Çok konuşulacak iddia: İstanbul Boğazı donacak…

Küresel soğuma ile ilgili İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaşar açıklamasında ‘2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz’ ifadelerini kullandı.

Çok konuşulacak iddia: İstanbul Boğazı donacak…
Çok konuşulacak iddia: İstanbul Boğazı donacak…
GİRİŞ 26.02.2021 11:00 GÜNCELLEME 26.02.2021 11:04
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, küresel soğumanın yaklaştığını belirtip, "2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecektir. En son 1929 yılında geçildi. İki, üç yıla kadar tekrar bekliyorum" dedi.

Son dakika haberi: Meteoroloji tahmin güncelledi, kar geri geliyor!

Dünyada küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğinin birçok olumsuzluğa yol açtığı konuşulurken; DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, asıl tehlikenin sanılan aksine ısınma değil, küresel soğuma olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90'lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020'lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek. Tıpkı 900'lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum" dedi.

24 Şubat 1954'te İstanbul Boğazı buz tutmuştu.

Küresel soğumanın getireceği sorunlara değinen Prof. Dr. Doğan Yaşar, "En önemli sorun kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu durum, muhteşem avantajlı bir dönem olabilir. Düzgün bir tarım politikasıyla, biz cari açığımızı kapatırız. Çünkü bu dönemde buzullar, Orta Avrupa'ya kadar inecektir. Kuzey Avrupa'da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Ama bizde yine de bir verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak" dedi.

Meteoroloji il il yeni hava durumu tahminini paylaştı!

'DÜNYA, GIDA İÇİN KAPIMIZDA SIRA OLACAKTIR'

Yağış oranında 2008 yılında yüzde 30 oranında düşüş yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Son ciddi kuraklığımız, 2008'di. Bu yağışlar düşünce, bir anda buğday üretimiz yüzde 7 gibi azaldı. Buğday fiyatları dörde katlandı. Şu an Çin aşıları nasıl birinci sırada. Soğuma döneminde dünya, gıda için bizim kapımızda sıra olacaklar. Ege'de dünyanın en verimli topraklarına sahibiz. Küresel soğuma için yapmamız gereken, akıllıca tarım politikası üretmek" diye konuştu.

24 Şubat 1954'te İstanbul Boğazı buz tutmuştu.

ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Prof. Dr. Doğan Yaşar, önerini de şöyle sıraladı:

"Suyu çok dikkatli kullanmamız lazım. Yeraltı sularını biz çok hoyratça kullandık. Kanunlarla bunları bir çerçeveye almak lazım. Uzun zamandır söylerim. Büyükşehirlerde özellikle kanalizasyon ve yağmur suları ayrılmalı. Şu anda yavaş yavaş ayrılıyor. Yağmur suları denize verilmemeli. Yağmur suları tekrar barajlara basılmalı. Kurak dönemde yüzde 30 eksik yağacak yağışlar. Çok şiddetli suya ihtiyacımız olacak. 1992 yılındaki kuraklıkta, Amerika rezervuarlarını 1.5 litre küçülttü. Bu şekilde önlemler alabiliriz. En önemli konuda, devletin tarıma kesinlikle el atması gerekir. Bu yıl ne üreteceğine, devlet karar verir. ABD, yılda 150 milyar dolarlık bir ihracat yapıyorsa buna borçlu. Önce ne üretecek ona bakıyor. Kendine ne lazım, ona göre üretim planı yapıyor. Arkadan dünyaya ne lazım ona göre üretim yapıyor."

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar

ETİKETLER
Donma
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • Afras 1 ay önce Şikayet Et
  1929 da boğaz donmadı. Tuna Nehri dondu. Kopan parcalanan Cözülen buzlar ise birer minik aysberg olarak geldi boğazı kapladı, tıkadı.
  Cevapla
 • Meraklı 1 ay önce Şikayet Et
  Doğruluk payı var.küresel ısınmayla buzullar eriyor,deniz akıntısının sıcaklığını düşürüyor oda iklim değişikliğini etkiliyor.
  Cevapla
 • Islam Okumuş 1 ay önce Şikayet Et
  Maksat gönüller buz tutmasın Dünya bu halle giderse acımasızlık merhametsizlik ler bu hızla artarsa bütün gönüller buz tutar
  Cevapla
 • SAVAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç de inandırıcı değil. Koca koca heriflersiniz, yakışıyor mu.???
  Cevapla
 • serdar 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada iklim değişiyor ısınıyor derken, şimdi soğuyacak deniyor. Aklımızla dalga geçer gibi.... Siz Allah ı tanıyormusunuz ? Herşeye kadir olduğunu biliyormusunuz?...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Canan Kaftancıoğlu’ndan skandal "Aylan bebek" paylaşımı..
'Tesla' faciasında yeni gelişme! Elon Musk'ın başı fena ağrıyacak