Prof. Dr. Tekin'den korkutan 'maske' açıklaması: 2022'nin başına kadar hayatımızda olacak!

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Tekin ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, koronavirüs salgınıyla beraber günlük yaşamın parçası haline gelen maskenin, 2022'nin ilk aylarına kadar kullanılacağını belirtti.

Prof. Dr. Tekin'den korkutan 'maske' açıklaması: 2022'nin başına kadar hayatımızda olacak!
Prof. Dr. Tekin'den korkutan 'maske' açıklaması: 2022'nin başına kadar hayatımızda olacak!
GİRİŞ 25.02.2021 10:40 GÜNCELLEME 25.02.2021 11:17
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Dicle Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tekin, "Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı gibi salgın 2022'nin başına kadar devam edecek. O nedenle maske bu yılın sonuna kadar hayatımızda olacak. Şu an maskeye daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Vaka sayıları azalmışken bunu sürdürebilmek için maskeye olan hassasiyetimizin daha da ön planda olması gerekiyor" dedi.
 

Prof. Dr. Özkaya açıkladı:Karadenizdeki vaka artışının sebebi toplu aktiviteler
DSÖ'nün açıkladığı gibi salgın 2022'nin başına kadar devam edecek


Dünyayı etkileyen ve tedbirlerle önüne geçilmeye çalışılan koronavirüs salgınında, aşılama çalışmalarına devam ediliyor. Koronavirüsle birlikte günlük hayata giren ve salgınla mücadelede büyük öneme sahip maske kullanımının ne zamana kadar devam edeceği de merak konusu oluyor. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Covid- 19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Tekin, maskenin, 2022 yılının başına kadar günlük yaşamda olacağını söyledi. Düşüş yaşanan koronavirüs vakalarının böyle devam edebilmesi için maskenin daha da ön planda olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Tekin, "Maskenin hayatımızdan çıkması için henüz erken. Vaka sayılarında düşüş yaşansa bile sıfıra inmedi. Şu an mutasyonlu virüsün konuşulduğu dönemde maskenin hayatımızda olması olağan bir durum. DSÖ’nün açıkladığı gibi salgın, 2022'nin başına kadar devam edecek" diye konuştu. 

'Şu an daha çok dikkat etmemiz gerekiyor'

Maskeye şu an daha çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Tekin, şunları söyledi: "Vaka sayıları azalmışken, bunu sürdürebilmek için maskeye olan hassasiyetimizin daha da ön planda olması gerekiyor. Yakında sınırlı normalleşme de olacak. Bu süre içerisinde en önemli koruyucumuz maskedir. Maske hayatımızda olacak, mesafe ve hijyen kurallarına normalleşme başlasa bile devam edeceğiz. Vaka sayılarının azalmış bir şekilde devam etmesine katkı sağlamış oluruz. Normalleşmeyi ve maskesiz gezmeyi çok özledik ama bir gerçek var ki Covid- 19 salgını dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ediyor. O yüzden sınırlı normalleşme geldiği zaman maske, mesafe ve hijyen konusunda hassasiyet gösterelim. Vaka sayılarımız devam ediyor ve hala negatif duruma gelmemiş. Aşılama sayısı artarak, vaka sayılarında düşüş yaşandığında o zaman maskeyi hayatımızdan çıkarma durumunu konuşabiliriz."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 7
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  sayın hocam, şimdi siz açıklamamı yaptınız, dsö nün açıklamasını zaten biliyorduk. tekrarlamanıza gerek yoktu. korkutun bakalım.
  Cevapla
 • Avkt,50 3 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir avrupa ülkesinde MASKE ZORUNLU DEGİL İSTEYEN TAKIYOR. acilen kaldırılması gerekir T.c. bir Hukuk devletidir zorunlu maske anayasaya ve kişisel haklara aykırıdır. Zaten zararları hakkında pek çok belge ve deilil var. Faydalı ve koruyucu özelligi olsaydı bütün ülkeler bunu kendi halkına zorunlu yapardı zaten.
  Cevapla
 • cumali 3 yıl önce Şikayet Et
  taktıgımız maskeler daha beter etti bizi nefes almakta bile zorlanıyoruz 2022 ye kadar ceza var
  Cevapla
 • Türkiyeli 3 yıl önce Şikayet Et
  Hiç kimseye inanmayın hiç kimse bişey bilmiyor 2022 nin başna kadar maske bizimle olacakmış yaa bırakın allahınızı severseniz emin olmadığınız bişey hakkında yorum yapmayın sizin prof olmanız inanın bu konu hakkında bişey bilmenizle alakalı değil çünkü sizde bilmediğniz tanımadığınız bi virusla karşı karşıyasınız ve halaaaaan bir hiçsiniz sadece kendi dalınızda prof herhes kendi işinde prof :)
  Cevapla
 • Ümit 3 yıl önce Şikayet Et
  Nereden biliyorsunuz 2022 de biteceğini kardeşim. Bu kadar emin konustugunuza göre planlı bir şey mi bu? Allah ne isterse o olur yarın da bitebilir 5 yıl sonra da. Çok konuşmayın profesör olarak çalışıp çare bulmaya çalışın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başıboş köpekleri savunan kadından kan donduran sözler: Çocukları ölümle tehdit etti!
Beşiktaş Dolmabahçe'de 1 puanı 90+7'de kurtardı