DSÖ, Koronavirüs salgınının bitmesi beklenen tarihi duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi. Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti.

DSÖ, Koronavirüs salgınının bitmesi beklenen tarihi duyurdu
DSÖ, Koronavirüs salgınının bitmesi beklenen tarihi duyurdu
GİRİŞ 22.02.2021 06:47 GÜNCELLEME 22.02.2021 06:57
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Danimarka devlet yayıncısı DR'ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı. Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti. Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, "2022'nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum." dedi. Kluge, "Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj." ifadelerini kullandı.

MUTASYONLAR NORMAL

Kovid-19'un mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı. Kluge, Kovid-19'un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19'a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

'HER ŞEY TEMPOYA BAĞLI'

Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, ancak sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti. En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi. Kluge, "Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • âaaaas 2 yıl önce Şikayet Et
  tabiki bilecekler tarihi virüsü milletin içine atan onlar zaten dünya dijital dünyaya dönüşsün diye
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  dünya saģlık örgütü demek palavra yalan dolan demektir salgını ne zaman biteceğini allah bilir ne zaman biteceği meçul
  Cevapla
 • Ümit 2 yıl önce Şikayet Et
  Her şeyi bilen Allah'tır. O ne zaman isterse o zaman biter. Böyle haberleri bizim inanacagimiz şekilde haberlestirmek ilginç!!
  Cevapla
 • ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  hala mı dsö güvenilirliği var mı?
  Cevapla
 • aaaaaaa 2 yıl önce Şikayet Et
  geçen yılda 2021 başları diyorlardı. Tecrübe edilmesi pek olağan olmayan bu tip durumlarda öngörüler pek tutmuyor. Şahsım adına ümidim dahada önce sona ermesi.
  Cevapla
 • Murat arlan 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben topluma uyan bir insanım maske temizlik neyse gerekeni yapıyorum ama büyle hastalık yoktur viros diye bışi yoktur bunların amaçları başka bizleri milleti perişan ettiler öyle inşa varmı evine ekmek gütüremiyorlar sayın başkanım diyırki ben inanmıyorum evet ben evime ekmek gütüremiyırum hertarafı kapatmış bu insanlar neyapsın hırsızlıkmı yapsın yan kesici mi yapsın bu yasakları kaldırmasını istiyoruz bu millet ya hiç ama hiçmi girip zature olmamişlar yaben 20 yıl 30 yıl önceden de en az 4 sefer girip oluyordum niye o zamanda buna virüs var demiyorlardı ben inan miyorum büyle bışi yoktur olamaz da saygılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan 6 yıl sonra Atina'da! Tarihe geçen kareler
Bakan Işıkhan’dan asgari ücret mesajı: Tek zam yapılacak