Türkiye'de ortaya çıktı! Yeri gizli tutuluyor! 5 bin yıllık...

Türkiye'nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı jeoparkı 'Kula- Salihli UNESCO Global Jeoparkı' içinde yapılan baraj inşaatı sırasında bulunan insan ayak izlerinin 5 bin yıllık olduğu ortaya çıktı. Zarar görmemesi için izlerin yeri gizli tutuluyor.

Türkiye'de ortaya çıktı! Yeri gizli tutuluyor! 5 bin yıllık...
Türkiye'de ortaya çıktı! Yeri gizli tutuluyor! 5 bin yıllık...
GİRİŞ 06.03.2021 19:29 GÜNCELLEME 07.03.2021 00:28
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Avrupa UNESCO Jeoparklar ağındaki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı'nda bulunan ve daha önce 11 bin yıllık olduğu bilinen ayak izleri ile küllerin geçmişi araştırıldı.

Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Almanya'nın Heidelberg Üniversitesi ve Avustralya'nın Curtin Üniversitesi'nden akademisyenler ile volkanologların oluşturduğu komisyon, Sindel Mahallesi yakınlarında bulunan ayak izleri ve külleri inceledi.

2 ayrı tarihleme metodu uygulayan bilim insanları, tespitlerini 'Tarih öncesi insanlar tarafından görülebilen ve kaydedilen volkanik patlama' adlı makalede yayımladı.

Ayak izi ve küllerin yaklaşık 4 bin 700 ila 5 bin yıl arasında bir yaşa sahip olduğu tescillendi.

Zarar verilmemesi adına ayak izlerini gizli ve saklı tuttuklarını söyleyen Jeopark Belediyeler Birliği Müdürü ve Jeofizik Mühendisi Yiğit Karakuzu, şunları söyledi:

"Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı, 2 bin 320 kilometrekare alana sahip Türkiye'nin UNESCO sertifikalı ilk ve tek jeoparkıdır. İçinde arkeolojik, kültürel ve jeolojik SİT alanlarının oluşturulduğu dünyanın 99'uncu, Avrupa'nın 58'inci jeoparkıdır. Şu an dünya üzerindeki 41 farklı ülkede, 147 jeopark bulunmakta. Türkiye'de ise tek jeopark olarak hizmet vermekteyiz. Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı alanının Salihli bölgesinde en önemli arkeolojik SİT alanlarımızdan biri olan fosil ayak izleri bölgesindeyiz. Ayak izlerimiz 1960 yıllarında, Demirköprü Barajı inşaatında bir yol çalışması sırasında bulundu. O dönemde 100'e yakın ayak izi bulunmuştu. Zaman içinde ayak izleri yerlerinden alınıp çeşitli müzelerde sergilenmek üzere götürüldü. Şu an doğada görebileceğimiz ayak izleri mevcut. Yerlerini gizli ve saklı tutuyoruz. İnsanların gelerek, jeolojik mirasımıza zarar vermelerini istemiyoruz."Karakuzu, ayak izi ve küllerin yaklaşık 4 bin 700 ila 5 bin yıl arasında bir yaşa sahip olduğunun tescillendiğini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK UNESCO SERTİFİKALI PARKI

2 bin 320 kilometrekare alana sahip Türkiye'nin UNESCO sertifikalı ilk ve tek jeoparkı olan Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı içinde arkeolojik, kültürel ve jeolojik SİT alanlarını barındıran  dünyanın 99'uncu, Avrupa'nın 58'inci jeoparkıdır. Dünya üzerindeki 41 farklı ülkede, 147 jeopark bulunurken, Türkiye'de ise sadece Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı hizmet vermektedir.JEOPARK NEDİR?

Jeopark, yeryüzü şekilleri ve jeolojik özellikleri açısından uluslararası öneme sahip, koruma, eğitim ve sürdürülebilir kalkınma faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bütüncül bakış açısıyla yönetililen sınırları belli coğrafi alanlardır.

YAZDIR
YORUMLAR 38
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  5000 yıllık ayak izi toprak ta bulunmuş Gelde inan Bu gibi boş işleri bırakında asgari ücreti nasıl 5000 tl yaparıza kafa yorun
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Oraya dunyanin paradini harcarlar .akilsiz bir idate seklimiz var olmuyor muslumaniz .ama bize roma bizans esri diye muzelerde saklanan butlar sergileniyor bizene islam eserleti olmali
  Cevapla
 • URFA 63 1 ay önce Şikayet Et
  yeri gizli tutuluyor diyor ama resim paylaşımınız manidar siz nerden biliyorsunuz gizli ise
  Cevapla
 • Naci 1 ay önce Şikayet Et
  Her yer ayak izi
  Cevapla
 • Mükerrem 1 ay önce Şikayet Et
  Her yerde ayak izi var milyonlarca
  Cevapla
 • Apti 1 ay önce Şikayet Et
  Millet uzaya çıkar dünya bize kalır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Canan Kaftancıoğlu’ndan skandal "Aylan bebek" paylaşımı..
Kaosun altından ABD bankası çıktı!