bir biçimde askerliklerini tecil ettirmeleri için askerlik şubesine giderek askerlik tecili için gerekli belgeleri ilgili birime teslim etmeleri gerekir.

Üniversite, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri İçin Askerlik Tecil Ettirme

Üniversite mezunları için askerlik tecil ettirme süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans, doktora öğrencileri ya da mesleki tecrübe kazanmak için bir yerde staj görenler üst yaş sınırı 35’i geçmeyecek şekilde askerliklerini 1 yıl süreyle tecil ettirebilirler.

İkinci Üniversite ve Açık Öğretim Askerliği Tecil Ettirir Mi?

İkinci üniversite için aynı derece de bölüme kayıt olmak askerliği ertelemiyor. Mesela, 4 yıllık bir bölüme kayıt oldunuz ve bitirdiniz ardından tekrar 4 yıllık bölüme kayıt olmanız askerliğinizi ertelemeyecektir. 2 yıllık bir üniversite okuyup, 4 yıllık bir fakülteye kayıt olursanız erteleme şansınız var. Açık öğretim öğrencilerin durumu normal örgün öğretimdeki öğrenciler gibidir. Aralarında hiçbir fark yoktur.

Askerlik Tecil Ettirme Yaş Sınırları ve İstisnai Durumlar

Askerlik tecil ettirme yolları da askerlik tecil süresi de, eğitim durumuna, mesleki yeterliliğe, sağlık koşullarına göre farklılık göstermektedir. Lise veya dengi bir öğrenim kurumunda okumayı sürdürenler ile halen bir yükseköğrenim kurumunda eğitim görmekte olan öğrenciler 29 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilir. Aynı şekilde lisanslı profesyonel sporcular da askerliklerini 33 yaşına kadar tecil ettirebilirler.

İstisnai durumlardan biri de iki kardeşten birinin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmesi durumunda olur. Eğer kardeşlerden biri askerlik görevinde ise, diğer kardeş yükümlülüğünü abisinin/kardeşinin askerlik süresi tamamlanana kadar tecil ettirebilir. Yurt dışında çalışma yahut oturma iznine sahip yükümlüler, yaşadıkları ülkelerdeki Türk Konsolosluklarına başvurarak 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptirler.

Askerlik Tecil Sorgulama

e-Devlet askerlik tecil işlemleri ile birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Tecil sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. e-Devlet sistemine giriş yaparak "Askerlik Durum Belgesi Sorgulama" butonuna ulaşarak tecil durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Yoklama Kaçağı Olma Durumu

Yoklama kaçağı veya bakayalar ile 21 inci maddenin birinci fıkrası gereğince yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacakların, sevke tabi tutulacağı celp tarihine kadar geçen süre içinde bu fıkra kapsamında askerlikleri ertelenmez. Ancak, ertelemelerine neden olan görev, staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora öğrenimi başlangıç tarihleri ile sporcuların erteleme kapsamındaki kulüpleri ile yaptıkları sözleşme başlangıç tarihleri, yoklama kaçağı veya bakaya kaldıkları tarihten önce olanların ertelemeleri yapılabilir.

Askerlik Tecil Bozdurma

Askerlik tecil bozma işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Öncelikle e-Devlet şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın. Ardından "ASAL Yoklama Başvurusu" adımından yoklama menüsüne ulaşınız. Sol tarafta yer alan adımları tek tek doldurunuz.
Daha sonra sağlık kuruluşlarından "Askerlik için sağlık raporu" almalısınız. Birçok asker adayı "Askerlik tecili için muayene gerekli mi?" sorusunu soruyor. Sağlık raporu almak için muayene olmanız gereklidir. Bu belgelerle beraber en yakın askerlik şubesine gidip işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Askerlik Süresi Kaç Ay?

2019 yılında yapılan değişiklik ile askerlik süreleri düzenlenmişti. Resmi Gazete'de askerlik süresiyle ilgili alınan karar yayımlanmıştı. Resmi Gazete'de askerlik süresiyle ilgili şu ifadeler yer alıyor; Askerlik çağı; yoklama, muvazzaflık ve yedeklik olmak üzere üç döneme ayrılır. Hizmet süresi; erbaş ve erler için altı ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için on iki aydır. Hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilir. Bu şekilde belirlenen hizmet süresi altı aydan az olamaz.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Geçen yılın ikinci yarısında 37 bin 70 TL olan bedelli askerlik ücreti, 2021 yılının ilk yarısında 39 bin 788 TL olarak uygulandı 2021 yılının 2. yarısında ise bu fiyat 43 bin 150 TL oldu. Geçen yıl ocak–haziran döneminde 35 bin 54 TL olan bedelli askerlik ücreti son bir yılın ilk yarısında yüzde 13,50 oranında arttı. Döviz karşılığı bedelli askerlik yapmak isteyen yurt dışındaki Türk vatandaşları ise geçen yılın ikinci yarısında 5 bin 563 Euro öderken, bu yıl 4 bin 402 Euro ödeyecek.

YORUMLAR 2
  • halil 2 yıl önce Şikayet Et
    E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ASKERALMA İLE İLGİLİ SUNULAN HİZMETLER Askerlik Erteleme Başvurusu Askerlik Erteleme İptali Başvurusu Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Yoklama Başvurusu Yoklama Başvurusu Süreç Takibi ASAL Celp Dönem Tercihi Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri Bedelli Sevk Başvurusu Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu Yedek Astsubay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Sevk Başvurusu
    Cevapla
  • HALİL 2 yıl önce Şikayet Et
    Askeralma genel müdürlüğünün sayfasına girin ve askerlik işlemleri hakkında detaylı bilgi edinin. (https://www.msb.gov.tr/Askeralma) Ayrıca soru cevap kısmını açıp inceleyin. (Sıkça Sorulan Sorular) Uyduruk haber ve bilgi veren sayfa ve sitelerden bakmayın.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Beşiktaş ilk transferini KAP'a bildirdi!
Kate Middleton geri döndü